Nagyvilág

Ha ez igaz, nagy bajban van Ukrajna: Putyin először vetette be a pusztító szuperfegyvert

ATV.hu
Hirdetés

Ukrajna azt állítja, hogy bizonyítékai vannak arra, hogy Oroszország a közel két éve tartó háborúban először lőtt ki fejlett hiperszonikus rakétát - amelyet szakértők szerint szinte lehetetlen lelőni.

Hirdetés

A kormány által vezetett Kijevi Törvényszéki Szakértői Tudományos Kutatóintézet egy Telegram-üzenetben közölte, hogy az ukrán főváros elleni február 7-i támadás után előkerült roncsok arra utalnak, hogy az orosz hadsereg egy Cirkon hiperszonikus cirkálórakétát használt. „Az alkatrészeken és töredékeken található jelölések, valamint a vonatkozó fegyvertípusra jellemző jegyek a Cirkon első harci használatára utalnak” – közölte az ukrán igazságügyi minisztériumhoz tartozó intézet. A Telegram-bejegyzésben egy videót is közöltek, amelyen több tucatnyi, feltehetően az új rakétából származó törmelékdarab látható.

Az ukrán hatóságok jelentése szerint a február 7-i kijevi támadások során négy ember meghalt, 38 másik pedig megsebesült, de közvetlenül nem tulajdonítottak áldozatokat az állítólagos Cirkon rakétának  – írja a CNN. 

A szakértők szerint van okunk aggódni a Cirkon miatt, ugyanis félelmetes fegyver

Az Egyesült Államokban működő MDAA szerint a rakéta hiperszonikus sebessége miatt még a legjobb nyugati rakétavédelmek (mint például a Patriot) sem képesek védelmet nyújtani ellene. A szövetség a rakéta sebességét közel 9900 kilométer per órára teszi. 

„Ha ezek az információk pontosak, akkor a Cirkon rakéta lenne a leggyorsabb a világon, ami ellen már csak a sebessége miatt is lehetetlen védekezni” – áll a szövetség honlapján.

Az MDAA a rakéta plazmafelhőjét is kiemeli, mint egy másik „értékes” tulajdonságot. „A rakétát repülés közben teljesen beborítja egy plazmafelhő, amely elnyeli a rádiófrekvenciák minden sugarát, és láthatatlanná teszi a rakétát a radarok számára. Ez lehetővé teszi, hogy a rakéta észrevétlen maradjon a célpont felé vezető úton” – írják. 

Megjegyezték azt is, hogy a Cirkon hatótávolsága valahol 500 és 1000 kilométer között van.

A CNN felidézte azt is, hogy amikor az orosz haditengerészet Admiral Gorszkov nevű fregattja tavaly januárban harci bevetésre indult, Vlagyimir Putyin épp a hajó által szállított Cirkon rakétákkal dicsekedett. „Ennek nincs párja a világ egyetlen országában sem” – mondta Putyin a TASZSZ állami médiaügynökség jelentése szerint. „Biztos vagyok benne, hogy az ilyen erős fegyverek megbízhatóan megvédik Oroszországot a potenciális külső fenyegetésektől, és segítenek biztosítani országunk nemzeti érdekeit” – tette hozzá.

Ha Oroszország bevitte az új fegyvert a konfliktusba, az gondot jelenthet az ukrán légvédelem számára, amely már így is nehezen tudja visszaverni Moszkva légitámadásait.

Például a február 7-i támadásban – melyben állítólag a Cirkont is használták – az orosz erők által kilőtt három Iskander ballisztikus rakétát és négy Kh-22-es cirkálórakétát sikertelenül próbáltak kilőni. A szakértők szerint Ukrajnának a közel két éve tartó háború alatt egyetlen Kh-22-est sem sikerült még elfognia. Decemberben Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője azt mondta, hogy Oroszország eddig közel 300 Kh-22-est lőtt ki a háborúban.

Bár az ukrán légvédelemnek volt némi sikere a február 7-i támadás során, ugyanis több drónt és cirkálórakétát is le tudott lőni, ám ezek kevésbé fejlett fegyverek voltak. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek