Hirdetés
Nagyvilág

Hajmeresztő „városépítési” terv borzolja a kedélyeket, a lakók a hatóságok beavatkozását követelik

Morvay Péter

Georgia államban széleskörű tiltakozást váltott ki a terv, hogy hosszú farkú makákóknak város méretű farmot hozzanak létre.

Hirdetés

Az elképzelés arról szól, hogy az Egyesült Államok legnagyobb álltafarmját építenék fel makákók tenyésztésére – írja a Guardian.

A több mint 810 ezer négyzetméteres területen konténerszerű barakkokban tartanák az állatokat, amelyeket egyetemi és laboratóriumi kísérletek céljára továbbítanának. 

A tervek szerint az elkövetkező 20 év során mintegy 396 millió dolláros költséggel építenék fel az összesen 30 ezer majom befogadására alkalmas létesítményt. 

A kiválasztott helyszín egy Georgia állambeli, mindössze 14 ezer lakosú kisváros, Bainbridge. 

A beruházást szervező cég, a Safer Human Medicine azt ígéri, hogy a délkelet-ázsiai makákókat szigorúan őrzött körülmények között fogják tartani, nem fognak betegségeket terjeszteni a környéken, és friss helyi termékekkel fogják etetni őket.

„Mindannyian függünk ezektől a kritikus fontosságú főemlősöktől, hogy megmentsük szeretteink és magunk életét” – írta a cég a lakosoknak címzett nyílt levélben, amely egy makettképet tartalmazott, amelyen vidáman játszanak a majmok egy fényárban úszó, lakásszerű szobában.

A terv azonban heves ellenállásba ütközik, egyes bainbridge-i lakosok felszólították a helyi hatóságokat, hogy akadályozzák meg a telep építését. 

„A makákók invazív fajnak számítanak, és 30 ezer majom egyszerűen elárasztana minket” – mondja egy helybéli lakos, akinek a háza mindössze 150 méterre fekszik a tervezett létesítménytől. 

Állatvédő csoportok is a terv elvetését követelik, azzal érvelve, hogy a főemlősök orvosi tesztek céljából történő tenyésztése kegyetlen, és a fajok közötti különbségek miatt kevés hasznot hoz az emberek számára új gyógymódok kifejlesztésében.

„Sürgetjük a helyi tisztviselőket, hogy utasítsák el a létesítmény megépítésére vonatkozó javaslatot, a szövetségi kormányt pedig arra, hogy olyan tudományos kutatásokat részesítsen előnyben, amely egyaránt megkímél emberi és állati életeket”.

A brit lap megjegyzi, hogy az állatokon végzett orvosi kísérletek túlnyomó többsége rágcsálókon zajlik, és csak körülbelül 1%-ban van szükség főemlősökre, de az emberek legközelebbi rokonain végzett kísérletek gyakorlata már régóta vitatott. 

Évente mintegy 70 000 majmot használnak fel az Egyesült Államokban a fertőző betegségek, az öregedés és az olyan neurológiai betegségek, mint a Parkinson-kór kezelésének tesztelésére, és a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Államokban lassan kifogynak a tesztekhez rendelkezésre álló főemlősökből.

A National Institutes of Health 2015-ben közölte, hogy nem támogatja többé a csimpánzokon végzett orvosbiológiai kutatásokat, az állatjóléti csoportok azonban szélesebb körű tilalmat sürgetnek, valamint alternatív módszerekre való áttérést, például új technológiák, például mesterséges intelligencia felhasználását.

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek