Nagyvilág

Közelednek a választások: egyre nagyobb az aggodalom a mesterséges intelligencia miatt

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

A mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatos, választásokat tönkretevő és a demokráciát fenyegető aggodalmak vírusként terjednek. De vajon van okunk félteni a választások tisztaságát?

botrány
Hirdetés

Minden héten újabb és újabb figyelmeztetések jelennek meg a mesterséges intelligencia által generált hamis videó- és hangfelvételek lehetséges hatásairól, amelyek zavart és bizalmatlanságot keltenek a szavazóközönségben. Az Egyesült Királyságban a kormányzat, a szabályozó hatóságok, a biztonsági szolgálatok is azért küzdenek, hogy megvédjék az idei választásokat a rosszindulatú külföldi beavatkozástól.

Az elmúlt időszakban a mesterséges intelligencia lehetséges előnyeire kevesebb figyelmet fordítottak, azonban sok munka folyik annak érdekében is, hogy az AI erejét oly módon használják ki, hogy az inkább erősítse a demokráciát, mintsem tönkretegye azt.

„Bár ez a technológia a dezinformáció szempontjából komoly kockázatokat rejt magában, ugyanakkor jelentős lehetőségeket is kínál a kampányok számára, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül” 

– mondja Hannah O’Rourke, a Campaign Lab, egy baloldali technológiai önkéntesekből álló hálózat társalapítója. „Mint minden technológia esetében, itt is az számít, hogy a mesterséges intelligenciát hogyan használják. A hatása abban lesz érezhető, ahogyan a kampányolók ténylegesen használják” – tette hozzá. 

Aggasztó tendencia

A Campaign Lab többek között a munkáspárti és liberális demokrata tagoknak  tart képzéseket arról, hogyan használják a ChatGPT-t a választási szórólapok első tervezetének elkészítéséhez. Azonban figyelmeztetnek arra is, hogy a végterméket gondosan meg kell szerkeszteni, mivel a nagy nyelvi modellek (LLM), mint például a ChatGPT, aggasztó módon hajlamosak „hallucinálni” vagy kitalálni dolgokat. A csoport chatrobotokkal is kísérletezik, hogy segítsen betanítani a kérdezősködőket arra, hogy érdekfeszítőbb beszélgetéseket folytassanak a potenciális választópolgárokkal.

O’Rourke szerint a mesterséges intelligencia már beépült a mindennapi programokba, a Microsoft Outlooktól az Adobe Photoshopig – miért ne használhatnánk tehát felelősségteljes módon, hogy időt nyerjünk a személyes kampányolásra?

„Az AI által generált félretájékoztatás egyszerűen nem működik, amikor a politikusok megfelelő kapcsolatot ápolnak a választókkal és az általuk képviselt közösségekkel. Nem működik, amikor valóban betartják, amit ígérnek. Nem lehet meghamisítani, hogy egy helyi parkot, amely mellett valaki mindennap elmegy, megtisztítottak, ahogyan nem lehet meghamisítani egy beszélgetést sem”

– fogalmazott. 

A konzervatívokat támogató Joe Reeve – egy fiatal politikai aktivista, a mesterséges intelligencia szakértője – meg van győződve arról, hogy az új technológia jobbá teheti a dolgokat. Ő vezeti a Future London nevű közösséget, amely a mesterséges intelligencia segítségével keresi a választ nagy kérdésekre, például hogy „miért nem tudok házat venni?” 2020-ban Reeve megalapította a Tory Techs-et, részben a Campaign Lab jobboldali válaszaként.

A csoport programozási foglalkozásokat tartott, és feltérképezte, hogyan lehet a mesterséges intelligenciát a toryk kampányüzeneteinek csiszolására használni. Reeve szerint most „leginkább arra összpontosítanak, hogy a képviselőkkel privát és biztonságosabb helyeken beszélgessenek, és hogy segítsenek a politikusokat felkészíteni arra, hogy mit jelent a mesterséges intelligencia, és hogyan lehet ez egy pozitív erő”.

„A technológiának lehetősége van arra, hogy sok ember számára sokkal jobbá tegye a világot, és ez politikától független” – mondta a BBC Newsnak.

Az Egyesült Királyság már látta az első – és talán a világ első – mesterséges intelligenciával működő választási jelöltjét, Andrew Gray-t, akit a júliusi Selby és Ainsty-i időközi választáson a választók határozottan elutasítottak – mindössze 99 szavazatot kapott.

Az egykori ügyvéd számára fájdalmas élmény volt, hogy független jelöltként állt ki „mesterséges intelligencia által támogatva”, remélve, hogy ezzel egyfajta politikai földrengést okozhat. Azonban szerinte például a vidéki választókerületek választói nem voltak felkészülve egy ilyen „újdonságnak számító” koncepcióra, és gyakran csak összezavarodtak tőle. 

„Amikor a választópolgárok üzeneteket küldtek nekem, gyakran azt hitték, hogy egy bot vagyok.” Gray kampánya a Polisra épült, egy mesterséges intelligenciával működő eszközre, amely lehetővé teszi, hogy a nagymértékben eltérő véleményű csoportok szavazások és viták révén konszenzusra jussanak.

A Polis akkor tűnt fel először a politikai radaron, amikor a tajvani kormány felhasználta az olyan vitás kérdések rendezésére, mint például az e-rollerek jogszerűsége. Gray arra használta, hogy Selby és Ainsty számára egy „népi kiáltványt” készítsen, és azt tervezte, hogy a választókkal konzultál arról, hogy melyik irányba szavazzanak az alsóházban. Gray továbbra is szilárdan hisz abban, hogy a Polis képes áthidalni a politikai ellentéteket és összehozni az embereket, de azt mondja, hogy talán jobban alkalmas a helyi viták megoldására, mint a nagy nemzeti kérdések Westminsterben történő kezelésére, legalábbis egyelőre.

Gray nonprofit szervezete, a Crowd Wisdom Project olyan helyi önkormányzatoknak segített a Polis használatával a politikai szerepkör kialakításában, mint például a dél-londoni Wandsworth, amely tavaly a tiszta levegővel kapcsolatos konzultációt tartott a Polis segítségével.

A kritikusok szerint a Polis és más, a helyi hatóságok számára forgalmazott, mesterséges intelligenciával támogatott döntéshozatali programok még mindig manipulálhatók, hogy a politikusok által kívánt eredményeket érjenek el, hasonlóan a korábbi vezetői generációk által kedvelt hamis konzultációs gyakorlatokhoz.

De a mesterséges intelligencia technológiájának puszta ereje – és az a képessége, hogy hatalmas mennyiségű adatot tud feldolgozni – sokkal mélyebb betekintést ígér abba, hogy mit gondolnak és éreznek a választók és a szavazók.

Szintetikus közvélemény-kutatások

Joe Twyman, a Deltapoll közvélemény-kutató cég társalapítója szerint a kifinomult „regressziós” közvélemény-kutatásokat – amilyeneket a YouGov nemrégiben készített, és amelyek a munkáspártiak általános választási győzelmét jósolják – csak a mesterséges intelligencia tette lehetővé.

A brit közvélemény-kutatási tanács szerint egy átlagos regressziós felmérés 6000 és 10 000 válaszadó között van.

A Deltapoll a Bombe technológiai start-up céggel dolgozik együtt, amely mesterséges intelligenciát használ a kisebb mintákból gyűjtött közvélemény-kutatási adatok elemzésére.

2022-ben amerikai kutatók azt állították, hogy az eredmények megkülönböztethetetlenek voltak a valódi emberektől érkező eredményeitől, akik válaszoltak egy közvélemény-kutatásra. Twyman szerint azonban az emberek összetettebbek és kiszámíthatatlanabbak, mint a meglévő adatokon kiképzett gépek, és a „szintetikus közvélemény-kutatásoknak” „semmi értékük” nem lenne. Bár elismeri, hogy nem lehet pontosan tudni, hogy a politikai kampányok számára kínált, egyre növekvő számú mesterséges intelligencia-eszköz közül melyik fog elterjedni.

Pusztítást okoznak

A legtöbb technológiai optimista is aggódik amiatt, hogy a mesterséges intelligencia által vezérelt dezinformáció pusztítást okozhat a választásokon, különösen mivel 2024-ben a becslések szerint a világ lakosságának 49%-a fog majd szavazni. 

Ennek a hatalmas és gyorsan fejlődő technológiának a demokráciára gyakorolt előnyei csekélyek lehetnek, ha mérlegeljük azt a kárt, ami okozhat. De senki sem tudja megjósolni, hogyan fog alakulni – az egyetlen biztos dolog, hogy a mesterséges intelligencia itt marad, és a politika már soha többé nem lesz ugyanolyan, mint régen.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek