Margrethe Vestager, az EU trösztellenes vezetője és Thierry Breton iparági vezető hétfőn jelentette be a vizsgálatokat. Mindössze hat vállalatra vonatkoznak a DMA szerinti kötelezettségek, de ezek egyben a világ legnagyobb technológiai cégei is: Alphabet, Apple, Meta, Amazon, Microsoft és ByteDance. A cégek egyike sem európai székhelyű – öt közülük az Egyesült Államokban van, míg a ByteDance székhelye Pekingben található.
Hárman közülük – két héttel azután, hogy benyújtották az alaposan összeállított jelentéseket -, kérdésekkel néznek szembe. Három héttel ezelőtt egyébként az EU 1,8 milliárd eurós bírságot szabott ki az Apple-re a zenei streaminggel kapcsolatos versenytörvények megsértése miatt. Eközben az Egyesült Államok az Apple-t az okostelefon-piac monopolizálásával vádolta meg. Az Apple szóvivője szerint a vállalat konstruktívan részt vesz a vizsgálatban, és biztosak abban, hogy tervük megfelel a digitális piacokról szóló törvénynek. Hozzátették, hogy csapataik számos mechanizmust hoztak létre az EU mérföldkőnek számító jogszabályainak, valamint az uniós felhasználók adatvédelmi és biztonsági védelmének való megfelelés érdekében. „Mindvégig rugalmasságot és érzékenységet tanúsítottunk az Európai Bizottság és a fejlesztők felé, meghallgattuk és beépítettük a visszajelzéseiket” – állítja a vállalat.
Eközben a Meta szóvivője elmondta, hogy a cég által a reklámok „kiváltására” alkalmazott előfizetések „számos iparágban jól bevált üzleti modellnek számítanak”. Elmondásuk szerint a hirdetésmentes előfizetést úgy tervezték meg, hogy több, egymást átfedő szabályozási kötelezettségre is reagáljanak, beleértve a digitális piacokról szóló törvényt. „Továbbra is konstruktív párbeszédet folytatunk a Bizottsággal” – tették hozzá.
Öt vizsgálat: az EU közleményében közölte, hogy öt különböző lehetséges jogsértést fog vizsgálni:
- Az Apple megengedi-e az alkalmazásoknak, hogy szabadon kommunikáljanak a felhasználókkal és szerződéseket kössenek velük?
- Az Alphabet szintén megengedi-e az alkalmazásoknak, hogy szabadon kommunikáljanak a felhasználókkal és szerződéseket kössenek velük?
- Az Apple ad-e elég választási lehetőséget a felhasználóknak?
- A Meta tisztességtelenül kéri-e az embereket, hogy fizessenek azért, hogy az adataikat ne használják fel hirdetésekhez?
- Google előnyben részesíti-e a cég saját termékeit és szolgáltatásait a keresési eredményekben?
Az első két vizsgálat arra vonatkozik, hogy az EU szerint a cégek megnehezítik, hogy az alkalmazások tájékoztassák a felhasználókat arról, hogy az alkalmazásboltok saját fizetési módszerein kívül hogyan fizethetnek kevesebbet a szolgáltatásaikért. Az Apple-re vonatkozó vizsgálatra azért van szükség, mert az EU szerint az Apple köteles lehetővé tenni a felhasználók számára, hogy könnyen eltávolíthassák az alkalmazásokat a készülékeiken, megváltoztathassák az alapértelmezett beállításokat, és „választási lehetőségeket” kapjanak, hogy más böngészőket vagy keresőmotorokat használhassanak.
Vestager szerint a vizsgálatok körülbelül 12 hónapig tartanak majd, bár Breton szerint ez valamivel több idő is lehet. „Az a gyanúnk, hogy a három vállalat által javasolt megoldások nem felelnek meg teljes mértékben a DMA-nak” – mondta.
„Most azt fogjuk vizsgálni, hogy a vállalatok megfelelnek-e a DMA-nak, hogy biztosítsuk a nyílt és versenyző digitális piacokat Európában” – tette hozzá.
Az öt eset a fogyasztókra összpontosít. „Polgáraink védelméről van szó, nem ülhetünk ölbe tett kézzel, és nem várhatunk” – jelentette ki Thierry Breton.