Egyre fiatalabbak a daganatos betegek nem csak az Egyesült Államokban, hanem más fejlett országokban is, köztük az Egyesült Királyságban, Japánban, Dél-Afrikában és Ausztráliában is.
1990 és 2019 között 79 százalékkal nőtt a rákos megbetegedések száma az 50 év alatti korosztályokban és az okokat eddig nem tudták egyértelműen megállapítani az orvosok – írja a Daily Mail friss kutatási adatokra hivatkozva.
Az idézett tanulmányok előrejelzései szerint 2030-ra a diagnózisok 31 százalékkal, a halálozások pedig 21 százalékkal fognak tovább emelkedni.
Különösen nagy gondot jelent az, hogy a daganatos elváltozásokat ebben a korosztályban általában későbbi stádiumban észlelik, mivel a legtöbb orvos nem készült fel arra, hogy a fiatalokon keresse a betegséget.
Világviszonylatban Ausztráliában diagnosztizálták a legtöbb korai stádiumú rákot, 100 000 emberre vetítve 135 esetet. A közeli Új-Zélandon a második legmagasabb az arány, 100 000 főre vetítve 119 eset az 50 év alattiak körében.
De míg Ausztráliában a mellrák a vezető betegség, addig a szomszédban a vastagbélrák áll az első helyen.
A leggyorsabban növekvő számú rákos megbetegedések közé tartozik a torok- és a prosztatarák. A legmagasabb halálozással járó korai daganatos megbetegedések közé tartoznak a mell, a garat, a tüdő, a gyomor és a vastagbél rákos elváltozásai.
A szakértők régóta feltételezik, hogy az emelkedés mögött az elhízás növekvő aránya és a korábbi rákszűrések, valamint a magas zsírtartalmú étrend, az alkoholfogyasztás és a dohányzás állhat.
Mivel azonban az életmód, a szokások és a táplálkozás országonként nagyon eltérő, most úgy vélik, hogy ezek a tényezők nem magyarázzák teljes mértékben az emelkedést, ezért több százezer beteg bevonásával átfogó nemzetközi kutatást indítottak a mélyebben meghúzódó okok – például a genetikai meghatározottság – feltárására.
Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogyan áll Magyarország a daganatos betegségek területén.