Nápoly városának a nyilvánvalón kívül egy geológiai üteme is van, ami ugyan nem látható, de jelentősen befolyásolja a város életét. A vulkánok azonban időnként ki-kitörnek, teljesen felforgatva a hétköznapokat. A nápolyi vulkánok az emberi civilizációtól teljesen külön léteznek, évszázadok, sőt, akár évezredek alatt fejlődnek, így könnyű feltételezni, hogy statikusak. Ez azonban közel sem igaz – írja a BBC.
A város fölé tornyosodó Vezúv végezte az egyik talán legismertebb pusztítást a történelem során, ám ennél sokkal nagyobb veszélyek is leselkednek a városra – a föld alól. Az egyik ilyen föld alatti monstrum pedig aggasztó jeleit mutatja annak, hogy hamarosan ki fog törni.
A lap munkatársa a helyszínre utazott annak érdekében, hogy geológusok véleményét kikérve megtudja, mire lehet számítani, ám biztosat senki nem tud mondani. Mint emlékeztet, épp most volt a 80. évfordulója annak, hogy Nápoly lakóit utoljára vulkánkitörés fenyegette. A Vezúv 1944. március közepén hirtelen kitört, komolyabb előjel nélkül, azonban ma már sokkal csendesebb, az évekkel ezelőtti katasztrófa emléke pedig kezd elhalványulni, főleg ahogy az idősebb generáció tagjai meghalnak. Manapság a csúcs egy ,,turisztikai attrakció”, ahova buszok szállítják az embereket és megszilárdult lávából készült ajándéktárgyakat lehet kapni. A Vezúv azonban továbbra is aktív, és bármikor kitörhet újra.
Szakértők szerint nagyon heves mozgások tapasztalhatók a felszín alatt, amelyek ereje sokszor nagyobb lehet, mint egy atombombáé.
A nápolyi tisztviselők már előre készülnek a lehetséges veszélyre, és zónákba rendezték a várost: a „vörös zónában” élőknek azonnal távozniuk kell, ha a fenyegetettségi szint elér egy bizonyos szintet. A városra egyébként nagyobb veszély is leselkedik, mint a Vezúv.
A város alatt, és az öböl nagy része alatt egy hatalmas „kaldera” található, egyfajta vulkáni kráter, amely több ezer évvel ezelőtt egy heves kitörés során összeomlott. A neve Campi Flegrei. A Vezúvtól eltérően nincs látható ,,kúpja”, ezért szinte észrevétlen marad a mindennapokban, de mivel sok ember él gyakorlatilag közvetlenül a tetején, ez az egyik legveszélyesebb vulkán Európában. Az egyik kitörés, ami még 39 000 évvel ezelőtt történt, akkora volt, hogy a láva egy része Szibériában kötött ki.