Nagyvilág

Oroszország bevetette a csodafegyvert, most fog totálisan elszabadulni a pokol Ukrajnában

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
UkrajnagázaiirániNigéria
Hirdetés
Hirdetés

Oroszország egy olyan erős légibombát kezdett el használni, amely megtizedelte az ukrán védelmet és felborította az egyensúlyt a frontvonalakon. Mindezt úgy érte el, hogy egy szovjet korszakból származó alapfegyvert átalakított egy siklóbombává, amely tizenöt méter széles krátert képes okozni.

Hirdetés

A bomba a FAB-1500, lényegében egy 1,5 tonnás fegyver, amelynek közel fele robbanóanyagból áll. A bombát vadászrepülőgépek szállítják. A FAB-1500 egy újabb példa arra, hogy Oroszország hogyan vívja háborúját Ukrajnában: hatalmas pusztítást végez, mielőtt megpróbálja elfoglalni a területet

A donyecki régió harcvonalán ezek a bombák hőerőműveket, gyárakat és toronyházakat találtak el – olyan helyeket, ahonnan az ukránok koordinálják a védelmüket. 

A FAB-1500-at egy irányítórendszer és a kiugró szárnyak segítségével irányítják a cél felé. Joseph Trevithick, aki a TheWarZone számára írt a bomba fejlesztéséről, azt mondja: „egy új és sokkal pusztítóbb távolsági csapásmérési lehetőséget kínál számos orosz taktikai repülőgép számára, amely egyben segít a pilótáknak távolabb maradni az ellenségtől.”

Az ukrán 46. Különleges Légideszant Brigád egyik katonája a múlt héten a donyecki Krasznohorivka frontvárosból a CNN-nek nyilatkozott: „Korábban csak tüzérséggel lőttek minket. Most az orkok [az oroszok – a szerk.] agresszívebben vették be a várost és elkezdték használni a légierő eszközeit, különösen a FAB-1500-at”. Arra a kérdésre, hogy miért használják az oroszok ezt, a katona úgy nyilatkozott: „Mert az általa okozott kár nagyon komoly. Ha túléled, akkor garantáltan megnyomorodsz.” Hozzátette azt is, hogy ez nagy nyomást gyakorol a katonák moráljára, ugyanis nem mindenki bírja ezt. „Bár a FAB-500-hoz már többé-kevésbé hozzászoktak, de a FAB-1500 maga a pokol” – fogalmazott. 

A FAB-bombák alkalmazása kritikus elemmé vált a Donyecki területen zajló orosz offenzívában, különösen a februárban elesett Avgyijivkában és környékén lévő ukrán védelem földig rombolásában.

Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője úgy nyilatkozott: „Az avgyijivkai csata előestéjén és közben több száz légibombát vetettek be. Avgyijivka irányában csak 48 óra alatt 250-et használtak”.

A FAB-1500 a szovjet időkben kifejlesztett „buta bombák” családjának legerősebb tagja, amelyet most egy Moszkvához közeli üzemben alakítanak át olcsó, de hatékony rakétaváltozattá.

Justin Bronk, a londoni Royal United Services Institute vezető kutatója szerint „míg a siklócsomagok gyártása szűk keresztmetszetet jelent, az alapvető robbanóanyagcsomagból hatalmas mennyiséggel rendelkeznek”.

Az oroszoknak tehát hatalmas a tűzerejük, amelyet a rögzített védelem ellen vethetnek be, növelve az ukrán áldozatok számát. Bár egyelőre ez nem elég ahhoz, hogy alapvetően megváltoztassák a frontvonalakat. Ihnat azt mondta: „ez nem egy olcsó vagy gyors átalakítás, de még mindig sokkal kevesebbe kerül, mint amennyibe egy rakéta. Ezek fillérek a rakétákhoz képest.”

Orosz katonai bloggerek tavaly szeptemberben kezdtek el hivatkozni a fegyverre, amikor annak pontosságát tesztelték. A Fighterbomber távirati csatorna megjegyezte, hogy „sok hónapnyi próbálkozás és hiba után” egy FAB-1500 először „pontosan” eltalálta „harci célpontját”. Az orosz hadsereghez közel álló, közel félmillió előfizetővel rendelkező Fighterbomber azt állította, hogy az újonnan kifejlesztett siklófelszerelés megnövelte a bombák hatótávolságát. Azt is mondta, hogy a FAB-1500 öt méteres pontossággal működik. Néhány héten belül pedig már arról beszéltek az ukrán és orosz források, hogy a hatalmas bombát a déli Herszonban és az északi Harkivban is bevetették. Januárban Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert a JSC Tactical Missiles Corporation – egy jelentős fegyvergyártó vállalat – Moszkva környéki üzemében látták, ahol megmutatták neki a bomba számára kifejlesztett felhúzható szárnyakat. A minisztériumi videó szerint a vállalat azt állította, hogy „nagy pontosságú” lőszert fejlesztett ki, amely a régi szabadeső bombákat olyan fegyverekké alakítja át, amelyek siklanak a célpontjukig. 

Bronk ugyanakkor megjegyzi, hogy az átalakított FAB bombák csak fix célpontok ellen használhatók, de a fő ukrán állásokat általában ismerik az oroszok.

A CNN arról is ír, hogy az orosz repülőgépek, amelyek ezeket a bombákat küldik, nem sebezhetetlenek. Az ukrán légierő állítása szerint az elmúlt hetekben több Szu-34-es vadászgépet is sikerült leszedniük. De a legtöbb ukrán légvédelemnek nincs meg a hatótávolsága ahhoz, hogy eltalálja a mintegy 70 kilométerre lévő gépeket. Ihnat azt mondta, hogy a légvédelem egyre erősebb, de még mindig nem elégséges. „Nemcsak az a céljuk, hogy eltalálják a frontvonalbeli állásainkat, hanem az irányított siklóbombák a védők mögött is elrepülnek, hogy eltalálják a parancsnoki állásokat, a hátsó ellátmányt, a lőszert és így tovább”.

Bronk szerint a siklóbombák kifejlesztése lehetőséget adott az oroszoknak arra, hogy taktikai légierejüket hatékonyabban használják, miután az a háború első szakaszában az korlátozott szerepet játszott. 

Az ukrán tisztviselők Volodimir Zelenszkij elnöktől szinte  naponta kérnek nagyobb hatótávolságú légvédelmi fegyvereket az orosz légi fenyegetés elhárítására. Az F-16-os harci repülőgépek – amelyeken az ukrán pilóták jelenleg kiképzés alatt állnak – valószínűleg csak az év második felében emelkednek Ukrajna fölé, de az orosz harci repülőgépeket arra kényszeríthetik, hogy távolabb maradjanak.

Addig is az ukrán erők a frontvonalakon, különösen Donyeckben, ki vannak téve az orosz légicsapásoknak, az ukrán vezérkar szerint néha több mint 100-nak egy nap alatt.

Ahogyan az oroszok korábban intenzív tüzérséggel semmisítették meg az ukrán állásokat, most a pusztító bombák kimeríthetetlennek tűnő készletét használják arra, hogy az ukrán erőknek ne legyen mit megvédeniük, és ne legyen hová behúzódniuk.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek