A tanulmány – amely 28 állam adatait elemezte – arra az eredményre jutott, hogy a legtöbb esetben egy biofilm baktérium, a legionella volt a közüzemi vízrendszerek miatt kitört járványok okozója – írja a New York Post.
Az „örökkévaló vegyi anyagok”, a mikroműanyagok és a mérgező szennyező anyagok – mint például az arzén, az urán, az ólom és más anyagok – elterjedtségével együtt ez felveti a kérdést: szabad-e inni a csapból?
Dr. Linda Yancey, a houstoni Memorial Hermann Egészségügyi Rendszer fertőzésmegelőzési igazgatója azt mondta, általában „biztonságos” a víz az Egyesült Államokban. „A világ egyik legfejlettebb vízrendszerével rendelkezünk, de a kezeletlen csapvíz egyesek számára nem a legjobb választás” – magyarázta.
Bár szomjúság esetén nyugodtan iható a csapvíz, a szakértők azt javasolják, hogy ne használjunk csapvizet olyan dolgokban, mint például a CPAP-készülékek (alvásterápiás készülékek) és a párásítók. Yancey elmagyarázta: a testünknek vannak védelmi mechanizmusai ezekkel a baktériumokkal szemben, de amikor a csapvizet más módon használjuk fel, például a párásítókban, akkor ezek a baktériumok kikerülik a védelmi mechanizmusokat és ez gondot okozhat. Hozzátette, a CPAC-gépekből és a párásítókból a víz közvetlenül a tüdőbe kerül és tüdőgyulladást okozhat. Az orröblítésnél pedig egy amőbafertőzés kockázata is fennállhat, ugyanis a víz érintkezik az idegekkel, amelyek egyenesen az agyba mennek.
Tavaly egy floridai lakos meghalt, ugyanis egy ritka agyevő fertőzés támadta meg a szervezetét, miután a csapvízzel öblítette ki az orrát.
A szakértők arra is figyelmeztettek, hogy a megnövekedett fertőzésveszély miatt ne használjunk csapvizet sebek és kontaktlencsék tisztítására, valamint a csecsemőtápszer elkészítésére, mivel a csecsemők sokkal érzékenyebbek a betegségre. A túl sok nitrátnak való kitettség a csecsemőknél „kék baba szindrómát” okozhat – jegyezte meg Dr. Rianna Murray, a Marylandi Egyetem adjunktus kutatóprofesszora, hozzátéve, hogy nem minden régióban vannak tisztában a lehetséges kockázatokkal, és azok, akik csak ritkán tapasztalnak rossz vízminőséget, a vízszennyezést olyan problémának tekintik, amely őket nem érinti.
Murray felhívta a figyelmet arra is, hogy ne vegyük félvállról, ha az egészségügyi tisztviselők azt tanácsolják, hogy „feltétlenül forraljuk fel a csapvizet”, mielőtt bármihez is használnánk azt,
A CDC jelentése szerint még a magánvízrendszerek, például a kutak sincsenek biztonságban a szennyeződések veszélyeitől. „Az átlagember azonban saját kezébe veheti a vízminőség javítását” – fogalmaztak. Például a víz egyperces forralása biztonságos a tápszer készítéséhez, a CPAP-készülékben való használathoz és az iváshoz, míg a szűrők eltávolíthatják az általános szennyeződéseket, feltéve, hogy a gyártó utasításainak megfelelően használják.
A szakértők azt is javasolják, hogy mindenképp jelentsük a vízszolgáltatónak, ha valamilyen elváltozást tapasztalunk a vízben, akár ízben, szagban, vagy a színében.