Nagyvilág

Moszkvai terrortámadás: újabb brutális részletek láttak napvilágot a szörnyű vérengzésről

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
gázaiirániNigériaTel-Aviv
Hirdetés
Hirdetés

A pénteki moszkvai koncertteremben történt támadás volt az elmúlt évek legsúlyosabb merénylete Oroszországban. Több mint 130 ember halt meg, amikor fegyveresek megrohamozták a komplexumot, néhány nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin elnök megkezdte ötödik hivatali idejét. Az Iszlám Állam terroristacsoport azt állítja, hogy négy tagja hajtotta végre a támadást.

Hirdetés

Hogyan zajlott a támadás?

A Moszkva külvárosában – a Kremltől 20 kilométerre lévő – Crocus City Hall éppen a Piknik rockegyüttes koncertjének adott volna otthont, amikor péntek este, nem sokkal 20 óra után fegyveresek rontottak be az előcsarnokba.

A videón legalább négy ember látszott, akik véletlenszerűen kezdtek lövöldözni, mielőtt bementek volna a koncertterembe, ahol tüzet nyitottak – írja a BBC.

A merénylet egyik túlélője elmondta, hogy ő és más látogatók a színpad felé rohantak, amint meghallották, hogy lövések dördülnek.

„Láttam egy embert a nézőtéren egy fegyverrel, lövések dörrentek, én pedig megpróbáltam a hangszóró mögé mászni” 

– mondta az asszony az orosz televíziónak.

Egy bizonyos ponton tűz ütött ki a csarnokban. A lángok később a homlokzatot is elborították, a hétemeletes épület két legfelső emeletén pedig üvegek robbantak ki.

„A terroristák gyúlékony folyadékkal locsolták fel a koncertterem helyiségeit, ahol nézők tartózkodtak, köztük sebesültek” – közölte az orosz nyomozóbizottság.

A helikopterek mintegy 160 tonna vizet használtak az oltáshoz, de a tüzet csak 10 óra múlva sikerült megfékezniük.

Mire a gyanúsítottak elmenekültek – egyes beszámolók szerint a támadás körülbelül 20 percig tartott – több százan haltak meg és sérültek meg.

Sokan a lőtt sebekbe haltak bele, néhányan füstmérgezés következtében.

Kik a terrortámadás áldozatai?

Az eseményen több mint hatezer orosz vett részt.

A halálos áldozatok száma a hétvégén folyamatosan emelkedett.

Vasárnap délutánig legalább 137-en vesztették életüket. Az áldozatok első hivatalos listája szerint a legidősebb áldozat a 70-es éveiben járt, és három gyermek volt a halottak között.

A megölteken kívül legalább 60 ember állapota súlyos, és a hatóságok figyelmeztettek, hogy még tovább nőhet a halálos áldozatok száma.

A megöltek és sebesültek közül sokan Krasznogorszkból, Himkiből és más közeli városokból érkeztek Moszkva északnyugati peremére.

Kik voltak a támadók?

Úgy tűnik, hogy a támadás elkövetőinek sikerült elmenekülniük a pokolból és a hátrahagyott pusztításból, majd hajtóvadászat indult ellenük.

Alexander Khinshtein orosz parlamenti képviselő szerint a támadók egy fehér Renault márkájú autóval menekültek el.

Elmondása szerint a rendőrség megpróbálta megállítani a járművet a Brjanszk régióban, Moszkvától mintegy 340 kilométerre, és két embert sikerült letartóztatniuk, míg a többiek elmenekültek.

Mintegy 14 órával a lövöldözésről szóló első jelentések után az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) bejelentette, hogy 11 embert letartóztattak, köztük négy „közvetlenül érintettet”.

A négy gyanúsítottat vasárnap egy moszkvai bíróság elé hurcolták, és Dalerdzson Mirzojev, Szaidakrami Murodali Rachabalizoda, Sámsidin Fariduni és Muhammadsobir Fajzov néven nevezték meg őket.

Mindannyiukat terrorcselekménnyel vádolják, és valószínűleg életfogytiglani börtönbüntetésre számíthatnak.

Az orosz állami TASZSZ hírügynökség szerint mind a négyen Tádzsikisztánból származnak.

Ki állt a támadás mögött?

Az Iszlám Állam pénteken rövid közleményben közölte, hogy ők állnak a támadás mögött. Szombaton közzétettek egy fényképet a négy támadóról, akikről azt állították, hogy mindannyian álarcot viseltek a támadás során.

A csoport később rendkívül szemléletes felvételeket tett közzé a támadásról. A BBC által hitelesnek minősített videón az látható, amint az egyik fegyveres több emberre tüzet nyit. 

Az orosz hatóságok nem kommentálták a terrorszervezet állítását, amely két héttel azután történt, hogy az Egyesült Államok egy lehetséges támadásra figyelmeztetett, amelynek célpontjai „nagy gyülekezések” Moszkvában. Orosz tisztviselők arra panaszkodtak, hogy az amerikai hírszerzésből hiányoztak a konkrét részletek.

Múlt héten pedig Vlagyimir Putyin elnök azt mondta: „A közelmúltban több hivatalos nyugati struktúra provokatív kijelentései az Oroszországban elkövetett terrortámadások lehetőségéről… nyílt zsarolásra és a társadalmunk megfélemlítésére és destabilizálására irányuló szándékra hasonlítanak”.

Az USA megnevezte az Iszlám Állam Khoraszán (ISIS-K) nevű szárnyát, amely egy muszlim kalifátus létrehozására törekszik Afganisztán, Pakisztán, Türkmenisztán, Tádzsikisztán, Üzbegisztán és Irán területén.

A New York Times idézte Colin Clarke-ot, egy New York-i terrorizmusellenes elemzőt, aki szerint az ISIS-K az elmúlt két évben „fixálódott” Oroszországra.

Azt mondta, hogy „azzal vádolja a Kremlt, hogy muszlim vér tapad a kezéhez, utalva Moszkva afganisztáni, csecsenföldi és szíriai beavatkozásaira”.

Míg az orosz hatóságok nem kommentálták az Iszlám Állam állítását, Putyin azt mondta, hogy a támadókat elfogták, amikor Ukrajnába próbáltak menekülni.

„Az előzetes információk alapján az ukrán fél előkészített számukra egy ablakot a határátlépésre” – fogalmazott Putyin. Ukrajna gyorsan visszautasította az orosz állításokat, mondván „teljesen tarthatatlanok és abszurdok”.

További friss hírekért iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek