Hirdetés
Nagyvilág

Brutálisan elszállhat a közkedvelt gyümölcs ára – de végleg el is tűnhet a polcokról, ha nem vigyázunk

Horváth Fanni
Hirdetés

A banán drágulni fog, ugyanis az éghajlatváltozás komolyan sújtja a közkedvelt gyümölcsöt – mondta a BBC Newsnak a világ egyik vezető ágazati szakértője.

Pascal Liu, a Banán Világfórum vezető közgazdásza szerint az éghajlati hatások „óriási veszélyt” jelentenek a banánkínálatra, és súlyosbítják a gyorsan terjedő betegségek hatásait is.

A fórum kedden ült össze Rómában, hogy a gyümölcs előtt álló kihívásokkal foglalkozzon.

A BBC kiemelte azt is, hogy néhány brit üzletben a tengeri viharok miatt banánhiány lépett fel a közelmúltban.

A tápláló és ízletes banán a világ legtöbbet exportált gyümölcse.

Csak az Egyesült Királyság évente mintegy 5 milliárd banánt importál, amelynek mintegy 90 százalékát a nagy szupermarketekben értékesítik.

A múlt héten több brit szupermarketben is hiány volt banánból. A kiskereskedők szerint a tengeri viharok miatt késett a szállítmány.

Az Exeteri Egyetem professzora, Dan Bebber szerint, aki a banán fenntarthatóbbá tételére tett erőfeszítéseket tanulmányozta, a legtöbb fogyasztó ezt nem vette észre.

„Az ellátási lánc ingadozik, de az Egyesült Királyság valójában képes elég jól tompítani az ilyen típusú hatásokat” – fogalmazott a BBC Newsnak.

„Főleg azért, mert az érlelőközpontok felgyorsíthatják vagy lelassíthatják a banán érési sebességét, amikor a banán megérkezik, ami segít az ilyen típusú ingadozásokat enyhíteni”.

De bár a banánellátás képes megbirkózni az ilyen rövid távú időjárási eseményekkel, a szakértők aggódnak a felmelegedő világból és a nyomában terjedő betegségekből eredő növekvő veszélyek miatt.

„Úgy gondolom, hogy az éghajlatváltozás valóban óriási veszélyt jelent a banánágazatra” – jelentette ki Liu. A termesztést befolyásoló zord időjárás mellett a banán érzékeny a hőmérséklet-emelkedésre is, amely egyes helyeken akár a termést is megsemmisítheti.

A legnagyobb közvetlen veszélyt talán az jelenti, hogy a hőmérséklet emelkedése elősegíti a betegségek terjedését.

A legnagyobb aggodalmat a Fusarium Wilt TR4 nevű gombafertőzés okozza, amely Ausztráliából és Ázsiából Afrikába, most pedig Dél-Amerikába is átterjedt.

Ha egy ültetvény egyszer megfertőződött, a fertőzés az összes banánfát elpusztítja, és a szakértők szerint rendkívül nehéz megszabadulni tőle.

A gomba mutálódott, és már a Cavendish-t, a világ kedvenc banánfajtáját is fenyegeti.

„Tudjuk, hogy ennek a fuzáriumos hervadásnak a spórái rendkívül ellenállóak, és árvízzel, erős széllel is terjedhetnek” 

– mondta Liu. „Tehát az ilyen típusú jelenségek sokkal gyorsabban terjesztik a betegséget, mintha normálisabb időjárási viszonyok lennének”.

A termelőkre a műtrágya, az energia és a szállítás növekvő költségei is nyomást gyakorolnak, valamint gondot okoz, hogy elegendő munkaerőt találjanak.

Az éghajlatváltozás kínálatra gyakorolt hatásaival együtt az árak az Egyesült Királyságban és máshol is valószínűleg emelkedni fognak – és várhatóan mostanában nem is fognak csökkenni.

„Valóban lesz némi áremelkedés” – tette hozzá Liu. „Ha nem lesz jelentős kínálatnövekedés, akkor előrejelzésem szerint a banánárak viszonylag magasak maradnak az elkövetkező években”.

Eközben a fogyasztók egyre inkább a fenntartható módon termelt banánt és más árucikkeket keresik. A banántermelők számára ez nemcsak azt jelenti, hogy zöldebbé teszik a termelési eszközeiket, hanem azt is, hogy független ellenőröknek fizetnek azért, hogy tanúsítsák, a gyümölcsük fenntartható forrásból származik.

„Ezek bizonyos szempontból jó dolognak számítanak, mert segítenek a termelőknek megragadni a lehetőséget, hogy fenntarthatóbbá tegyék a rendszerüket” 

– húzta alá Liu.

„De ez természetesen költségekkel is járnak a termelők számára, mert több ellenőrzési és felügyeleti rendszert igényelnek a termelők és a kereskedők részéről. Ezeknek a költségeknek pedig a végső fogyasztókra is le kell csepegniük”.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek