Nagyvilág

Botrányos elnöki kegyelmek: ez volt az 5 legfelháborítóbb döntés

ATV.hu
Hirdetés

A kegyelmi döntések világszerte okoztak már hatalmas vitákat, ahogyan az elmúlt napokban Magyarországon is.

Hirdetés

Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy alkotmánymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy pedofil bűncseleményt elkövetők ne részesülhessenek kegyelemben. 

A világ legtöbb vezetője rendelkezik kegyelmi jogkörrel. Maga ez az intézmény, mint arról Hack Péter alkotmányjogász beszélt az ATV Start című műsorában, korlátozza az igazságszolgáltatást abban a tekintetben, hogy ilyenkor teljesíti a sértett felé azt, hogy helyette végrehajtja a büntetést. 

Ugyanakkor számos olyan helyzet van, amikor rendkívüli, méltányolható szempont áll fenn a büntetés teljes vagy részleges eltörlésére, mint például az elkövető halálos betegsége, vagy valamilyen családi körülmény. 

Botrányok többnyire abból származnak, ha valamilyen érdekeltség merül fel a kegyelmet adó és a kegyelemben részesülő között.

Az utóbbi években ilyen döntést hozott Donald Trump, aki utolsó hivatali napján 2021. januárjában nem kevesebb, mint 143 embernek adott kegyelmet, köztük Stephen K. Bannonnak, a Fehér Ház volt stratégájának, valamint a republikánus párt egyik megadonorjának, Elliott Broidy milliárdosnak. 

A korábbi elnökök közül nagy vitát kavaró döntés volt, amikor Gerald Ford kegyelmet adott Richard M. Nixonnak, Bill Clinton pedig az adócsalással vádolt Marc Rich milliárdosnak, aki Hillary Clinton New York-i szenátusi kampányát támogatta anyagilag.

George H. W. Bush elnök pedig 1992-ben kegyelmet adott az Iran-Konrtra ügyben elítélt Caspar Weinberger volt védelmi miniszternek. 

Vannak aztán olyan országok, ahol az államfő időnként tömeges kegyelmet ad, részben a börtönök túlzsúfoltságának megelőzése érdekében.

A thaiföldi király például minden évben a születésnapján megkegyelmez a börtönlakók felének vagy egyharmadának – emlékeztet rá a Washington Post

Irán pedig 2020-ban bejelentette, hogy a koronavírus miatt ideiglenesen szabadon enged mintegy 85 000 embert. 
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek