Mint arról beszámoltunk, Carlson február elején bukkant fel Moszkvában, majd néhány nappal később a Kreml is megerősítette, hogy interjút készített Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A több mint két órás, vágatlan felvétel magyar idő szerint csütörtök éjfélkor került fel Tucker Carlson X-csatornájára, és kevesebb mint 24 óra alatt már több mint 130 millió alkalommal kattintottak a videóra.
A kiemelkedő nézettség ellenére a nyugati politikusok és médiumok nem lelkesednek azért, hogy az amerikai sztárriporter leült beszélgetni az Ukrajna ellen közel két éve támadást indított és azóta is hadban álló Oroszország elnökével.
Még meg sem jelent az interjú, de már felmerült, hogy az érvényben lévő szankciók miatt Tucker Carlsontki kellene tiltani az Európai Unió területéről, az interjúját pedig az orosz propaganda tilalmára hivatkozva elérhetetlenné kellene tenni a régióban.
Végül erre nem került sor, mint azt az Európai Bizottság külügyi szóvivője megerősítette. „Jelenleg nem folyik megbeszélés az Európai Unió illetékes szerveiben ezzel a konkrét amerikai személlyel kapcsolatban, aki most Moszkvában tartózkodik” − mondta Peter Stano Brüsszelben újságíróknak.
A szóvivő szerint azonban az EU szankcionálhatja azokat a „propagandistákat”, akiknek információk manipulálásával kapcsolatos „múltjuk van”, hogy „aláássák Ukrajna szuverenitását és területi integritását, és elősegítsék Putyin illegális és brutális agresszióját.”
Vannak, akik szerint ezt már most meg kellene tenni, mivel Carlson az interjúval platformot adott Putyin számára a háborús propagandájához.
„A Carlson-interjú a legjobb dolog, ami Putyinnal valaha történt. Amerika pedig holnap szenvedni fog attól, hogy megkérdőjelezhetetlenül és »szűretlenül« hazugságokat terjeszt. Így halnak meg a demokráciák…” – jelentette ki Guy Verhofstadt belga EP-képviselő, volt miniszterelnök.
A Brüsszelben megjelenő angol nyelvű Politico pedig így kezdte az interjút elemző egyik cikkét: „Megnéztük a kétórás interjút, hogy önöknek ne kelljen”. A lap úgy látja, Tucker Carlson, „puha volt” Putyinnal, és „hasznos idiótaként” nem tett fel igazán kemény kérdéseket az orosz elnöknek.
Hasonlóan látja a CNN is, amely „alákérdezős interjúnak” nevezte a beszélgetést, amely „Putyin propagandagyőzelme” lett.
Azt azonban még az amerikai hírtelevízió is értékelhető újságírói teljesítménynek nevezte, hogy Carson többször is rákérdezett a Wall Street Journal tavaly bebörtönzött oroszországi riporterének, Evan Gerskovichnak az ügyére, és az újságíró szabadon bocsátását kezdeményezte.
A CNN sztárriportere, Christiane Armanpour szerint nem véletlen, hogy Putyin pont Tucker Carlsonnak adott lehetőséget az interjúra, miközben ő maga is évek óta próbálkozik ezzel. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő megerősítette ezt, és hozzátette, a Kreml „több tucatnyi megkeresést kapott” a világ nagy médiumaitól az elmúlt napokban.
Többen felhívták a figyelmet arra is, hogy az interjú alig egy hónappal az oroszországi elnökválasztások előtt készült, így Putyin kampányát is segítheti.