Nagyvilág

Kínának nagyon nem tetszik, ami a TikTokkal történik az Egyesült Államokban

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Kína szerint a TikTok tervezett betiltása még "visszaüt" az Egyesült Államokra.

Hirdetés

Mint azt az atv.hu is megírta, a múlt héten fogalmazódott meg az a törvényjavaslat, amely szerint betilthatják a TikTokot az Egyesült Államokban, ha a kínai ByteDance nem válik meg tőle. Az amerikai tisztviselők évek óta kongatják a vészharangot a pekingi székhelyű ByteDance adatgyűjtési gyakorlata miatt. Arról is írtunk, hogy Donald Trumpnak komoly aggodalmai vannak a TikTok betiltása miatt, mert „az csak a Facebook megerősödését jelentené”, ami szerinte „a nép ellensége”.

Mint ismert, az Egyesült Államok Képviselőháza szerdán elfogadta a törvényjavaslatot, ami arra kötelezné a TikTok anyavállalatát, hogy adja el a közösségi médiaplatformot. Azonban ez még nem jelenti azt, hogy egyik napról a másikra betiltanák a TikTokot, a Szenátusban még bizonytalan a javaslat jövője, ugyanis néhány demokrata politikus már nyilvánosan is ellenezte a törvényjavaslatot a szólásszabadsággal kapcsolatos aggályok miatt. 

Kína a törvényjavaslat elfogadása után arra figyelmeztetett: a TikTok tervezett betiltása „visszaüt” az Egyesült Államokra.

A szavazás előtt a kínai külügyminisztérium szóvivője, Wang Wenbin azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy „elnyomja a TikTokot”, annak ellenére, hogy „soha nem talált bizonyítékot arra, hogy a TikTok veszélyezteti a nemzetbiztonságot” – írja a BBC. 

„Ez a fajta zsarnoki magatartás, amely nem győzhet a tisztességes versenyben, megzavarja a vállalatok normális üzleti tevékenységét, károsítja a nemzetközi befektetők bizalmát a befektetési környezetbe, és károsítja a normális nemzetközi gazdasági és kereskedelmi rendet” – jelentette ki Wang, hozzátéve, hogy „végül ez elkerülhetetlenül visszaüt magára az Egyesült Államokra. 

A kínai média hasonlóan elítélte a lépést, és több újság szatirikus karikatúrákat közölt, amelyekben gúnyt űztek az alkalmazás betiltására irányuló amerikai erőfeszítésekből.

Az egyik újság, a Global Times „csúnya viselkedéssel” vádolta az Egyesült Államokat, és azzal, hogy „a nemzetbiztonság fogalmával” visszaélve „erőszakkal” lefoglalta az alkalmazást. Egyébként más közösségi médiaplatformokhoz hasonlóan a TikTok is tiltott Kínában. Az ország felhasználói egy hasonló alkalmazást, a Douyin-t használják, amely csak Kínában érhető el, és a kormány megfigyelése és cenzúrája alatt áll.

Ha az amerikai törvényjavaslat törvényerőre emelkedik, a pekingi székhelyű, a Kajmán-szigeteken bejegyzett ByteDance-nek hat hónapon belül el kell adnia a TikTokot, különben kitiltják az amerikai alkalmazásboltokból és webtárhelyekről. A TikTok egyébként tagadta, hogy bármilyen kapcsolata lenne a kínai kormánnyal, és azt is kijelentette, hogy átszervezik a vállalatot, hogy az amerikai adatokat az Egyesült Államokban tartsa.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek