Az ír kormány minisztere volt az egyetlen jelölt, aki a párt vezetésére pályázott. Ő váltja Leo Varadkart, aki szerdán jelentette be, hogy lemond a pártelnöki tisztségéről. Harris úgy fogalmazott: „a Fine Gael vezetőjének lenni életem megtiszteltetése.” A 37 éves politikus emellett megköszönte a pártnak és az őt megválasztóknak, hogy bíztak benne. Hozzátette, „kemény munkával fogja meghálálni ezt a bizalmat.”
Harris később azt mondta a képviselőknek, hogy „ez egy pillanat a Fine Gael számára az újraindulásra.” A miniszter várhatóan csak április 9-én, a Dáil (ír parlament) visszatérése után hoz végleges döntést a kabinetjéről.
A Fine Gael vezetésére vonatkozó jelölések helyi idő szerint vasárnap 13 órakor zárultak le, és ő volt az egyetlen jelölt a posztra, így egyértelmű esélye volt. Többek között Helen McEntee, Paschal Donohoe és Heather Humphreys miniszterek is Harris mögé álltak – írja a BBC.
Mit mondott Simon Harris a Sinn Féinről (ír republikánus párt)?
Vasárnap, a pártkongresszuson a vezetésének megerősítése után mondott beszédében Harris azt mondta, hogy „a kihívások sosem tűnnek el – csak változnak”.
„De mindig meg tudunk felelni nekik, ha ragaszkodunk azokhoz az alapvető értékekhez, amelyek jól szolgálták ezt a nemzetet – remény, vállalkozás, esélyegyenlőség, integritás, biztonság” – tette hozzá. Azt mondta, hogy ezek az értékek a „mindent” jelentik számára.
„Hiszek a közszolgálatban és a politika erejében, amely képes változtatni és jobbá tenni az emberek életét”
– mondta.
Mivel 2025 márciusában általános ír választások lesznek, Harris a Sinn Féin ellen is támadást intézett: a pártot a Fine Gael potenciális legnagyobb választási fenyegetésének tekinti.
„A Sinn Féin nem tud visszatekinteni arra, amit a Fine Gael elért, mióta visszahúzta a gazdaságunkat a szakadék széléről. Mindig a valóság tagadásával igyekszik lejáratni a kormányzati szolgálatunkat”
– fogalmazott, hozzátéve, hogy a pártja a törvény és a rend mellett áll, utalva Pearse McAuley elítélt rendőrgyilkos múlt heti temetésére. McAuley-t 14 évre börtönözték be Jerry McCabe rendőrnyomozó 1996-ban elkövetett emberöléséért, amelyet az Ideiglenes IRA tagjaként követett el – az észak-írországi konfliktus idején a Sinn Féin volt az IRA politikai szárnya.
Harris hozzátette: „Egy olyan héten, amikor láttam, hogy a köztársaság trikolórját egy gárdagyilkos koporsójára terítették, azt mondom, szégyelljük magunkat – vegyük vissza a zászlónkat”.
Mit mond Simon Harris Izraelről és Gázáról?
Harris követte elődjét, Leo Varadkart, aki azonnali tűzszünetre szólított fel Gázában.
„A Fine Gael olyan pártként áll ki, amely nem fél igazat mondani a hatalomnak a Gázában tapasztalható katasztrófáról, és egyértelműen hangot ad az ír nép erkölcsi felháborodásának” – mondta.
„Megismétlem felhívásomat az azonnali tűzszünetre Gázában, a túszok azonnali szabadon bocsátására, a közel-keleti erőszak megszüntetésére és a kétállami megoldás megvalósítását célzó politikai folyamatra”.
Köszönetet mondott a családjának
Harris köszönetet mondott családjának is, és tisztelettel adózott szülei, felesége, Caoimhe és gyermekei, Saoirse és Cillian előtt.
„Édesanyám mindig azt mondta, hogy a siker az, ha szereted, amit csinálsz. A szüleim nagyon sokat feladtak és keményen dolgoztak értünk, és ma köszönetet mondok nekik ezért” – mondta.
Mielőtt Harrist megerősítették a Fine Gael új vezetőjeként, Simon Coveney frakcióvezető-helyettes azt mondta, hogy Harris „új energiát, új ötleteket, új lendületet és új összetartást” fog adni, és hogy a párt teljes támogatását élvezni fogja, „hogy a lehető legnagyobb esélye legyen a sikerre”.
Ki Simon Harris?
37 évesen Harris történelmet írhat Írország legfiatalabb kormányfőjeként – egy évvel fiatalabban veszi át a vezető szerepet, mint elődje 2017-ben.
Először több mint egy évtizede, 24 évesen került be a Dáilba (az ír parlament alsóházába), mint Wicklow képviselője. Harris gyorsan emelkedett a párt ranglétráján, és öt évvel később, 2016-ban egészségügyi miniszterként kapta meg első kabineti pozícióját. Ebben a szerepkörben ő felügyelte az Ír Köztársaságban az abortusztilalom feloldásáról szóló szavazást és az ország méhnyakrákszűrési botrányát.
Ő felügyelte a Covid-19 világjárványra adott kezdeti válaszlépéseket is, mielőtt a 2020-ban megalakult új koalíciós kormány leváltotta volna.
Azóta az oktatásügyért és felsőoktatásért, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős miniszter volt, és rövid ideig az igazságügyi tárcát is ellátta.