Nagyvilág

Moszkvai terror: ignorálta az orosz fél az amerikai figyelmeztetést?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Tel-AvivsíhamaszTrump
Hirdetés
Hirdetés

Az Egyesült Államoknak van egy törvényesített mechanizmusa arra, hogy más országokat figyelmeztessen egy közelgő terrortámadásra. Idén márciusban ezt alkalmazták Oroszország esetében is.

Hirdetés

Az amerikai sajtó a Crocus City Hallban történt terrortámadást kommentálva két dolgot emelt ki. Annak ellenére, hogy az amerikai hírszerző ügynökségek figyelmeztettek a terrortámadás lehetőségére, az orosz hatóságok a legmagasabb szinten nemcsak figyelmen kívül hagyták ezeket az információkat, hanem „provokációnak” és „zsarolásnak” nevezték az amerikai jelentéseket, amelyek célja „a társadalom megfélemlítése és destabilizálása” – írja a novayagazeta.ru

Az amerikai hírszerzők közül származó elemzők megjegyzik, hogy a támadás a „az orosz rezsim sebezhetőségét” hangsúlyozta, ami először Jevgenyij Prigozsin tavaly júniusi lázadásának napjaiban vált nyilvánvalóvá, amikor a Wagner zsoldosainak fegyveres konvoja szinte akadálytalanul haladt Moszkva felé, és csak „színfalak mögötti tárgyalásokkal” sikerült megállítani.

Ahogy a Washington Post megjegyzi:

„A Putyin megválasztása elleni legutóbbi tüntetésen részt vevők, vagy a múlt hónapban börtönben elhunyt ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij tiszteletére virágot elhelyezők nyomon követésére és kihallgatására arcfelismerő technológiát alkalmaznak. Az orosz biztonsági szolgálatok hatalmas erőforrásokat fektettek a rezsim ellenfelei mozgásának nyomon követésére. Az állampolgárok megfelelő biztonságának biztosítása az ismert terrorista csoportok fenyegetéseivel szemben azonban úgy tűnik, lekerült a prioritási listáról, annak ellenére, hogy az országot az évek során folyamatosan terrortámadások érték.”

Amerikai szakértők szerint ez a biztonsági szolgálatok kudarca, de ezt Oroszországon belül senki sem meri kimondani, mert a kritikusokat azonnal börtönbe zárják. Ezzel együtt a tragédiát arra fogják felhasználni, hogy Ukrajnát hibáztassák, és 

Anthony Blinken:

„Az Egyesült Államok határozottan elítéli a moszkvai halálos terrortámadást. Mély részvétünket fejezzük ki az áldozatok családjainak és szeretteinek, valamint mindazoknak, akiket ez a szörnyű támadás érintett. Elítéljük a terrorizmus minden formáját, és szolidárisak vagyunk Oroszország népével, amely gyászolja a szörnyű esemény következtében elvesztett életeket».

Tájékoztatás az elmélkedéshez és cselekvéshez:

A nemzetközi nőnap előestéjén, amelyet az Egyesült Államokban ugyanúgy ünnepelnek, mint Oroszországban, a moszkvai amerikai nagykövetség figyelmeztetést küldött az amerikaiaknak, hogy „kerüljék a nagyobb összejöveteleket”, beleértve a koncerteket is, mert „szélsőségesek” támadásokat terveznek. „A nagykövetség figyelemmel kíséri azokat a jelentéseket, amelyek szerint szélsőségesek küszöbön álló támadási terveket szőnek a moszkvai nagygyűlések, köztük koncertek ellen, és az amerikai állampolgároknak azt tanácsoljuk, hogy a következő 48 órában kerüljék a nagygyűléseket” – áll a diplomáciai képviselet figyelmeztetésében. A brit és a kanadai nagykövetség azonnal reagált, és figyelmeztetést tett közzé a brit nemzetközösség számára. Mint mostanra kiderült, az amerikaiak csak az időzítéssel kapcsolatban tévedtek.

A hivatalos üzenet mellett a hírszerző szolgálatok hivatalos csatornáin keresztül külön üzenet is érkezett. Adrienne Watson, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője elmondta, hogy az amerikai kormány a régóta fennálló „figyelmeztetési kötelezettség” politikájának megfelelően megosztotta ezt az információt az orosz hatóságokkal.

Vannak csatornák, amelyeken keresztül az országok – még a nem szövetségesek között is – hírszerzési információkat továbbítanak, különösen, ha a civilek elleni esetleges támadásokról van szó.

2015 júliusában James Clapper, a nemzeti hírszerzés akkori igazgatója hivatalosan is kiadott egy utasítást az amerikai hírszerző közösség ügynökségeinek, miszerint „kötelességük figyelmeztetni” mind az amerikaiakat, mind a nem amerikai állampolgárokat egy közelgő fenyegetésre. Az irányelv kivételeket tartalmazott:

  • ahol az információgyűjtés bizalmas „forrásainak és módszereinek” védelmére volt szükség, azaz a hírszerző ügynökök védelmére;
  • ha a tervezett áldozat egy terrorista csoport tagja vagy ismert erőszakos bűncselekményt elkövető személy volt;
  • amikor a feltételezett áldozat tudott a fenyegetésről, az amerikai hírszerző ügynökségektől származó információk nélkül.

Bár a „figyelmeztetési kötelezettség” kevesebb mint kilenc éve vált irányelvvé az amerikai hírszerző közösség számára, az ilyen gyakorlatot informálisan már évtizedek óta folytatják.

A közelmúlt példái közül egy: tavaly év végén az amerikaiak figyelmeztették Iránt egy közelgő terrortámadásra – a robbantásokat ennek ellenére nem sikerült megakadályozni. Idén január 3-án két bomba robbant a négy évvel ezelőtt egy amerikai dróncsapásban megölt Qassim Suleimani tábornok emlékére rendezett megemlékezésen, 94 ember azonnali halálát okozva és 284 embert megsebesítve. A felelősséget az Iszlám Állam vállalta magára. Kiderült, hogy szunnita támadás volt síiták ellen. Az amerikai hírszerzés pontosította, hogy a robbantások elkövetője az ISIS Afganisztánban működő ága voltak.

Fotó: Zuma / TASZSZ / 2024. január 3. Kerman, Irán. Kaszem Szulejmáni iráni tábornok meggyilkolásának negyedik évfordulóján két robbanás legalább 94 embert megölt és 284-et megsebesített.

A Kreml-párti propagandisták és bloggerek a nyugati sajtóba a március 7-i amerikai figyelmeztetésre adott nem megfelelő válasznak köszönhetően kerültek be, ami sajnos március 22-én valósággá vált.

Pedig voltak figyelmeztető jelek arra, hogy az amerikaiak „igazat beszélnek”. Mint a CNN megjegyzi, az orosz hatóságok az elmúlt hónapban több, az ISIS-el kapcsolatos incidensről számoltak be.

  • Az állami RIA Novosztyi március 3-án jelentette, hogy az ISIS hat tagját megölték egy terrorellenes művelet során az ingus Karabulak városban;
  • Március 7-én arról számolt be, hogy a biztonsági szolgálatok Kaluga területen felfedezték és „semlegesítették” a törvényen kívüli Wilayat Khorasan szervezet egyik sejtjét, amelynek tagjai támadást terveztek egy moszkvai zsinagóga ellen;
  • március 20-án arról számoltak be, hogy őrizetbe vették az ISIS egyik militáns csoportjának egyik parancsnokát.
  • A TASZSZ az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálatra (FSZB) hivatkozva 40 incidensről számolt be. Ez azonban utólagos információ.


És most, hogy hogyan reagáltak az amerikai figyelmeztetésre az orosz „véleményvezérek” ? A Newsweek szemezgetett:

  • Margarita Simonyan, az RT orosz állami médiaszervezet főszerkesztője a közösségi médiában összeesküvés-elméleteket terjesztett a figyelmeztetésről: „Az amerikai és a brit nagykövetség figyelmeztetett a március 8-i moszkvai terrortámadások veszélyére. Ha konkrét információval rendelkeznek, azt a hírszerző szolgálatokon keresztül kell továbbítani. Remélem, hogy ezt megtette. Ha pedig nem, az bűnrészesség.”
  • „Az USA és Nagy-Britannia már nem is titkolja, hogy ők állnak az oroszországi terrortámadások mögött” – írta a Katusha távirati csatorna.
  • „Az amerikai nagykövetség közölte, hogy a következő két napban terrortámadások lehetségesek Moszkvában, az Egyesült Királyság külügyminisztériuma is hasonló figyelmeztetést adott ki” – írta Andrej Rudenko, a VGTRK újságírója. „Pontosan tudjuk, hogy ki lehetett a terrortámadások szervezője. És ezeknek a szemeteknek a részéről az erre vonatkozó figyelmeztetés zsarolásnak vagy banális fenyegetésnek tűnik.”

A Politjoystic nevű Kreml-barát csatorna a nemzetközi nőnapra hivatkozva azt írta: „Az amerikai nagykövetség ahelyett, hogy gratulált volna a nőiknek (ha még Moszkvában vannak ilyenek), az orosz fővárosban elkövetett terrortámadásokra figyelmeztetett. Rendben. Nem kérdezzük, honnan származik az információ. Világos – aki szervezi, az tudja” – tette hozzá a csatorna.

Vlagyimir Putyin talán azért hagyta figyelmen kívül az Egyesült Államok figyelmeztetéseit egy Oroszország elleni iszlám támadásról, mert lekezelőnek találta őket, és nem akarta, hogy „elvegyék a fényt kolosszális választási győzelmétől” – írja James Kilner a londoni Telegraphban. Ahelyett, hogy komolyan vette volna őket, kedden a biztonsági erői előtt tartott beszédében gúnyolódott az amerikai elemzésen, „zsarolási kísérletnek” és „provokációnak” nevezve azt. Elemzők szerint az arrogancia, a nemezise által szolgáltatott hírszerzési információkkal kapcsolatos szkepticizmus és a figyelmeztetés időzítése egy héttel az elnökválasztás előtt vezetett ahhoz, hogy Putyin figyelmen kívül hagyta az amerikai jelentést. „Bosszantotta, hogy ez a nyilvános figyelmeztetés kínos volt Oroszország védelmére nézve és ráadásul a választások előtt történt” – mondta Mark Galeotti, a UCL professzora, több Oroszországról szóló könyv szerzője.


Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek