A tudósok olyan eszközt fejlesztenek, amely a melltartó belsejében elfér, és amely nyomon követheti, hogy a mellrákos daganat növekszik-e.
A kutatók azt remélik, hogy az eszköz egy új, nem invazív módszert biztosít majd a daganat növekedésének kimutatására, amelyet a betegek „otthonuk kényelmében” is használhatnak – adta hírül a The Guardian.
A Nottingham Trent Egyetem (NTU) orvostechnológiai innovációs létesítménye által kifejlesztett eszköz elektromos áramot használ majd a mellben lévő sejteken belüli és kívüli folyadékrészecskék apró változásainak vizsgálatára és kimutatására.
Mivel a daganatszövet sűrűbb, mint az egészséges szövet, és kevesebb vizet tartalmaz, a készülék képes lesz a daganat változásainak és növekedésének valós idejű mérésére, akár 2 mm-es pontossággal.
A kutatók szerint az eszközt a páciens melltartójába illesztett betétként lehetne használni, vagy egy új melltartót lehetne kifejleszteni, amely tartalmazza az eszközt, ami rögzíti az adatokat, és okostelefonon keresztül elküldi azokat a viselőjének és az orvosi csapatának. A feltaláló csapat célja, hogy az eszközt a következő néhány éven belül klinikai tesztelésre bocsássák.
„A technológia mérné a mellszövetben bekövetkező változásokat, és segítene javítani a betegek túlélési esélyeit” – mondta dr. Yang Wei Yang, az NTU elektronikus textíliák és elektronikai mérnöki tudományok szakértője. „A mellrák nagyon gyorsan tud növekedni; hat hét alatt akár 2 mm-t. Ezzel a mérőeszközzel láthatnák, hogy pontosan milyen gyorsan növekszik a daganat.
„Megnyitjuk az ajtót egy olyan alternatív mellrákszűrő vizsgálat előtt, amelyet a beteg otthonában is el lehetne végezni, ezzel megspórolva a kórházi erőforrások alapvető fontosságú részét, miközben egy életképes megoldást kínálunk a rák korai jeleinek felismerésére”
– tette hozzá.
A Cancer Research szerint az Egyesült Királyságban évente több mint 55 000 új mellrákos esetet regisztrálnak, és több mint 11 000-en halnak meg. Az új esetek mintegy 23 százaléka megelőzhető lenne.
A kutatók remélik, hogy az eszköz javítani fogja a daganatok megfigyelésének létfontosságú munkáját, amelyet nehéz pontosan elvégezni, különösen az 1 cm-nél kisebb méretűek esetében. Az MRI-vizsgálatok között hónapok telhetnek el, és a kórházi látogatások is ritkulhatnak.
Dr. Simon Vincent, a Breast Cancer Now kutatási és támogatási igazgatója szerint sürgősen szükség van a mellrák jobb felismerésére és kezelésére irányuló kutatásokra.
„Bár ez az új technológia új módot kínálhat a mellrákos daganatok növekedésének nyomon követésére, és várakozással tekintünk a végső eredmények elé, az eszközt még nem tesztelték embereken, és még sok mindent meg kell értenünk, mielőtt megfontolhatnánk, hogy alkalmazható-e orvosi környezetben” – tette hozzá Vincent.