Ahogy arról korábban az atv.hu is beszámolt, 47 éves korában elhunyt Alekszej Navalnij. Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat közlése szerint Navalnij séta után rosszul lett, és eszméletét vesztette a Harp településen lévő 3. számú büntetőtelepen, a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben.
Navalnij özvegye hétfőn közzétett egy videónyilatkozatot, amelyben bejelentette, hogy a dühe arra készteti, hogy folytassa férje ügyét. Julija elmondta, a férje iránti szeretete nagyon erős, és úgy érzi, a szíve kettészakadt és összetört. Közölte azt is, hogy szeretné megvalósítani a „jövő szép Oroszországát”, és szeretné elérni, hogy férje halála ne legyen hiábavaló – írja a BBC. A portál szerint a Putyint ellenző oroszok most nagyon elkeseredettek, de Julija bejelentkezése mindenkire felemelően hatott.
Erős nők lépnek férfiak helyére
A portál felidézte, Fehéroroszországban Lukasenko annyira alábecsülte Szvetlana Tihanovszkaját, hogy megengedte neki, hogy regisztráljon a 2020-as elnökválasztási kampányra, amikor férjét, Szergej Tihanovszkijt letartóztatták. Ez viszont majdnem a hatalmába került, ugyanis amikor elsöprő győzelmet hirdetett, Tihanovszkaja hatalmas tömegeket vonzott az utcára, akik a manipulált szavazásról beszéltek. A KGB figyelmeztetése után külföldre kellett menekülnie, és most is száműzetésben van.
Evgenia Kara-Murza szintén globális szerepet vállalt. Amikor férjét 2015-ben és 2017-ben Moszkvában megmérgezték, Evgenia küzdött azért, hogy a kórházban mellette maradhasson. Vlagyimir Kara-Murza akkoriban azért kampányolt, hogy a nyugati vezetők szigorítsák a Putyin embereivel szembeni szankciókat. Aztán 2022-ben letartóztatták, mert elítélte az ukrajnai orosz háborús bűnöket, és hazaárulásért elítélték.
Evgenia, aki szakmáját tekintve tolmács, most ideje nagy részét azzal tölti, hogy a nyugati fővárosokban folytatja férje szankciókat követelő kampányát – valamint szabadságát követeli.
Julija Navalnaja hasonló szerepet tölthet be.
Az özvegy már beszélt az EU külügyminisztereivel is, akik dühüket fejezték ki Navalnij halála miatt. Kijelentették, hogy a „végső felelősség” Vlagyimir Putyiné.
Az Oroszországon belüli ellenzéki erőknek nehéz dolguk van. Először is, Julija Navalnaja most külföldön van, és miután megvádolta Putyint a férje meggyilkolásával, igencsak kockázatos lenne visszatérnie Moszkvába.
Mindeközben Oroszországban betiltották Navalnij politikai szervezetét, mivel az ország vezetése szerint az „szélsőséges”, az Iszlám Állammal és az al-Kaidával egyenrangú. Közvetlenül a szervezet 2021-es betiltása előtt Navalnij csapata tüntetést hirdetett, amelyet „végső csatának” neveztek. Bár a demonstráción rengeteg rendőr jelent meg, a tüntetők száma meglehetősen kevés volt. Azóta pedig csak fokozódott a nyomás az ellenzéken Putyin birodalmában.
Navalnij aktivistái azóta vagy börtönben vannak, vagy elmenekültek, hogy elkerüljék a letartóztatást.
Vlagyimir Putyin az elmúlt két évtizedet hatalmon töltötte, és közben minden ellenzéket szisztematikusan szétzúzott. Így Navalnijnak nem sok minden maradt, amit vezethetne. Viszont Navalnij emlékműveinél Oroszország-szerte felhalmozott virághalmok azt mutatják, hogy sokan akarnak változást.
Minden alkalommal, amikor eltávolítják azokat, az emberek újabb virágokat hoznak. Ez a csendes és békés ellenállás aktusa. Navalnij özvegye is őket szólítja meg a videójában, amelyen arra hívja fel az emberek figyelmét, hogy egyesüljenek, és ökölbe szorított kézzel, keményen üssék a Putyin-rezsimet. De a félelem és a tehetetlenség érzése túl erősnek tűnik. Elvégre Alekszej Navalnij volt az, aki a legkeményebben küzdött Putyin ellen, és ezért hatalmas árat fizetett.