Palm Mar városában és környékén a falakra és a padokra írták: „A turisták menjenek haza”, „Az én nyomorúságom, a te paradicsomod” és „A Kanári-szigeteken az átlagfizetés 1200 euró” – mindez heves vitát váltott ki az interneten. Az alacsony fizetésre való látszólagos utalás abból adódik, hogy a helyiek az üdülési bérletek miatt emelkedő bérleti díjakkal és az infláció miatti megélhetési költségek emelkedésével szembesülnek – írja a Daily Mail.
Az Afrika partjainál fekvő, Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetek legnagyobb egysége, Tenerife gazdasága nagyrészt az észak-európai turizmusra épül.
De a vandalizmus megosztónak bizonyult a lakosok között, akik közösségi fórumokon fejezték ki véleményüket – egyesek támogatják az üzenetküldést, míg mások azt kérdezik, vajon segíti-e őket a graffiti.
„Utáljuk az évente 16 millió látogatót, a sziget összeomlott, és nincs hova mennünk, mint neked. Menjetek haza!’ – írta az egyik helyi a Facebookon.
„Minden a turistákért van, ez a mi börtönparadicsomunk. Csak próbáljatok megérteni minket, helyieket. Ha nem, menjetek haza!” – írta egy másikuk.
Vannak ellenzői is a graffitiknek, akad olyan vélemény, amely szerint aki ilyet tesz, az nem tiszteli a másik tulajdonát. „Nem gondolja, hogy kicsit gyáva dolog éjszakánként üzeneteket szórni ahelyett, hogy felállna és kampányolna a nézeteiért?” – kérdezik egyesek.
Néhányan a turizmus – a sziget legnagyobb iparága – támogatásának adtak hangot olyan megjegyzésekkel, mint: „Turizmus nélkül nincs gazdaság” és „A Kanári-szigetek egésze nem tudna folytatódni semmilyen formában turisták nélkül”.
Mások azonban bírálták azt a fajta turizmust, amelyet Tenerife vonz. „Semmi sem igazolja a vandalizmust, de az embereknek elege van. Fenntartható és tiszteletteljes turizmust akarunk, amely nem árt nekünk, és hozzánk alkalmazkodik, nem mi hozzájuk” – írta egy kommentelő.
Élmény a turistáknak, nehézség a helyieknek?
Tavaly a régió turisztikai és foglalkoztatási minisztere azt mondta, hogy a szigetcsoport turistaforgalma „több mint 16 millió főt és 20 ezer millió eurót tett ki”. Tenerife, a szigetek közül a legnagyobb, tavaly 5,6 millió látogatót fogadott, így a spanyolországi nyaralószigetek legnépszerűbb úti célja – Gran Canaria, Lanzarote és Fuerteventura előtt.
Az adatok azt mutatják, hogy Tenerife turizmusa a 2000-es években folyamatosan nőtt, mielőtt a 2008-as globális pénzügyi válságot követően visszaesett. A világjárvány kivételével a turizmus általában emelkedett azóta.
Noha ez előnyökkel járna a gazdaság számára, a helyieknek sok nehézséget okoz, ugyanis például magasak a lakhatási költségek, és az ingatlanokért nagyobb a verseny is. „Az áremelések jelentik a problémát, egy ház, lakás és néhány étterem csak a turistáké” – írta együttérzően valaki.
A Canarian Weekly című helyi lap szerint sok lakos és környezetvédő csoport úgy gondolja, hogy a kormány túl messzire viszi a turizmustól való függőséget, és tönkreteszi a szigetet azok számára, akiknek ez az otthonuk.
A turizmus magas színvonala miatt a bérleti díjak megemelkedtek. Állítólag a forgalom is hatalmas az autók mennyisége miatt.
Ahogyan arról nemrég beszámoltunk, vízhiány miatt nemrég rendkívüli helyzetet is elrendeltek, ami jól mutatja, hogy a turizmus milyen megterhelést jelent a társadalomra.
Közben spanyol politikusok lobbiznak az új szabályok bevezetése érdekében, amelyek értelmében a bárokat és éttermeket korábban bezárnák, hogy ezzel védjék az idegenforgalmi szektorban dolgozókat.