Reklámokban gyakorta látni a különféle korú kockás hasú, kigyúrt férfiakat, akikkel a fittséget szokták illusztrálni. Most meglepő összefüggésekre figyelmeztetnek az amerikai kutatók.
Az University of California – San Diego kutatói azt állítják, hogy a látványosan több izom nem jelenti automatikusan a szívproblémák alacsonyabb kockázatát, ellenkezőleg, inkább növeli az egészségügyi problémák előfordulásának esélyét.
Az egyetemi kutatást ismertető Study Finds tudományos portál emlékeztet rá, hogy a testösszetételt jellemzően a testben lévő zsír, csont és izom mennyiségeként határozzák meg.
A vizsgálatot vezető Britta Larsen szerint a nagyobb hasizommal rendelkező férfiaknál nagyobb a szívbetegségek kockázata.
„További fontos megállapításunk, hogy ez az összefüggés csak férfiakra érvényes, nőknél nem találunk ilyet” – mondta Larsen.
A vizsgált adatok egy 20 éves időszakot fognak át, a kutatásban résztvevőket komputertomográfiás vizsgálatnak vetették alá, amely során ellenőrizték az artériák megvastagodását és más fontos értékeket.
A kutatócsoport megállapította, hogy a nagy izomzatú csoport szívbetegségi kockázata közel hatszor nagyobb volt, mint a legkisebb hasizomzatú férfiak csoportjának. Az elemzők nem számítottak arra, hogy ilyen erős összefüggést látnak a megnövekedett izomterület és a szívkoszorúér-betegségek között.
„Az izomzatot sokáig figyelmen kívül hagyták az egészségügyben” – magyarázza Larsen. „A kutatók igazából csak a zsírra koncentráltak. Az izom azonban egy nagy, aktív anyagcsere-szövet, amelyre nagyobb figyelmet kell fordítani”.
A kutató szerint az izomterület és az izomsűrűség közötti különbség a mennyiség és a minőség között áll fenn, ugyanis az izomsűrűség esetén más a helyzet: a hasüregben a legsűrűbb izomzattal rendelkező férfiaknál közel negyedével kisebb volt a szívbetegség kockázata későbbi életük során.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a szívbetegségek megelőzésében továbbra is kulcsfontosságú a megfelelő táplálkozás és az rendszeres testmozgás, az öncélú testépítést azonban érdemes kerülni, mert ennek egészségügyi kockázatai lehetnek.
Mint arról nemrég beszámoltunk, egy másik kutatás is arra jutott, hogy a túlzott intenzitású edzés visszaüt, és a szervezett gyorsuló öregedéssel reagál a fokozott terhelésre.