Egy új kutatás szerint a világ 100 legdurvább légszennyezettségű városa közül 99 Ázsiában van – írja a CNN.
A rossz levegőminőségben kulcsszerepe van az éghajlati válságnak, amely világszerte emberek milliárdjainak egészségét veszélyezteti.
E szennyezett levegőjű városok túlnyomó többsége – 83 – Indiában van, és mindegyik légszennyezettségi szintje több mint tízszeresen meghaladta az Egészségügyi Világszervezet levegőminőségi irányelveit – derül ki a levegő minőségét világszerte nyomon követő IQAir jelentéséből.
A tanulmány kifejezetten vizsgálta a finom részecskék előfordulását, amelyek különösen veszélyesek. A világszerte elemzett több mint 7800 város mindössze 9%-ában volt olyan levegőminőség, amely megfelelt a WHO szabványának, amely szerint a PM2,5 nanorészecskék átlagos éves szintje nem haladhatja meg az 5 mikrogrammot köbméterenként.
„Életünk minden területén tapasztaljuk, hogy a légszennyezés hatással van ránk” – mondta Frank Hammes, az IQAir Global vezérigazgatója. „A legszennyezettebb országokban ez általában három-hat évet vesz el az emberek életéből. Ezt megelőzően pedig sok évnyi szenvedést okoz, ami teljesen megelőzhető lenne, ha jobb lenne a levegő minősége.”
Belélegezve a PM2,5 mélyen a tüdőszövetbe jut, ahol a véráramba kerülhet. Olyan forrásokból származik, mint a fosszilis tüzelőanyagok elégetése, porviharok és erdőtüzek, és összefüggésbe hozták az asztmával, a szív- és tüdőbetegségekkel, a rákkal és más légzőszervi betegségekkel, valamint a gyermekek kognitív károsodásával.
A világ legszennyezettebb városa, a félmilliós lakosságú észak-indiai Begusarai volt tavaly, ahol a PM2,5-koncentrációja a WHO irányelveinek 23-szorosa. Az IQAir rangsorában ezt követte az indiai Guwahati (Asszam), Delhi és Mullanpur (Pandzsáb).
A jelentés szerint India-szerte 1,3 milliárd ember, vagyis a lakosság 96%-a él a WHO irányelveinél hétszer rosszabb levegőminőségben.
Világviszonylatban Közép- és Dél-Ázsia volt a legrosszabbul teljesítő régió, mind a négy legszennyezettebb ország itt található: Banglades, Pakisztán, India és Tádzsikisztán.
A listán a legtisztább levegőjű országok a következők: Finnország, Észtország, Puerto Rico, Ausztrália, Új-Zéland, Bermuda, Grenada, Izland, Mauritius és Francia Polinézia.
Budapet a globálisan vizsgált több mint 7800 város közül a lista első harmadának végén található, és a jelentés szerint 2018 óta mintegy 50 százalékkal csökkent a levegő mikroanyag szennyezettsége.