Az atv.hu is beszámolt róla, hogy januárban egy tervezett beavatkozás miatt kórházba vonult III. Károly. A Buckingham-palota szokatlan nyíltsággal azt is tudatta, hogy a királynak prosztatamegnagyobbodása van, emiatt kell kezelni. A 75 éves uralkodó végül hétfő délután hagyta el a magánkórházat, a London Clinicet, ahol kezelték.
Mindeközben a királyi család egy másik népszerű tagja, Katalin hercegné is gyengélkedik. A walesi hercegné 13 napot töltött a kórházban, jelenleg már az otthonában ápolják. A palota korábbi közlése szerint egy tervezett hasi műtétet hajtottak végre rajta, de ennél többet nem árultak el, ami – természetesen – azonnal beindította a találgatást, hogy Katalinnak talán valami sokkal súlyosabb baja van. Egy spanyol tévécsatornán például arról beszéltek, hogy a hercegné mesterséges kómában volt, a palota egyik munkatársa azonban kijelentette, hogy ez „teljes sületlenség és kitaláció”.
Károly „fedezte” Katalint?
A királyi családban régi hagyomány, hogy betegségük, vagy mondjuk gyermekük születése után megjelennek a kórház, hogy megnyugtassák a közvéleményt. Az a tény, hogy Károly így tett, de Katalin nem, beszédtémává vált.
Főleg azután, hogy a hercegné korábban már alig néhány órával gyermekei születése után megjelent a nyilvánosság előtt.
A palota hevesen védte a walesi hercegnét, és nyilatkozataiban világossá tette, hogy megérdemel némi magánéletet. De a távollétére egyszerű magyarázat lehet az is, hogy egyszerűen még nem érzi magát késznek arra, hogy a kameráknak mosolyogjon. Bár tudjuk, hogy a műtétje sikeres volt, azt nem tudjuk, hogy pontosan miért volt rá egyáltalán szükség – írja a CNN.
A Buckingham-palota és a Kensington-palota is közleményt adott ki a királyi család nevében, amelyben köszönetüket fejezték ki a kedves üzenetekért, amelyeket a családtagok a kórházi tartózkodásuk alatt kaptak. Katalin és férje, Vilmos herceg legalább húsvétig felmentette magát a nyilvános feladatok alól, és Károly királyra is némi lábadozási idő vár.
Átalakul a monarchia?
A szokatlanul nyílt és őszinte egészségügyi tájékoztatásokat egyesek a fejlődő és átláthatóbb monarchia jeleként üdvözölték. De az események a CNN elemzése szerint megmutatták, hogy a család hihetetlenül feszült.
A nyilvánosság előtt álló, „dolgozó királyi családtagok” száma az elmúlt években egyre csökkent, mivel a család – akárcsak egy cég – igyekezett a kor követelményeinek megfelelően új arculatot kialakítani. Csak a dolgozó királyi családtagok vállalnak megbízásokat a király nevében, és a tavalyi 2710 látogatást és rendezvényt megosztják egymás között.
Ennek a csoportnak 14 családtagból kellett volna állnia: Károly király, Kamilla királynő, Anna hercegnő, András herceg, Edinburgh hercege és hercegnéje, a walesi hercegi pár, a sussexi hercegi pár, Gloucester hercege és hercegnéje, valamint Kent hercege és hercegnéje. De csak addig, amíg Harry herceg és Meghan hercegné úgy nem döntöttek, hogy lemondanak királyi titulusukról, András pedig a néhai Jeffrey Epsteinnel való kapcsolata miatt kényszerült erre. Most 11-en vannak – akiknek több mint a fele 70 év feletti.
A monarchián az évek során egyre nagyobb lett a nyomás, hogy csökkentse kiadásait, és képviselje a jelenleg életszínvonal-válságban lévő nemzetet. Károly trónra lépése egy olyan új korszak közepette történt, amelyben kevesebb királyi személy vállal több kötelezettséget.
„Sokkal kisebb királyi családunk lesz 2024-ben – sokkal kevesebb királyi családtaggal kell számolnunk, mert a királyunk öregszik” – mondta Kate Williams, a CNN történésze. „Valójában szinte minden Vilmosra és Katalinra, illetve a fiatalabb családtagokra hárul, és amikor egyikük vagy közülük többen kiesnek, az elég jelentős hatással van a királyi családra”.
Új tagok a „törzsgárdában”?
Amíg Károly, Katalin és Vilmos vissza nem tér, addig Kamilla lesz a brit monarchia legfőbb nyilvános arca, akit mindössze hét másik személy támogat. Egyesek szerint felmerül a kérdés, hogy érdemes lenne-e Beatrix és Eugénia hercegnőt is beilleszteni a „törzsgárdába”, elvégre ők is támogatták időnként a néhai II. Erzsébet királynőt a különféle eseményeken.
Ez az időszak megmutatta, hogy bár a brit királyi család egy intézmény, de közben egy „egyszerű” család is, amely érzékeny a mindennapi emberi problémákra – és ez lehet, hogy olyasmi, amivel a királynak a jövőben foglalkoznia kell.