Vlagyimir Putyin orosz elnök márciusban függetlenként indul az újraválasztásáért. Ezt a központi választási bizottság a héten jóvá is hagyta. Annak ellenére, hogy Szentpéterváron választási tisztviselők gyűjtöttek neki aláírást, amit törvény tilt.
Bendarzsevszkij Anton elmondta: Putyin a 2010-es évek elején kezdte erősebben megszilárdítani a hatalmát, és ma is fenn akarja tartani a demokrácia látszatát.
Az elnök sokszor hangsúlyozza, hogy Oroszország nem Szovjetunió, hogy szabad, demokratikus választások vannak, többpártrendszer van, és ha papíron megnézzük, az orosz parlamentben valóban öt párt foglal a helyet, ezek azonban úgynevezett rendszer-ellenzéki pártok amelyek minden lényeges kérdésben a kormánypárt mellett szavaznak – fejtegette az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.
Az elnök ismertebb kihívóit bebörtönözték, vagy külföldre menekültek. Egyik legnagyobb bírálóját, Alekszej Navalnijt 2018-ban eltiltották a választáson való indulástól, később megmérgezték, letöltendő börtönre ítélték, alapítványát pedig betiltották.
Bírálói szerint a Kreml maga választja ki Putyin ellenfeleit, hogy a verseny látszatát keltse. Idén országszerte tömegek álltak sorba, hogy aláírásukkal Borisz Nagyezsdin indulását támogassák. Ő az egyetlen jelölt, aki ellenzi az Ukrajna elleni háborút.
Korábban volt ő az orosz ellenzék meghatározó alakjainak a társa is, például Borisz Nyemcovnak a jobbkeze a 90-es évek végén, 2010-es évek elején, tehát egyáltalán nem mondható az, hogy beépített ember lenne a hatalom részéről. Egyébként a hatalom is ismeri, dolgozott korábban többek között Kirijenkóval, aki most egy erős ember az orosz hatalomban, de Putyinnal is, bár nem tudni, hogy mennyire közvetlenül – mondta Bendarzsevszkij Anton.
Putyin titkos vagyona
A 71 éves Putyin 1999 óta vezeti Oroszországot. Ő a leghosszabb ideje hatalmon lévő vezető Sztálin halála óta. Bár titkolni próbálja vagyonát, már több luxusvillájáról lerántották a leplet. Nemrég a finn határ közelében drónnal készítettek felvételt az egyik ilyen komplexumról.
A karéliai elnöki kúria 3 házból áll, ezek mellett helikopter-leszállóhelyek és jachtmólók állnak. Oknyomozó újságírók szerint az épületben egy fedett medence is van, amelybe vízesés folyik. A bidék és zuhanyrózsák több millió forintot érnek, és a padlót drága márvány borítja.