A megolvadt atomreaktorban még mindig 880 tonna radioaktív fűtőanyag van, ezért megközelíthetetlen a szakemberek számára, hogy követlenül felmérjék a károkat – írja a Daily Mail.
Az erőmű üzemeltetője, a Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) 12 képet tett közzé a helyszínről, amelyeken először láthatók felvételek a legsúlyosabban érintett reaktor elsődleges konténerében, a reaktormag alatt található termekből.
Mint ismert, a 2011-es, 9-es erősségű földrengés és az azt követő szökőár olyan súlyosan megrongálta az erőművet, hogy a hűtőrendszer felmondta a szolgálatot, így megolvadtak a nukleáris fűtőelemek.
A TEPCO tisztviselői azt mondták, hogy a vizsgálat alapján nem tudták egyértelműen megállapítani azt, hogy milyen szintű a sugárzás a reaktor mélyében, mert a drónok nem vittek magukkal dózismérőket a könnyebb manőverezési képesség megtartása érdekében.
A három sérült reaktorban körülbelül 880 tonna erősen radioaktív, megolvadt nukleáris fűtőanyag maradt.
De a reaktorok súlyosan sérült állapota azt sugallja, hogy a kormány és a TEPCO által az erőmű megtisztítására kitűzött 30-40 éves cél is túlságosan optimista.
A nukleáris katasztrófát a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség hetes fokozatú eseménynek minősítette, ami a második legsúlyosabb katasztrófa volt a csernobili negyedik reaktor 1986-os leolvadása óta.
A rengés olyan erős volt, hogy elmozdította a Földet a tengelyéből, és hatalmas cunamit váltott ki, amely végigsöpört Japán fő szigetén, Honshun. Csak a szökőár okozta pusztításban 18 000 ember vesztette életét, és több mint 150 000 embert kellett evakuálni az erőmű környékéről.
A kitelepítés a mai napig érvényben van, és a kitelepített lakosok közül szinte senki nem tért még vissza.