Első kormányfői ciklusa 2020-ig tartott, majd 2022-ben ismét megválasztották. Mostani lemondásával Varadkar távozik a kormánykoalíció egyik tagját adó Fine Gael párt éléről is – írja a SkyNews. A döntésről a politikus kedden tájékoztatta a saját pártját, majd a koalíciós pártok vezetőit, Micheál Martint és Eamon Ryant is.
,,A vezetői szerep elengedhetetlen része, hogy az ember tudja, mikor kell átadni a vezetést másnak, majd meg is tudja lépni azt” – fogalmazott sajtótájékoztatóján Varadkar, hozzátéve, hogy a döntést személyes és politikai okokból hozta meg.
Amint Varadkar benyújtja a lemondását, megszűnik az összes miniszter kinevezése is, a Dáilnak új kormányfőt és kormányt kell választania. Varadkar lemondása miatt felbomolhat az amúgy is törékeny kormánykoalíció, amelyben a pártján kívül a Fianna Fáil és a Zöldek vesznek részt. Ha ez bekövetkezik, akkor előrehozott választásokat tarthatnak Írországban. Varadkar utódja valószínűleg a Fine Gael soraiból fog kikerülni, és két hónapja lesz felkészülni a helyi és az európai parlamenti választásokra.
A politikus távozásának valószínűleg a nőnapkor tartott népszavazás lehet a legfőbb oka.
A népszavazás témája az alkotmány két módosítása lett volna. Az egyik a család fogalmának kiterjesztését javasolta, a másik pedig kivette volna az alkotmányból azt a passzust, amely szerint a társadalom számára fontos, hogy minél több nő a munkavállalás helyett az otthoni teendőit lássa el.
Az összes jelentősebb kormány- és ellenzéki párt is támogatta a kétigenes népszavazást, a közvélemény-kutatások pedig úgy mérték, hogy az alacsony részvétel és a bizonytalan szavazók viszonylag magas aránya ellenére is megszavazzák ezt az írek.
Ám ennek épp az ellenkezője történt.
A család fogalmának kibővítését a népszavazáson résztvevők 68 százaléka, a nők szerepének megváltoztatását pedig 74 százaléka utasította el.
Leo Varadkar a népszavazás előestéjén arról beszélt: ha a népszavazáson a ,,nem” szavazatok diadalmaskodnak, az jelentős visszalépést jelentene, és azt közvetítené a nem házas pároknak és a gyermekeiknek, hogy ők nem számítanak családnak, ezzel pedig fenntartanák az elavult nyelvezetet is.
Az írek annak ellenére szavaztak határozott nemmel mindkét kérdésre, hogy korábban már igent mondtak az azonos neműek házasságára és az abortuszra is. A nemmel szavazók még soha nem voltak ennyire elsöprő többségben egy népszavazáson Írországban.
,,Elbukott a család fogalmának és a nők otthoni kötelességeinek módosításról szóló népszavazás. Tekintélyes részvétel mellett széleskörű vereséget szenvedett” – így fogalmazott Varadkar a népszavazás után.