Nagyvilág

A koronavírus kiirtotta az influenza egyik törzsét, emiatt az oltóanyagok is megváltoznak

ATV.hu
Hirdetés

Az amerikaiak már 10 éve kapnak olyan influenza elleni védőoltást, amely a vírus négy törzse ellen véd: két A-törzs és két B-törzs ellen. Idén ősztől azonban az Egyesült Államokban forgalmazott összes influenza elleni oltás csak három törzset tartalmaz majd, és a változás részben a Covid-19 miatt történt.

Hirdetés

Kedden az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság oltóanyagokkal kapcsolatban felállított szakértői testülete egyhangúlag megszavazta, hogy három törzsből álló influenza elleni oltóanyagot javasol, amely kizárja az influenza családfájának Yamagata nevű ágához tartozó B törzsek vírusait.

A Yamagata-vírusok a világjárvány előtt visszaszorulóban voltak, és úgy tűnik, hogy a koronavírus elleni óvintézkedések teljesen véget vetettek nekik. A vizsgálatok szerint a Yamagata-vírusokat már 2020 márciusa óta nem mutatták ki. 

Egy Yamagata-törzs jellemzően minden évben szerepelt az influenza elleni oltás receptjében, így az oltóanyag tervezői idén dilemmával szembesültek: ejtsék ki a törzset a receptből, vagy tartsák benne, mivel a B-vírusok köztudottan ravaszak?

Az 1990-es években, amikor a Yamagata virágkorát élte, a B-törzsű influenzavírusok egy másik, Victoria nevű ága csak szórványosan fordult elő a tesztekben, de a 2000-es években újra felbukkant. Mi van, ha a Yamagata hosszú távollét után visszatér? Az influenza elleni vakcinák előállításának módját nem könnyű és nem gyors megváltoztatni, és ezek a változtatások hatósági felülvizsgálatot és jóváhagyást igényelnek – írja a CNN. 

Szeptemberben az Egészségügyi Világszervezet közölte, hogy „a Yamagata-vonalú antigének beépítése az influenza elleni vakcinákba már nem indokolt”, októberben pedig az FDA vakcina-szakértői is azt mondták, hogy a Yamagata-törzseket a lehető leggyorsabban el kell hagyni.

„Négy éve beszélünk erről” – mondta dr. Paul Offit, a Philadelphiai Gyermekkórház Vakcina Oktatási Központjának igazgatója és az FDA Vakcinák és Biológiai Termékek Tanácsadó Bizottságának (VRBPAC) tagja.

Dr. Arnold Monto, a VRBPAC másik tagja szerint a változás a vártnál gyorsabban történik. Megjegyezte, hogy októberben, amikor a bizottság először szavazott arról, hogy javasolja a Yamagata eltávolítását az influenza elleni vakcinákból, azt mondták nekik, hogy a szabályozási bürokrácia miatt lehetetlen lesz kizárni azt a következő szezonban.

Dr. Jerry Weir, az FDA vírusos termékekkel foglalkozó részlegének igazgatója kedden elmondta, hogy az ügynökség együttműködik a gyártókkal annak érdekében, hogy a Yamagata törzset még időben, a 2024-25-ös influenzaszezonra kivonják az amerikai vakcinákból. „Jelenleg minden egyes amerikai, influenza elleni vakcina gyártója benyújtotta a trivalens influenza elleni vakcinával kapcsolatos frissített szabályozási dokumentációt, és az összes szükséges szabályozási beadvány jóváhagyása a 2024-25-ös szezonra ütemezetten halad” – mondta a tanácsadó bizottság ülésén.

Weir megjegyezte, hogy az Egyesült Államok azért tudott gyorsabban haladni, mint néhány más ország, mert az összes vakcinagyártó már rendelkezett engedélyekkel a trivalens influenza elleni vakcinákra. A világ más részein hosszabb ideig tart az átállás.

Ezért a bizottság megszavazta azt is, hogy négy törzsből álló formulát – köztük egy B/Yamagata-törzset – javasoljanak az Egyesült Államokban gyártott, de más országokban forgalmazott vakcinákhoz.

Offit szerint jó okai vannak a Yamagata-törzs elhagyásának.

„Nem akarjuk beoltani az embereket olyasmi ellen, amire nincs szükségük” 

– mondta.

Dr. Jodie Guest, az Emory Egyetem Rollins Közegészségügyi Iskola epidemiológiai tanszékének vezető alelnöke is úgy látja: az oltás további fenntartása ártalmas lehet.

„Bármikor, amikor ezeket az influenza elleni vakcinákat gyártják, akkor – attól függően, hogy melyik vakcináról beszélünk – élő vagy attenuált vírust használnak, és azt tenyészteni kell” – mondta. Ha valamit laboratóriumban termesztenek, az azt is jelenti, hogy az a laboratóriumból kiszabadulhat. „Tehát bár ez egy előre látható, hihetetlenül kicsi kockázat lenne, fennáll a lehetősége, hogy újra bejuttathatjuk a populációba azáltal, hogy egy vakcinában van benne” – mondta Guest.

Más kutatók rámutattak, hogy a Yamagata törzs elhagyása felszabadítaná a termelési kapacitást, hogy növelni lehessen a globálisan előállított adagok számát, ami a hiány által érintett országoknak kedvezne.

A várható változásokról szóló, a New England Journal of Medicine február 28-i számában megjelent cikkben Monto, Weir és Dr. Maria Zambon, az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynökségének munkatársa szerint a lépés megnyitja az utat az új vakcinaformulák megfontolása előtt.

Mivel az oltás B/Victoria és A/H1N1 törzsei gyakran hatékonyabbak, mint az A/H3N2 komponens, egyes szakértők a H3N2 dózisának megduplázását vagy esetleg egy második tag bejuttatását javasolták a családból.

De ahogy a szerzők megjegyzik, minden ilyen változtatáshoz tesztelésre és hatósági jóváhagyásra lenne szükség, és ezért nem valószínű, hogy nagyon gyorsan visszatérnek a négytörzsű influenza elleni oltások. Ehelyett, mondják, ez „inkább egy hosszú távú cél lesz a vakcina hatékonyságának javítására”.

Addig is a tudósok tovább tesztelik az influenzavírusokat, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy Yamagata valóban a történelemkönyvekbe került.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek