Miközben a világ nagy részén a felhasználók a Facebook és az Instagram leállásával szembesültek, tovább zajlott Mark Zuckerberg hatalmas építkezése a paradicsomi szigeten.
A legalább 260 millió dolláros túlélőközpontot a milliárdos már régóta tervezi, és a New York Post értesülése szerint már közel egy évtizeddel ezelőtt elkezdte hozzá szisztematikusan felvásárolni a földterületeket.
A projektről szóló beszámolók azt követően kezdtek széles körben aggodalmat kelteni, miután kiderült, hogy egy föld alatti, hatalmas luxus óvóhely is épül a birtokon.
Mark Zuckerberg, a Facebookot, az Instagramot és a WhatsAppot birtokló Meta ügyvezető elnöke és vezérigazgatója nem kommentálta a bunkerrel kapcsolatos leleplezéseket, sőt, a birtokán dolgozó minden embernek szigorú titoktartási szerződést kell aláírnia.
Először 2016 karácsonyán osztott meg Zuckerberg a közösségi médiafelületén boldog pillanatképeket a családjáról, amint a hawaii Kauai szigetén élvezik a nyaralást.
A mintegy 73 ezer lakosnak otthont adó, érintetlen paradicsomi sziget – amelyet „Kert-szigetként” is emlegetnek – már olyan jelentős hollywoodi produkciók helyszínéül szolgált, mint A Karib-tenger kalózai és a Jurassic Park.
A legtöbb helybéli a hawaii őslakosok leszármazottja, valamint kínai, Puerto Ricó-i és Fülöp-szigeteki bevándorlók, akik a 19. század végén érkeztek a cukorültetvényekre dolgozni.
A szigetet az utóbbi években a milliárdos hírességek is felfedezték maguknak.
„Néhány évvel ezelőtt Priscillável ellátogattunk Kauai-ra, és beleszerettünk a közösségbe és a párás, zöld hegyekbe” – írta Zuckerberg 2016-ban. „Azóta folyton visszatértünk a családdal és a barátokkal, míg végül úgy döntöttünk, hogy gyökeret eresztünk és mi magunk is csatlakozunk a közösséghez.”
A közösséghez való csatlakozást a techmilliárdos meglehetősen sajátosan értelmezte, ugyanis néhány nappal a karácsonyi posztja után több száz hawaii, akiknek elviekben érdekeltségük lehetett a Zuckerberg birtokán található kis földterületekben, ügyvédi felszólítást kapott.
A hawaii törvények ugyanis lehetővé teszik az ősi földek átruházását a leszármazottakra hivatalos okirat nélkül, ami azt jelenti, hogy sok ember tarthatott igényt részesedésre Zuckerberg birtokából valamely területrészre.
A leszármazottaknak választási lehetőséget kaptak: vagy eladják a földet, vagy jogi úton kényszerülnek arra, hogy a területet nyilvános árverésre bocsássák. Végül szinte mindenki elfogadta az ajánlatot, és mára Zuckerberg összesen közel 2000 hektárnyi birtokkal rendelkezik, benne hegyekkel és folyókkal, amelyet két méter magas fallal vett körül, a területet pedig quadokon járőröző biztonsági személyzet őrzi.
A Wired című technológiai magazin nyomozása részleteket tárt fel arról, hogy a becslések szerint 176 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező Zuckerberg mit tervez a szigeti birtokára.
A felszíni luxusépületek mellett a legérdekesebb a föld alatti bunkerrendszer, amelyet a világ egyik leghíresebb speciális cége épít. A különleges komplexumot földrengés- és radioaktív sugárzás-biztosra tervezték.
Mint az amerikai lap megjegyzi, Zuckerberg építkezése nyomán milliárdosok világszerte hasonló megrendeléseket küldtek, mert sokan azt feltételezik, hogy a világ topelitjével kapcsolatban álló techguru tud valami olyasmiről, amit mások csak a világvége filmekben láthatnak.