Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy alkotmánymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy pedofil bűncseleményt elkövetők ne részesülhessenek kegyelemben.
A világ legtöbb vezetője rendelkezik kegyelmi jogkörrel. Maga ez az intézmény, mint arról Hack Péter alkotmányjogász beszélt az ATV Start című műsorában, korlátozza az igazságszolgáltatást abban a tekintetben, hogy ilyenkor teljesíti a sértett felé azt, hogy helyette végrehajtja a büntetést.
Ugyanakkor számos olyan helyzet van, amikor rendkívüli, méltányolható szempont áll fenn a büntetés teljes vagy részleges eltörlésére, mint például az elkövető halálos betegsége, vagy valamilyen családi körülmény.
Botrányok többnyire abból származnak, ha valamilyen érdekeltség merül fel a kegyelmet adó és a kegyelemben részesülő között.
Az utóbbi években ilyen döntést hozott Donald Trump, aki utolsó hivatali napján 2021. januárjában nem kevesebb, mint 143 embernek adott kegyelmet, köztük Stephen K. Bannonnak, a Fehér Ház volt stratégájának, valamint a republikánus párt egyik megadonorjának, Elliott Broidy milliárdosnak.
A korábbi elnökök közül nagy vitát kavaró döntés volt, amikor Gerald Ford kegyelmet adott Richard M. Nixonnak, Bill Clinton pedig az adócsalással vádolt Marc Rich milliárdosnak, aki Hillary Clinton New York-i szenátusi kampányát támogatta anyagilag.
George H. W. Bush elnök pedig 1992-ben kegyelmet adott az Iran-Konrtra ügyben elítélt Caspar Weinberger volt védelmi miniszternek.
Vannak aztán olyan országok, ahol az államfő időnként tömeges kegyelmet ad, részben a börtönök túlzsúfoltságának megelőzése érdekében.
A thaiföldi király például minden évben a születésnapján megkegyelmez a börtönlakók felének vagy egyharmadának – emlékeztet rá a Washington Post.
Irán pedig 2020-ban bejelentette, hogy a koronavírus miatt ideiglenesen szabadon enged mintegy 85 000 embert.