Hirdetés
Nagyvilág

Egy ártatlannak hitt DNS-teszt után derült ki a több évtizedes rejtély – így cseréltek össze két kanadai kisbabát 1955-ben

Horváth Fanni

Egy karácsonyi ajándék volt az, amely két kanadai férfi életét örökre felforgatta.

Hirdetés

Richard Beauvais a Brit Kolumbia tengerparti Sechelt városából származik, és egész életében abban a hitben nőtt fel, hogy őslakos. Azonban egy egyszerű, otthon elvégezhető DNS-teszt kimutatta, hogy ukrán, askenázi zsidó és lengyel felmenőkkel rendelkezik.

Nagyjából ugyanebben az időben és közel 2400 kilométerrel távolabb, a manitobai Winnipegből származó Eddy Ambrose nővére, aki ukrán családban nőtt fel, szintén elvégeztette a DNS-tesztet, és kiderült, hogy nem rokona Eddynek.

Sőt, kiderült, Beauvais a biológiai testvére – írja a BBC.

Ez pedig egy életet megváltoztató felfedezéshez vezetett: két férfi –Richard Beauvais és Eddy Ambrose – ugyanazon a napon született 1955-ben ugyanabban a kórházban, a manitobai Arborg kisvárosban, de születésükkor összecserélték őket, és egymás biológiai szülei vitték haza őket.

Csütörtökön – közel 70 évvel később – Beauvais és Ambrose személyesen kapott hivatalos bocsánatkérést Wab Kinew manitobai miniszterelnöktől a kavarodás miatt elszenvedett traumáért.

„Azért állok ma itt, hogy bocsánatot kérjek, amelyre már régóta vártam, olyan tettekért, amelyek két gyermeknek, két szülőpárnak és két családnak okoztak kárt több generáción keresztül” 

– fogalmazott Kinew a manitobai törvényhozás közgyűlésben.

„Néha arra kérnek bennünket, hogy úgy értsük meg az empátiát és az együttérzést, hogy megvizsgáljuk, milyen az, ha egy pillanatig belelépünk másnak a cipőjébe” – jegyezte meg a miniszterelnök.

„Ha ez az állítás igaz, akkor a ma itt jelenlévő tisztelt vendégeink talán olyan szinten fogják megérteni az együttérzést és az empátiát, amelyet csak nagyon kevesen tudunk megközelíteni”.

„Korai éveikben kettejük élete merőben eltérő volt” – mondta ügyvédjük, Bill Gange a BBC-nek.

A 68 éves Beauvais egy őslakos métis csoportban – Kanadában élő, vegyes őslakos és európai felmenőkkel rendelkező nép – nevelkedett.

Édesapja meghalt, amikor ő még csak gyerek volt, így ő volt a felelős kisebb testvéreiért, míg édesanyja küzdött a gyásszal.

Őslakos gyermekek számára fenntartott nappali iskolába járt, majd később a hatvanas évekbeli Scoop – a kanadai asszimilációs politika, amelynek keretében az őslakos gyermekeket nevelőszülőkhöz adták, vagy a közösségükön kívülre adoptálták – keretében erőszakkal elvették a családjától.

Eközben Ambrose egy vidéki Manitobában lévő farmon nőtt fel, „egy nagyon szerető és nagyon támogató ukrán családban” – tette hozzá Gagne –, ahol lefekvés előtt ukrán népdalokat hallgatott. Bár később őt is örökbe fogadták, miután 12 éves korában árvaságra jutott.

Ambrose egész életében nem volt tudatában őslakos származásának.

„Mindkettőjüket megfosztották attól, akinek hitték magukat emiatt” – jelentette ki Gange.

Beauvais sok éven át büszke volt arra, hogy ő vezethette az egyetlen kizárólag őshonos halászhajót Brit Kolumbia partjainál.

„Azonban rá kellett jönnie, hogy mindenki őslakos, csak ő nem” – mondta Gange.

Bocsánatkérésében Kinew megosztotta, hogy figyelemre méltó módon a két férfi élete az évek során némileg átfedte egymást.

Kinew elmondta, hogy Ambrose gyerekként megkért egy néhány várossal arrébb lakó lányt, hogy a szünetben legyen a baseballcsapat tagja, „nem tudván, hogy valójában a biológiai testvére”.

Tizenéves korában pedig Beauvais horgászat iránti szeretete ugyanarra a partra vitte, mint biológiai húgát, aki mellette állította fel a botját – ők sem tudtak a rokonságukról.

A veszteségek ellenére Gange elmondta, hogy mindketten nagyon büszkék arra, amivé váltak, és a családjukra, amely felnevelte őket. A felfedezéssel egy új családot is szereztek.

Ambrose kapcsolatba lépett biológiai rokonaival, és tagja lett a Manitoba Métis Szövetségnek.

Beauvais is tervezi, hogy felveszi a kapcsolatot biológiai családjával, és két felnőtt lánya azóta a karjukra tetováltatta az „Ambrose” feliratot, hogy jelezze, milyen vezetéknevet viselt volna az apjuk. 

A két férfi jogi képviseletet is kért Gange-en keresztül, hogy bocsánatkérést és anyagi kártérítést kérjenek Manitoba tartománytól.

Gange elmondta, hogy a tartomány kezdetben nem nyilatkozott a megpróbáltatásaikról, és azt állította, hogy a kórház, ahol a hiba történt, önkormányzati fenntartású, ezért nem az ő felelősségük, ami ott történt.

A kormányváltás után azonban, amikor Kinew-t – Manitoba első őslakos miniszterelnökét 1887 óta – megválasztották, a hangnem megváltozott.

A bocsánatkérés jelentős beismerése annak, hogy „hibát követtünk el, amely mindannyiukat érintette” – emelte ki Gange, utalva mind Beauvais-ra, mind Ambrose-ra, valamint családjukra.

„[Ez] a miniszterelnök a tartomány nevében hangosan és az arcukba mondta, hogy ennek nem lett volna szabad megtörténnie veletek, és úgy gondolom, ez fontos elismerés”.

Arról azonban nem érkezett hír, hogy a férfiak kapnak-e anyagi kártérítést, bár Gange azt mondta, hogy továbbra is szorgalmazni fogja ezt.

A winnipegi ügyvéd a múltban már más, születéskor összecserélt kanadaiak számára is sikeresen kért kártérítést, de azokban az esetekben az érintettek szövetségi fenntartású kórházakban születtek.

Beauvais és Ambrose ügye a harmadik ismert eset, amikor Manitobában születés után gyerekeket cseréltek össze. Két másik esetet jelentettek az atlanti-óceáni Új-Fundland tartományból.

Gange szerint nehéz megmondani, hogy mennyire ritkák – vagy gyakoriak – ezek a történetek.

Megjegyezte, hogy Beauvais és Ambrose felfedezése a DNS-tesztkészletnek köszönhetően „csak a véletlen műve” volt.

„Ez csak a saját találgatásom, de úgy vélem, hogy ahogy [az otthoni DNS-tesztkészletek] egyre elterjedtebbé válnak, más ilyen esetekkel is találkozni fogunk”.

További friss hírekért iratkozzon fel a hírlevelünkre!

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek