Nagyvilág

Kim Dzsong Un most aztán bekeményített: kicenzúráztatta a műsorvezető farmernadrágját

Horváth Fanni
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Tel-AvivsíhamaszTrump
Hirdetés
Hirdetés

Észak-Korea állami műsorszolgáltatója, a KCTV kitakart egy farmernadrágot – amelyet a veterán brit műsorvezető, Alan Titchmarsh viselt –, az ország külföldi divat- és kultúracenzúrájának részeként.

Hirdetés

A KCTV hétfőn levetítette Titchmarsh „Garden Secrets” című műsorának egy epizódját, amelyet eredetileg 2010-ben a BBC-n sugároztak.

Egy ponton látható, amint egy virágágyásban térdel a műsorvezető, és az éles szemű nézők észrevehetik, hogy testének alsó felét elmosódottan ábrázolták, ugyanis kitakarták a rajta lévő farmert – írja a CNN

Titchmarsh azt mondta a BBC-nek, hogy a cenzúra miatt ismét „felkapott” lett.

„Soha nem tekintettem magam veszélyes, felforgató imperialistának – általában inkább unalmasnak és elég ártalmatlannak tartanak, szóval valójában ez egy kis utcai hírnevet adott nekem, nem igaz?” 

– tette fel a kérdést.

Nam Sung-wook, a szöuli Koreai Egyetem észak-koreai tanulmányok professzora a CNN-nek úgy fogalmazott, a cenzúra azt mutatja, hogy Észak-Korea szigorúan végrehajtja a nemrég elfogadott, a reakciós ideológia és kultúra elutasításáról szóló törvényt.

„A törvény célja, hogy megtiltja az észak-koreai lakosoknak, hogy különböző szempontok szerint utánozzák a külföldi országokat, beleértve az öltözködést és a beszédmódot” – emelte ki.

Hozzátette, hogy a farmereket az amerikai imperializmus szimbólumaként betiltották a lakosok számára, de a külföldi látogatókkal szemben némi rugalmasságot alkalmaztak, mert nem tudják megakadályozni, hogy farmerben járjanak.

Peter Ward, a dél-koreai Sejong Intézet kutatója szerint a cenzúra a „szocialistaellenes kultúra és ideológia” elleni küzdelem része.

„A kék farmert a dekadens nyugati kultúrához társítják, ahogy a Szovjetunióban is az volt, és Kim Dzsong Il már az 1990-es években utasította a tisztviselőket, hogy szabadítsák meg az országot tőle” 

– tette hozzá.

„Legalább az 1990-es évek eleje óta folytatnak kampányokat a szocialista kultúra ellen” – mondta Ward. „Ezeknek a kampányoknak az intenzitása fokozódott, különösen 2020 óta”.

Abban az évben vezették be a reakciós ideológia és kultúra elutasításáról szóló törvényt, amely megtiltotta a lakosságnak minden olyan kulturális tartalom terjesztését, megtekintését vagy meghallgatását, amelyet szocializmusellenesnek ítéltek.

A szabálysértések kis mennyiségű tiltott anyag esetén évekig tartó kényszermunkával, nagyobb mennyiség esetén pedig akár halállal is büntethetők.

Akkoriban az állami Koreai Központi Hírügynökség arról számolt be, hogy a törvény megakadályozza „az antiszocialista ideológia és kultúra bevezetését és terjesztését, hogy az észak-koreaiak megvédhessék saját ideológiájukat, szellemiségüket és kultúrájukat”.

Észak-Korea évtizedek óta viszonylag el van zárva a világ többi részétől, szigorúan korlátozzák a szabad véleménynyilvánítást, a szabad mozgást és az információhoz való hozzáférést.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) bírálta Észak-Korea emberi jogok terén elért siralmas eredményeit. Az internethasználatot erősen korlátozzák; még az a néhány kiváltságos, akinek engedélyezik az okostelefonok használatát, is csak a kormány által működtetett, erősen cenzúrázott intranethez férhet hozzá.

Az olyan külföldi anyagok, mint a könyvek és filmek, tiltva vannak, és gyakran súlyos büntetésekkel sújtják azokat, akiket feketepiaci csempészáruval kapnak rajta.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek