Nagyvilág

„Nem is tudom elmondani, mennyire király” – megszólalt a férfi, akinek Elon Musk chipet ültetett a fejébe

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
gázaiirániNigériaTel-Aviv
Hirdetés
Hirdetés

Mint azt az atv.hu is megírta, Elon Musk január végén bejelentette, hogy a Neuralink nevű cége először ültetett be sikeresen egy vezeték nélküli agyi chipet egy emberbe. A termék a Telepátia nevet kapta, és arra jó, hogy pusztán gondolkodással irányítsuk a telefonunkat vagy a számítógépünket. A tervek szerint az első felhasználók azok lehetnek majd, akik…

Hirdetés

„Az első eredmények ígéretes neurontüskéket vagy idegimpulzusokat mutattak ki, és a páciens jól gyógyul” – közölte akkor a milliárdos, ám a páciens kilétéről részleteket nem közöltek. Most azonban megszólalt a férfi, aki azt is bemutatta, hogyan mozgatja a kurzort az elméjével. Noland Arbaugh azt mondta: „nem is tudja elmondani, mennyire király ez.”

Noland egy 29 éves férfi, aki nyolc évvel ezelőtti búvárbalesete miatt válltól lefelé lebénult. Ő volt az első, akinek Elon Musk cége beültetett egy agyi chipet a fejébe. Arbaugh most az X-en, egy élő közvetítésben mutatta meg a nagyközönségnek, hogyan működik az agy-számítógép interface technológia – írja a New York Post. 

„Az egész az én agyammal történik. Ha látjátok, hogy a kurzor mozog a képernyőn, az mind én vagyok” – mondta, miközben az élő közvetítésben a kurzor mozgását mutatta egy online sakkjátszmában. „Elég király, mi?” – kérdezte.

A chip 1000 elektródát tartalmaz, amelyek arra vannak programozva, hogy adatokat gyűjtsenek az agy idegi aktivitásáról és a mozgás szándékáról, majd ezeket az adatokat egy Neuralink számítógépnek küldjék el dekódolásra, hogy a gondolatokat cselekvéssé alakítsák.

Arbaugh elmagyarázta, hogy egyszerűen csak elképzeli, hogy a kurzor oda mozog, ahová szeretné, és ez meg is történik.

„Alapvetően olyan volt, mintha valami mágikus erőt használtam volna a kurzoron, és el tudtam mozdítani, ahová akartam. Csak bámultam valahová a képernyőn, és az mozdult oda, ahová akartam, ami nagyon vad élmény volt, amikor először megtörtént” – fogalmazott. 

Arról is beszélt, hogy a műtét „szuper könnyű” volt, és egy nappal később már haza is engedték a kórházból, azóta pedig nem tapasztalt magán kognitív károsodást. 

„Ez őrület, tényleg az. Annyira király. Olyan rohadt szerencsés vagyok, hogy részese lehetek ennek. Minden nap úgy tűnik, hogy új dolgokat tanulunk, és egyszerűen nem tudom leírni, milyen klassz, hogy ezt csinálhatjuk”

– mondta Arbaugh. 

Mielőtt megkapta volna a chipet, Arbaugh-nak szüksége volt egy másik személy segítségére ahhoz, hogy például online sakkozzon vagy videójátékokkal játszon. „Most már szó szerint csak fekszem az ágyban, és játszhatok kedvemre, legalábbis addig, amíg az újratölthető chip akkumulátora le nem merül” – mesélte.

A Neuralink eddig többnyire titokban tartotta a technológiájáról és az embereken végzett kísérletekről szóló információkat. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal tavaly zöld utat adott az agyi chip emberi kísérleteinek, miután a vállalat több száz állatkísérletet végzett. A Neuralink azt nem hozta nyilvánosságra, hogy hány embert vesznek fel a hatéves kísérletbe, és hogy hol tartják majd a vizsgálatokat. A Wired szerint a vállalat nem regisztrálta tanulmányát az emberi kísérleti alanyokon végzett orvosi kísérleteket nyilvántartó kormányzati weboldalon sem.

Arbaugh a maga részéről elmondta, hogy azért jelentkezett az implantátum kipróbálására, mert „részese akart lenni valaminek”, ami szerinte meg fogja változtatni a világot. Ugyanakkor elismerte, hogy ő volt az első ember, akinek az agyába beültették a chipet, és ez nem volt kihívásoktól mentes, azonban a részletekbe nem ment bele. 

„Nem tökéletes. Azt mondanám, hogy akadtak problémáink. Nem akarom, hogy az emberek azt gondolják, hogy ez az út vége. Rengeteg munka vár még ránk. De ez máris megváltoztatta az életemet” 

– jelentette ki. 

További friss hírekért iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek