Szaúd-Arábiában egyetlen nap alatt 82 embert végeztek ki nemrég, de éves szinten is itt hajtják végre a világon az egyik legtöbb halálos ítéletet.
Az Amnesty International szerint Mohamed bin Szalman koronaherceg regnálása óta ez a szám meredeken nőtt, annak ellenére, hogy az uralkodó ígéretet tett a halálbüntetések alkalmazásának korlátozására.
A 2010 és 2014 közötti időszakban évente átlagosan 71 kivégzést hajtottak végre, 2015 és 2022 között azonban évente átlagosan 130 kivégzésre került sor – ez 82 százalékos emelkedést jelent.
2022 volt a rekord év, amikor 193 embert vezettek a vesztőhelyre, de tavalyi év is alig maradt el ettől a 172 kivégzéssel, köztük olyanok is voltak, akik tinédzserként követték el a nekik felrótt bűncselekményt.
Az állami kivégzések többségét Szaúd-Arábiában még mindig karddal történő lefejezéssel hajtják végre – amelyet néha a holttest keresztre feszítése követ, miközben a fejeket egy botra tűzik -, de érkeztek jelentések olyan foglyokról is, akiket megkövezés által ítéltek halálra.
A világon csak Szaúd-Arábia és az afganisztáni tálibok alkalmazzák ezeket a módszereket, amelyek számos (vélt vagy valós) bűncselekményért, többek között gyilkosságért, az iszlám elhagyásáért, homoszexualitásért, boszorkányságért vagy varázslásért is kiszabhatók.
A kivégzéseket ráadásul minden érzéstelenítés nélkül hajtják végre, bár a Daily Mail által idézett szaúdi állami hóhér, Muhammad Saad al-Beshi azt állítja, hogy ha jól végzi a munkáját, az előtte állók nem szenvednek sokáig.
‘Ha hagyom, hogy könyörületet vagy együttérzést érezzek a kivégzendő személy iránt, akkor nem fog meghalni az első csapásra. Szenvedni fog. Ha a szív könyörületes, a kéz elbukik. Két, három, négy vagy öt csapás is elég lehet. Isten tudja, hány. Lehet, hogy meg sem hal” – mondta a hóhér az egyik libanoni tévécsatornának adott interjúban.
A 62 éves férfi elmondta, hogy korábban még néhány barátját is le kellett fejeznie, de ez sem befolyásolhatta a munkájában, és úgy vélte, hogy aki ilyen sorsra jut, azt csak „magának köszönheti”.
Mint arról beszámoltunk, Szaúd-Arábia ugyanakkor igyekszik a külvilág felé a nyitott ország képét sugározni, olyan külföldi sztárok segítségével, mint a Mekka közelében koncertező rapper, Ty Dolla $ign vagy Cristiano Ronaldo.