Bár a milliárdos üzletember szerint a chipek pozitív, egész életet megváltoztató kütyük lesznek, azonban Roger Grimes számítógépes biztonsági szakértő úgy véli, hogy az eszköz halálos lehet – írja a Sun.
„A történelem azt mutatja, hogy a legtöbb, ha nem az összes korábbi beültethető orvosi eszköz és chip feltörhető. Miért lenne ez másképp?” – tette fel a nagy kérdést Grimes, aki 35 éve dolgozik az iparágban, és már több mint egy tucat könyvet írt az adat- és számítógépes biztonságról, valamint több nagyvállalatoknál kibervédelemmel kapcsolatos tanácsadóként dolgozik.
Grimes azt is elárulta, hogyan lehet feltörni a mesterséges intelligencia agyi chipjeit, és hogy milyen messzire kell elmennie egy kiberbűnözőnek. Megjegyezte, a chipek egyelőre nem kapcsolódnak az internethez, azonban ha ez megtörténik majd, akkor az jelentősen növelni fogja a kiberbiztonsági kockázatokat.
A hackereknek meg kell majd tudniuk, hogy a Neuralink agyi chipje melyik számítógépes operációs rendszert használja. Ez valószínűleg nem egy elterjedt vagy népszerű szoftver. Grimes elmagyarázta, ez azt jelenti, hogy akik nem rendelkeznek belső specifikációkkal, azoknak jelentősen nehezebb lesz rájönni a szoftverre, és valószínűleg a hagyományos hackelési eszközök sem működnének ellene. „Még abban sem vagyunk biztosak, hogy a chipen frissíthető kód fut-e, ami a legtöbb hackeléshez szükséges” – tette hozzá.
Harmadik indoknak pedig azt hozta fel, hogy valószínűleg fizikai közelségre lesz szükség ahhoz, hogy a chiphez kapcsolódhasson bárki. Jelenleg nem lehet tudni, hogy ki az a személy, akibe Musk cége elsőként beültette az agyi chipjüket.
Utoljára pedig azzal érvelt a szakember, hogy valószínűleg speciális ismeretekre lenne szükség a chip működéséről, és arról, hogyan lehet manipulálni anélkül, hogy az működési problémát okozna. Megjegyezte, hogy jelenleg még halvány elképzelésünk sincs arról, hogy az agychip technikai szinten hogyan működik, és ez kulcsfontosságú információ lenne a hackerek számára.
A kihívások ellenére sem lehetünk nyugodtak?
Grimes ugyanakkor megjegyezte, hogy rengeteg korábbi orvosi eszközt feltörtek már, és szerinte a Neuralink agychipje sem lehet más. Bár szerinte nem fogják egyhamar feltörni a chipet, ám ha ez megtörténik, a szakember szerint a felhasználó élete veszélybe kerülhet.
„Korábbi orvostechnikai eszközök feltörései azt mutatták, hogy a hackerek képesek voltak rosszindulatúan manipulálni a műveleteket oly módon, hogy a viselő életét károsították” – figyelmeztetett. Attól függően pedig, hogy mire használják az agyi chipet, a következmények halálosak lehetnek.