Nagyvilág

Von der Leyen és a Pfizer-gate: Orbán panaszt tett, Tusk viszont visszatáncolna

ATV.hu
Hirdetés

Az Európai Ügyészség Ursula von der Leyen és a Pfizer főnöke közötti szövegeket vizsgálja, miután Frédéric Baldan helyi lobbista büntetőfeljelentést tett. Kiderült azonban, hogy nem csak ő, de Magyarország és Lengyelország is panaszt tett - bár utóbbi, úgy tűnik, ezt visszavonhatja.

Hirdetés

A liège-i ügyészség szóvivője szerint a legfelsőbb európai ügyészek bűncselekmény gyanúját vizsgálják az Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója közötti vakcinatárgyalásokkal kapcsolatban.

Az Európai Ügyészség (EPPO) nyomozói az elmúlt hónapokban átvették a belga ügyészek helyét a von der Leyen ellen „közfeladatokba való beavatkozás, SMS-ek megsemmisítése, korrupció és összeférhetetlenség” miatt folytatott nyomozásban – derül ki a POLITICO által látott jogi dokumentumokból és a liège-i ügyészség szóvivőjétől. Bár az EPPO ügyészei vizsgálják az állítólagos bűncselekményeket, az üggyel kapcsolatban még nem emeltek vádat senki ellen.

A vizsgálatot eredetileg 2023 elején indították el a belga igazságügyi hatóságok Liège városában, miután Frédéric Baldan helyi lobbista büntetőfeljelentést tett. Később csatlakozott hozzá a magyar és a lengyel kormány is – bár az utóbbi a Donald Tusk vezette EU-párti kormány választási győzelme után éppen most vonja vissza a feljelentését – mondta a POLITICO-nak egy lengyel kormányszóvivő.

Baldan panaszának középpontjában a „Pfizer-gate” néven emlegetett ügy állt, amely a Covid-19 világjárvány csúcspontján, az EU legnagyobb vakcinaüzletének előkészítésekor a von der Leyen és a Pfizer főnöke, Albert Bourla közötti állítólagos szöveges üzenetváltásról szólt.

A The New York Times, amely elsőként hozta nyilvánosságra, hogy a levélváltásra akkor került sor, amikor a két vezető a megállapodás feltételeiről tárgyalt, párhuzamosan pert indított a Bizottság ellen, miután az a dokumentumokhoz való hozzáférés iránti kérelmet követően megtagadta az üzenetek tartalmának nyilvánosságra hozatalát.

Az a hír, hogy az EPPO most vizsgálja az ügyet, további vizsgálat alá vonhatja a Bizottság elnökének szerepét a 20 milliárd eurót meghaladó becsült értékű oltóanyag-üzletben. Az EPPO vezeti a pénzügyi bűncselekményekkel kapcsolatos páneurópai nyomozásokat, és elméletileg lefoglalhat telefonokat és egyéb releváns anyagokat a Bizottság irodáiban vagy más európai országokban, például von der Leyen szülőhazájában, Németországban.

A fejlemény az EU vezetője számára kényes pillanatban következik be, mivel a brüsszeli megfigyelők szerint második ciklusára készül a Berlaymont élén.

A Bizottság mindeddig nem volt hajlandó felfedni a szöveges üzenetek tartalmát, sőt, még csak meg sem erősítette azok létezését.

A 2021-ben, a járvány csúcspontján megtárgyalt megállapodást eredetileg von der Leyen diadalának tekintették. A megvásárolt vakcinák puszta mennyisége azonban azóta szemet szúrt, és a POLITICO tavaly év végén felfedte, hogy legalább 4 milliárd euró értékű adagot elpazaroltak. A Pfizerrel kötött vakcinaszerződést azóta újratárgyalták.

Az átláthatóságért kampányolók és egyes politikai ellenfelek nyomást próbáltak gyakorolni a Bizottságra, hogy tárgyalja meg az ügyet, de von der Leyen eddig elkerülte, hogy foglalkozzon vele. A POLITICO által a hiányzó szöveges üzenetekkel kapcsolatban feltett közvetlen kérdésre adott válaszában von der Leyen azt mondta:

„Minden szükséges információt elmondtunk és kicseréltünk ezzel kapcsolatban. Várjuk az eredményeket.”

2022-ben az EPPO bejelentette, hogy általánosabban vizsgálja az uniós vakcinabeszerzéseket, de ez az első alkalom, hogy a hivatalt kifejezetten kapcsolatba hozták a Pfizer-gate-tel.

Jogi tüskék keresése


Az EPPO által most vizsgált ügy több különböző jogi, politikai és pénzügyi szálon fut össze – és keresztezi azokat a pereket, amelyeket a Pfizer gyógyszeripari óriásvállalat indított Magyarország és Lengyelország ellen.

Tavaly Baldan, egy 36 éves belga lobbista, aki kapcsolatban áll a Bon Sens oltóanyag-szkeptikus csoporttal, büntetőfeljelentést tett Belgiumban von der Leyen oltóanyag-tárgyalásokban játszott szerepével kapcsolatban, mivel az ügyvédje által nyújtott jogi tájékoztatás szerint „közfeladatokba való beavatkozás, SMS-ek megsemmisítése, korrupció és összeférhetetlenség” gyanúja áll fenn.

Az európai kormányok bevonása a panaszába súlyt ad annak, amit egyébként személyes keresztes hadjáratnak tekinthetnénk. Az Orbán Viktor vezette Magyarország, von der Leyen rendíthetetlen ellenfele, szintén panaszt tett a Bizottság elnökének a Pfizerrel folytatott oltóanyag-tárgyalásokban játszott szerepe miatt – közölte két, az ügyről tudó, az ügy érzékenysége miatt névtelenséget kérő bennfentes.

Lengyelország tavaly novemberben nyújtotta be saját panaszát – erősítette meg egy lengyel kormányszóvivő. Tusk decemberi megválasztását követően azonban „az új kormány azon dolgozik, hogy Lengyelországot kivonja ebből az eljárásból” – mondta a szóvivő.

Az ügy részletei nem nyilvánosak, de a bennfentesek elmondták, hogy bár a Magyarország által benyújtott panasz különbözik Baldan panaszától, középpontjában ugyanaz az üzenetváltás áll. Lengyelország panasza ugyanezen a vonalon halad – mondta a két, az ügy részleteit ismerő személy.

Magyarországot és Lengyelországot is beperelte a Pfizer az oltóanyagadagok kifizetésének elmaradása miatt, miután a szállítások leállítása után a túlkínálatra és az ukrajnai háború pénzügyi terheire hivatkozva elmaradtak.    

Az Európai Bizottság egyik tisztviselője azt mondta, hogy a Bizottságnak a sajtócikkeken kívül nincs tudomása a lehetséges eljárásokról.

A magyar kormány nem válaszolt a megkeresésre. A Pfizer és az EPPO nem kívántak nyilatkozni.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek