Nagyvilág

Ismét rangsorolták a világ legboldogabb országait, nézzék, hol kapott helyet Magyarország

Horváth Fanni
Hirdetés

A World Happiness Report idén is közzétette a világ legboldogabb országainak listáját, és ismét az északi országok kapták a legmagasabb pontszámokat. Az első helyen álló Finnország már hetedik éve foglalja el az előkelő helyet.

Hirdetés

Az idei jelentés az első, amely korcsoportok szerint külön rangsorol, és rossz híreket közöl a világ egyes részein élő fiatalok elégedettségéről.

Észak-Amerikában a fiatalok boldogsága olyan meredeken csökkent, hogy ők már kevésbé boldogok, mint az idősek. Ezek az alacsony pontszámok segítettek abban, hogy az Egyesült Államok a jelentés 2012-es megjelenése óta először került ki az első 20 helyezett közül az összesített listán – írja a CNN.

Az Egyesült Államok és más országok rangsorának csökkenése azonban annak is köszönhető, hogy más nemzetek – különösen több kelet-európai ország – örvendetes módon javítottak a mutatókon.

A legboldogabb országok

Ismét Finnország lett a világ legboldogabb országa.

Ez derül ki abból az éves jelentésből, amelyet az ENSZ március 20-i nemzetközi boldogság napja alkalmából készített el.

A jelentés több mint 140 ország lakosainak globális felméréséből származó adatokra támaszkodik. Az országok boldogsági rangsorát az előző három év, jelen esetben a 2021 és 2023 közötti időszak átlagos életértékelései alapján állítják fel. A jelentés a Gallup, az Oxford Wellbeing Research Centre, az ENSZ Sustainable Development Solutions Network és egy szerkesztőbizottság együttműködésével készült el.

A hűvös időjárású Finnország – ahol télen az északi fény borítja be az égboltot, nyáron pedig egész éjjel süt a nap – sok mindent tett, ha a boldogsághoz szükséges társadalmi feltételekről van szó.

„A felmérés során minden résztvevőt arra kérnek, hogy pontozza az életük egészét, figyelembe véve, hogy mit tartanak értékesnek” – mondta John Helliwell, a Brit Columbia Egyetem Vancouver School of Economics közgazdasági professzor emeritusa, a World Happiness Report egyik alapító szerkesztője.

„És kiderült, hogy Finnország elég gazdag mindezekben a dolgokban, például a pénztárcát visszaadják, ha az utcán elejtik, az emberek nap mint nap segítenek egymásnak, nagyon magas színvonalú és általánosan elterjedt egészségügyi és oktatási lehetőségek állnak az emberek rendelkezésére – tehát mindenki többé-kevésbé ugyanúgy indul el az életben” 

– emelte ki.

Megjegyezte azt is, hogy Finnországban boldog bevándorlók élnek, „tehát mindez olyasmi, amit készek megosztani az újonnan érkezőkkel”.

A jelentés hat kulcsfontosságú változót vizsgál az életértékelések magyarázatára: az egy főre jutó GDP,-t a társadalmi támogatást, a várható egészséges élettartamot, a szabadságot, a nagylelkűséget és a korrupció megítélését.

Finnország szomszédai is magas pontszámokat kaptak: Dánia (2. hely), Izland (3. hely) és Svédország (4. hely) is bekerült az első öt közé, Norvégia (7. hely) pedig kényelmesen a legjobb tízben végzett.

A jelenlegi helyzetben Izrael meglepő lehet az 5. helyen, bár az ország 2022 óta a top 10-ben található. A jelentés szerzői rámutatnak, hogy a rangsorok hároméves átlagon alapulnak, ami gyakran tompítja az adott évben bekövetkező „kataklizmák” hatását.

A felmérés időzítése pedig nyilvánvalóan fontos szerepet játszik, ha válság van. Az izraeli felmérést a Hamász október 7-i támadása után, de az azt követő háborúk nagy része előtt végezték. Így bár az életértékelések meredeken csökkentek, ezek a pontszámok csak az átlag egyharmadát tették ki.

A jelentés, amely nagymértékben támaszkodik a Gallup World Poll felmérésére, tartalmazza Palesztina 103. helyezését is, noha államiságát nem ismerik el széles körben. A felmérést az október 7-i események előtt végezték a Gázai övezet és Ciszjordánia palesztin területein.

Hollandia (6. hely), Luxemburg (8. hely), Svájc (9. hely) és Ausztrália (10. hely) egészíti ki a top 10-et.

Az Egyesült Államok kiesett a Top 20-as listából

Az Egyesült Államok (23. hely) és Németország (24. hely) részben azért esett ki a top 20-ból, mert más országok – különösen Csehország (18. hely), Litvánia (19. hely) és Szlovénia (21. hely) – boldogsága nőtt. Az Egyesült Királyság pedig a 20. helyre került.

Míg Litvánia idén a 19. helyen végzett az összesített listán, a 30 év alatti válaszadók körében 2024-ben az első számú legboldogabb ország volt. A 60 év felettiek körében Litvánia a 44. helyen végzett.

Az Egyesült Államokban és Kanadában a 30 év alattiak boldogsági pontszámai drámaian alacsonyabbak voltak, mint a 60 évnél idősebbeké. A 30 év alattiak körében az Egyesült Államok a 62. helyen állt, míg a 60+-osok körében a 10. helyen. Kanada a fiatalok körében az 58., az idősebbek körében pedig a 8. helyen állt.

Ausztrália és Új-Zéland, kisebb mértékben, de szintén sokkal alacsonyabb helyezést ért el a fiatalok körében.

Helliwell szerint a fiatalok alacsony pontszámai ezekben az országokban nem az alacsonyabb iskolai végzettség, az alacsonyabb jövedelem vagy a rosszabb egészségi állapot következményei.

„Ezt gondolják az életükről. Tehát ez egy hangulati kérdés” – mondta. Helliwell a csökkenést részben annak tulajdonítja, hogy a fiatalok ebben a négy, elsősorban angol nyelvű országban milyen információkat fogyasztanak.

„Olyan híreket hallanak, amelyek boldogtalanná teszik őket” 

– emelte ki.

De nem minden rossz hír a fiatalok számára.

„Összességében globálisan a 15-24 éves fiatalok életelégedettsége 2006 és 2019 között javult, azóta pedig stabil az életelégedettségük” – áll a jelentésben. „A kép azonban régiónként eltérő volt. A fiatalok jóléte csökkent Észak-Amerikában, Nyugat-Európában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, valamint Dél-Ázsiában. A világ többi részén viszont nőtt”.

Egy másik pozitív tanulság a fiatalokkal kapcsolatos: Helliwell szerint a világjárvány idején a jóindulat kiugrása minden generáció körében – különösen a fiatalok körében – volt hangsúlyos, és ez tartósan fennmaradt.

„Ez tehát biztató. Annak ellenére, hogy egyes országokban nem túl boldogok, még mindig képesek és hajlandóak jótékony cselekedetekre másokért. És ez reményt ad a jövőre nézve”.

A világ 20 legboldogabb országa 2024-ben

  1. Finnország
  2. Dánia
  3. Izland
  4. Svédország
  5. Izrael
  6. Hollandia
  7. Norvégia
  8. Luxemburg
  9. Svájc
  10. Ausztrália
  11. Új-Zéland
  12. Costa Rica
  13. Kuwait
  14. Ausztria
  15. Kanada
  16. Belgium
  17. Írország
  18. Csehország
  19. Litvánia 
  20. Egyesült Királyság

A lista alján

Afganisztán továbbra is a világ legboldogtalanabb országa a lista szerint. Libanon, Lesotho, Sierra Leone és Kongó szintén az utolsók között szerepel a felmérés alapján.

Magyarország hányadik helyen végzett?

Bár a CNN cikke hazánkat nem említette meg, de utánajártunk, hogyan szerepelt Magyarország a felmérésben. 

Az összesített listán Magyarország a 2021-2023 között vizsgált adatok alapján az 56. helyet szerezte meg. 

Ha csak a fiatalok (30 év alattiak) véleményét vizsgáljuk meg, akkor hazánk a 36. helyen szerepel. Az idősebbek (azaz a 60+-osok) körében azonban sokkal rosszabb helyen áll Magyarország, a válaszaik alapján ugyanis csak a 70. legboldogabb országnak számít.  

További friss hírekért iratkozzon fel a hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek