A jelentés szerint a zeneiparban dolgozó nők egyharmadát érte már szexuális zaklatás a munkahelyén, és sokan jelentették, hogy ez akadályozza a karrierjüket.
A nők nyolcszor nagyobb valószínűséggel szembesülnek diszkriminációval, mint a férfiak.
A megállapítások a Musicians’ Union és a Help Musicians által végzett kutatásból származnak – írja a BBC.
A felmérés során több mint 6000 zeneipari szakembert kérdeztek meg, akik közül 2526-an vallották magukat nőknek.
A jelentés szerint a nők kevesebb fizetést kapnak, mint a férfiak, és gyakran rövidebb karriert futnak be, annak ellenére, hogy magasabb szintű képzésben és oktatásban részesülnek.
A női zenészek több mint egynegyede (27 százalék) mondta, hogy nem keres eleget a zenével ahhoz, hogy karrierjét fenntartsa, míg a férfiaknak csak a 20 százaléka mondta ezt.
A nők átlagosan 10 százalékkal kevesebbet keresnek, mint férfi társaik, az átlagos éves jövedelmük 19 850 font, míg a férfiaké 21 750 font.
„A kinyilatkoztatások áradata”
A szerzők „riasztónak” nevezték az egyenlőtlenséget, hozzátéve, hogy a nőknek a karrierjük előrehaladásának mélyen gyökerező, strukturális akadályaival kell szembenézniük.
„Létfontosságú, hogy az iparág valódi kötelezettségvállalásokat és határozott lépéseket tegyen”, hogy „megakadályozza” a megállapítások megismétlődését” – mondta Nadia Khan, a Women in CTRL nonprofit zenei fejlesztési szervezet alapítója.
„Igazi előrelépés csak akkor érhető el, ha ezeket a rendszerszintű problémákat közvetlenül kezeljük, és igazságosabb környezetet teremtünk a nők számára a zenében”.
Az új megállapítások a Női és Esélyegyenlőségi Bizottság parlamenti képviselőinek januári jelentését tükrözik.
A képviselők a zeneipart „fiúk klubjának” nevezték, ahol a szexuális zaklatás és visszaélés „általános”, és a probléma megoldását célzó jogszabályokat sürgettek.
A képviselők pártok közötti csoportja által készített jelentés a zeneiparban tapasztalható nőgyűlöletről szóló, 2022 júniusában indított vizsgálatot követte.
A bizottság meghallgatta többek között a BBC Radio 1 egykori DJ-je, Annie Macmanus, ismertebb nevén Annie Mac tanúvallomásait, aki szerint a zeneiparban a szexuális zaklatásokról szóló leleplezések „szökőárja” vár arra, hogy felfedjék őket.
A műsorvezető és író egy női fotósról mesélt a bizottságnak, akit egy kizárólag férfiakból álló zenekar vitt turnéra, majd miután visszautasította az énekes közeledését, kirúgták.
„Nem nyerhetett volna” – jelentette ki Macmanus. „Ha vele ment volna, kirúgták volna, mert szakszerűtlenül viselkedett, és ő amúgy sem akart vele menni”.
Rebecca Ferguson énekesnő és egykori X-Faktor-versenyző vallomásában azt mondta, hogy a zenében tapasztalható nőgyűlölet csak „a jéghegy csúcsa”.
Elmondta, hogy a menedzsmentje terrorizálta, amikor megpróbálta elhagyni a céget, és azt is elárulta a képviselőknek, hogy a személyzetet „arra utasították, hogy tegyék tönkre a személyes kapcsolataimat [és] ne vegyék figyelembe a gyermekeim hívásait”.
Egyszer azt mondták neki: „Ha ennyi pénzt keresel, akkor azt teszed, amit mi mondunk”.
„Megtámadták a színpadon”
A megkérdezett női zenészek hasonló dolgokat árultak el a felmérésben: 51 százalékuk mondta, hogy tapasztalt már nemi megkülönböztetést a munkahelyén.
Egy kelet-midlandi DJ azt mondta, hogy szexuálisan bántalmazták a színpadon, és késő este hazafelé menet.
Egy másik fiatal zenész Londonból azt mondta, hogy a zaklatás hatással volt az önbizalmára és a szorongására, miközben koncertezett.
A jelentés azt is kiemelte, hogy a nőknek egyedi akadályokkal kell szembenézniük a karrierjük előrehaladásában, különösen a gyermekgondozás és az életkori diszkrimináció tekintetében.
„A lányom születése óta számos munkát kellett visszautasítanom a rendelkezésre álló, elfogadható árú gyermekfelügyelet hiánya miatt” – fogalmazott egy név nélkül nyilatkozó. „Az a benyomásom, hogy emiatt kevesebb ajánlatot kaptam”.
A jelentés szerint a munkahelyek gyakran sztereotipizálódnak a nemek szerint is. A stúdiómérnököknek mindössze 12 százaléka, a rappereknek 8 százaléka, a DJ-knek pedig 24 százaléka nő. Ezzel szemben a klasszikus zenében betöltött szerepek 59 százalékát nők töltik be.
Naomi Pohl, a Musicians’ Union főtitkára szerint az ilyen történetek jól mutatják, hogy a nőket még mindig „visszatartják” a zeneiparban.
„Régóta szorgalmazzuk a bérszakadékról szóló jobb jelentéstételt, és reméljük, hogy a népszámlálás eredményei cselekvésre, nagyobb átláthatóságra és változtatásra ösztönzik az iparágat”.