„Ez az intézkedés visszafordíthatatlan” – jelentette ki Pak Minszu az egészségügyi minisztérium államtitkára, hozzátéve, hogy a felfüggesztés nyilvántartásba kerül és visszakereshető, így pedig hatással lesz az orvosok további karrierjére.
A február 20. óta tartó tiltakozás során eddig több mint tízezer gyakornok és rezidens adta be felmondását, közülük kilencezren hagyták ott ténylegesen az állásukat. Továbbá az ország legtöbb orvosi egyetemén a hallgatók nem vesznek részt az előadásokon – írja az MTI.
„A kormány helyszíni vizsgálatokat fog végrehajtani a jogsértések felderítéséért, amelyet a törvény értelmében jogi lépések követnek” – közölte Pak, majd az egészségügyi rendszer összeomlására reagálva hozzátette: „a káoszhoz vezető kollektív akcióért felelős kulcsfontosságú tisztviselők elleni lépéseket szigorúan és azonnali hatállyal végrehajtjuk”.
Ugyan a kormány múlt csütörtökig adott haladékot a tiltakozóknak, hogy visszatérjenek a kórházakba, csupán 565-en tettek ennek eleget. A további gyakornokok és rezidensek akár három év börtönbüntetésre is ítélhetők emberélet veszélyeztetése miatt.
A tiltakozás oka, hogy a kormány kétezer fővel akarja bővíteni az orvosi egyetemekre felveendő hallgatók számát, ami jelentős növekedés lenne a jelenlegi mintegy háromezer képzési helyhez képest. A kormány szerint égető szükség van a bővítésre, mert kevés az aktív orvosok száma az országban, így a tiltakozás ellenére is kitart a terve mellett.
Az érintettek vasárnap nagyszabású tüntetést tartottak a dél-koreai fővárosban, Szöulban.