Volodimir Zelenszkij és Orbán Viktor decemberben az argentin elnök beiktatásán találkozott utoljára. Arról, hogy a két kormányfő hamarosan tárgyalóasztalhoz ül, egy éve reppentek fel hírek. Szijjártó Péter jelezte, hogy Orbán Viktor nyitott a találkozóra, de a múlt héten már azt mondta, a legfelső szintű találkozónak, akkor van értelme, ha az új korszakba tudja léptetni a két ország kapcsolatát.
,,Na most ehhez még nekünk nagyon sokat kell dolgoznunk, az ukrán kollegákkal, hogy eljussunk ide. Hosszú az út odáig, hogy felsőszintű találkozóra kerüljön sor, de mi készen állunk ezen közös munka elvégzésére”
– fogalmazott Szijjártó Péter. Híradónk megkérdezte a külügyminisztériumot, hogy mikor kerülhet sor a kormányfői tárgyalásra. Válaszukban a külügyminiszter szavait ismételték meg. Közben, az unió tagállamai egyhangúlag megszavazták az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós segélycsomagot. Ezúttal Magyarország sem vétózott. ,,Mi a béke oldalán vagyunk. Ez az 50 milliárd ez nem fegyverre megy, ez nem egy fegyveres támogatásnak a pénzügyi alapja, hanem ez arra megy, hogy a csődbe jutott ukrán állam ne omoljon össze” – ezt már Orbán Viktor mondta.
Az, hogy Magyarország vétója miatt két hónapot késett az ukrán uniós segélycsomag, nem befolyásolta a háborús eseményeket a biztonságpolitikai szakértő szerint. ,,A háborús helyzeten nem változtat, mert a szándékok megvannak, de mondjuk egy orosz-magyar barátság szempontjából azért az oroszok ezeket a lépéseket díjazzák, na most nyugaton meg nem díjazzák, azért történt, a múlt héten, ami történt, hogy kerek-perc megmondták a magyar miniszterelnöknek, hogy mihez tartsa magát” – fogalmazott Híradónknak Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő.
Bár a Nyugat igyekszik minél több lőszert szállítani Ukrajnába, az amerikai fegyveres támogatás csökken. Ez Csiki Varga Tamás szerint tavaszra komoly ellátási problémákhoz vezethet, miközben az oroszok szüntelenül támadják a teljes frontszakaszt.
,,Nagy áttöréseket, és helyi eredményeket sem sikerült eddig elérni, viszont ezzel igyekeznek túlfeszíteni az ukrán kapacitásokat, és ami gyakorlati problémaként napi szinten megjelenik, az az, hogy az oroszok tüzérségi fölénye akár öt-hatszoros is lehet helyi szinten, úgyhogy vannak ellátási problémák az ukrán hadianyag szempontjából”
– magyarázta Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa. Többek között ezért is kritikus évet prognosztizál a szakértő az ukrán védelemnek.