Ki vagy mi az az IS-K?
Az IS-K az Islamic State-Khorasan rövidítése. Ez a világszerte betiltott Iszlám Állam terrorcsoport regionális társszervezete, amely Afganisztánra, Iránra és Pakisztánra összpontosít. A csoport azért adta magának a Khoraszán nevet, mert az egy történelmi iszlám kalifátus része volt, amely ezekben az országokban, valamint észak felé Közép-Ázsiáig terjedt – írja a BBC.
Az IS-K kilenc éve létezik, de az elmúlt hónapokban az Iszlám Állam csoport legveszélyesebb ágaként jelent meg, a szélsőséges brutalitás és kegyetlenség hírnevével.
A csoport szíriai és iraki vezetőségének maradékával együtt az IS-K egy pánnemzeti iszlám kalifátusra törekszik, amelyet a saría, az iszlám törvények rendkívül szigorú értelmezésével irányítanak.
Afganisztánban halálos lázadást folytatnak az ország vezetői a tálibok ellen, akiket ideológiai alapon elleneznek.
Az IS-K hajtott végre már támadásokat?
2021-ben a kabuli repülőtéren öngyilkos bombával csaptak le a terroristák. A támadásban 170 afgán és 13 amerikai katona halt meg. A következő évben a kabuli orosz nagykövetséget vették célba, legalább hat embert megöltek és többeket megsebesítettek.
Idén januárban az IS-K kettős robbantásos merényletet hajtott végre egy szentély ellen az iráni Kermanban, közel 100 iráni halálát okozva.
Oroszországban számos kisebb támadást hajtott végre, legutóbb 2020-ban. Az FBSZ ugyanakkor azt állítja, hogy több terrortámadást is megakadályozott már azóta.
Kik voltak a támadók Oroszországban?
Az orosz állami média szerint a négy elfogott és megvádolt férfi mindegyike tádzsik, akik a közép-ázsiai Tádzsik Köztársaságból származnak, amely korábban a Szovjetunió része volt. A bíróságon való megvert és zúzódásokkal teli megjelenésükből nyilvánvaló, hogy különösen keményen, a kínzásig menő kihallgatáson estek át.
A probléma ezzel az, hogy a nemzetközi normák szerint a vallomásaik értéktelenek lesznek – az emberek bármit mondanak, hogy a fájdalom megszűnjön, beleértve azt is, hogy bevallanak egy olyan történetet, amely egyszerűen nem igaz.
A jelentések szerint az egyik férfit március elején látták megfigyelni a helyszínt, nagyjából akkor, amikor az Egyesült Államok is figyelmeztette Oroszországot arra, hogy egy közterületen elkövetett terrortámadás közvetlen veszélye áll fenn. A Kreml azonban ezt a figyelmeztetést „propagandának” nevezte és elutasította.
Egy másik jelentés szerint a támadók közül legalább ketten nemrég érkeztek Oroszországba, ami arra utal, hogy az IS-K által küldött „bérgyilkosokról” van szó.
Miért Oroszországot vették célba?
Ennek több oka is van.
Az IS-K a világ nagy részét ellenségének tekinti. Oroszország előkelő helyen szerepel a listájukon, az Egyesült Államokkal, Európával, Izraellel, zsidókkal, keresztényekkel, síita muszlimokkal, a tálibokkal és a muszlim többségű államok valamennyi vezetőjével együtt, akiket „hitehagyottaknak” tartanak.
Az Iszlám Állam Oroszországgal szembeni ellenségessége az 1990-es és 2000-es évek eleji csecsen háborúkig nyúlik vissza, amikor Moszkva erői feldúlták a csecsen fővárost, Groznijt.
Nemrégiben Oroszország belépett a szíriai polgárháborúba szövetségese, Bassár el-Aszad elnök oldalán, és az orosz légierő számtalan bombázást hajtott végre lázadók és civilek állásai ellen, nagyszámú Iszlám Állam-csoporthoz és az al-Kaidához kötődő harcost megölve.
Afganisztánban az IS-K a tálibok szövetségesének tekinti Oroszországot, ezért támadták meg 2022-ben a kabuli orosz nagykövetséget is. Az ország 1979-89 közötti 10 éves brutális szovjet megszállása miatt is neheztelnek.
De az Oroszországon belüli helyzet miatt is dühösek. Oroszországot az IS-K nagyon is keresztény országnak tekinti, és a moszkvai támadás után közzétett videójukban a keresztények megöléséről beszélnek. Az FSZB néha bizonyos fokú zaklatásnak és gyanakvásnak teszi ki a tádzsikat és más közép-ázsiai vendégmunkásokat, mivel a terrorista támadások megelőzésére törekszenek.
Végül pedig Oroszország – egy olyan ország, amely most egy háborúra koncentrál – egyszerűen csak egy kényelmes célpont lehetett az IS-K számára, egy olyan hely, ahol a fegyverek rendelkezésre álltak, és ahol az ellenség nem volt résen.
Rengeteg a furcsaság a terrortámadás körül
Számos megválaszolatlan kérdés maradt a brutális vérengzéssel kapcsolatban.
Például miért voltak képesek a támadók közel egy órán keresztül kedvükre bolyongani a Crocus Hall körül, teljesen nyilvánvalóan mindenféle sürgősségérzet nélkül?
Egy olyan országban, ahol a rendőrség és a különleges szolgálatok, nevezetesen az FSZB, mindenütt jelen vannak, ezek a fegyveresek úgy viselkedtek, mintha tudták volna, hogy nem fogja őket megzavarni a rendőrség kommandós csapata.
Aztán ott vannak a fegyverek. A terroristák nem csak kézifegyvereket, hanem nagy teljesítményű, modern automata támadófegyvereket is használtak. Hogyan tudták ezeket megszeretni és észrevétlenül becsempészni a helyszínre?
Emellett a gyors elfogásuk is meglepő volt. Sok dzsihadista fegyverestől eltérően egy ilyen rajtaütésen ezek a férfiak nem viseltek öngyilkos mellényt vagy övet, mint azok, akik inkább a halált választják, mint az elfogást.
Ennek ellenére az orosz hatóságoknak – ugyanazoknak az orosz hatóságoknak, amelyeknek nem sikerült megakadályozniuk az elmúlt 20 év legsúlyosabb terrorcselekményét, amely az orruk előtt bontakozott ki – nem kellett sokáig várniuk, hogy a gyanúsítottakat elfogják és bíróság elé állítsák. Néhány elemző szerint a Kreml „belső munkáját” vagy „hamis zászlós műveletet” sejt a szörnyű mészárlás mögött, amelynek célja az Ukrajna elleni háborúhoz való támogatás megszerzése.
Azonban nincs szilárd bizonyíték, amely alátámasztaná ezt az elméletet, és az amerikai hírszerzés megerősítette, hogy véleményük szerint az Iszlám Állam áll a szörnyű támadás mögött.