Katalin hercegné megkezdte a megelőző kemoterápiát, miután orvosai a januári tervezett hasi műtétet követően felfedezték, hogy rákos. Mi az a megelőző kemoterápia, és mennyire lehet hatékony? A The Guardian beszámolója.
Mi az megelőző kemoterápia?
A hivatalosan adjuváns kemoterápiának nevezett kezelés egy olyan rákellenes gyógyszeres kezelés, amelyet a rák elsődleges kezelése után – amely általában a daganat sebészi eltávolítása – a szervezetben maradt rákos sejtek eltávolítására adnak.
Mit csinál?
A terápia célja, hogy csökkentse az eredeti rák visszatérésének és terjedésének kockázatát. Ez akkor fordulhat elő, ha a műtét után olyan rákos sejtek maradnak hátra, amelyek túl kicsik ahhoz, hogy a kórházi vizsgálatokkal és tesztekkel kimutathatók legyenek. A rák visszatérésének kockázata általában kisebb, ha a rákot nagyon korai stádiumban észlelik, mielőtt esélye lett volna a terjedésre, de nagyobb, ha a betegséget későbbi stádiumban találják meg, vagy ha a közeli nyirokcsomókra terjedt.
Hogyan működik a terápia?
A legtöbb rákellenes kemoterápiás gyógyszer a gyorsan osztódó sejteket célozza. Egy tipikus megelőző kemoterápiás kúra három-hat hónapig tart, a rák típusától és stádiumától függően, amelyet a műtét során eltávolított daganat vizsgálata alapján határoznak meg. Esetenként több éven át tartó adjuváns kemoterápiás kúrákat is adnak.
Hány terápiás kezelésen vesznek részt az emberek?
Ez a műtét után felvett eredeti daganat jellegétől függ. Amikor a rákot más betegségek miatt végzett műtétek során fedezik fel, a daganat gyakran korai stádiumban van, amikor a későbbi kemoterápia hatékonyabb. „Ez valószínűleg azt jelenti, hogy egyetlen kemoterápiás kezelés elegendő ahhoz, hogy ha vannak is rákos sejtek, azok elpusztuljanak” – emelte ki Lawrence Young professzor, a Warwicki Egyetem Warwicki Rákkutató Központjának igazgatója.
Mennyire hatékony a terápia?
Különösen hatásos az emlő-, a bél- és a tüdőrák esetében, de a betegség más formáinál is ajánlható. Az adjuváns kemoterápiát például gyakran alkalmazzák műtét után a petefészekrák esetében, mivel fennáll a betegség kiújulásának kockázata. Az orvosok a rák típusa, a betegség előrehaladott állapota és a daganat egyéb tulajdonságai alapján döntenek arról, hogy az adjuváns terápia előnyös-e.
Milyen mellékhatások vannak?
A kemoterápia nem teljesen ártalmatlan. A mellékhatások az adott gyógyszerektől függenek, de a betegek fáradtságot, hányingert, hányást, hasmenést, a fertőzések elkapásának fokozott kockázatát és étvágytalanságot tapasztalhatnak. A mellékhatások azért jelentkeznek, mert a gyógyszerek nemcsak a rákos sejtekre hatnak, hanem minden gyorsan osztódó sejtre, beleértve a hajat, a csontvelőt, a bőrt és az emésztőrendszer nyálkahártyáját is. Az egészséges szövetek károsodása azonban általában átmeneti, és a mellékhatások általában megszűnnek, amint a kezelés véget ér.
A fiatalabbak gyakran jobban tűrik a kemoterápiát, mint az idősebb betegek, és kevesebb mellékhatást tapasztalnak, mivel „nagyobbak a funkcionális tartalékaik” és „a fiatal szövetek gyorsabban gyógyulnak” – mondta dr. Mangesh Thorat, a londoni Queen Mary Egyetem tiszteletbeli oktatója és a Homerton egyetemi kórház mellsebész szakorvosa. Emiatt a fiatalabbak nagyobb dózisú gyógyszereket kaphatnak, amelyek nagyobb valószínűséggel pusztítják el a szervezetükben maradt rákos sejteket.
Mennyi ideig tart a gyógyulás?
Ez a betegtől és az adott gyógyszertől függ, de több hónapba is beletelhet, mire valaki újra teljes erőnlétbe kerül. Mivel a fiatalabbak általában egészségesebbek és fittebbek, mint az idősebbek, a felépülési idejük általában rövidebb.