Nagyvilág

Fellebbezett egy halálraítélt bérgyilkos, aki megpróbálta megúszni a „kegyetlennek és szokatlannak” tartott kivégzését

Horváth Fanni
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Várhatóan egy alabamai halálraítélt lesz az első ember az Egyesült Államokban, akit nitrogéngázzal végeznek ki, miután az utolsó pillanatban beadott fellebbezése sem járt sikerrel.

Hirdetés

A BBC arról számolt be, hogy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága és egy alacsonyabb fellebbviteli bíróság elutasította Kenneth Eugene Smith és ügyvédei által korábban benyújtott fellebbezését, amivel „a kegyetlen és szokatlan” halálbüntetés megakadályozását szerették volna elérni.

A fellebbezésben kiemelték, hogy a szakemberek szerint a nitrogén használata szükségtelen szenvedést okozhat és a gáz akár a kivégzőhelyiségben tartózkodó emberek egészségét is károsíthatja.

Az 58 éves Smitht még 1989-ben ítélték el Elizabeth Sennett meggyilkolásáért.

A lap kiemelte, hogy Alabama államának helyi idő szerint csütörtök reggel 6 órától számítva 30 órája van a kivégzési ítélet végrehajtására. A halálbüntetésre váró férfi a hét elején úgy fogalmazott a BBC-nek, hogy „a várakozás kínzás számára”.

Smith lenne az első ember, akit ezzel a nitrogéngázos módszerrel végeznének ki nemcsak az Egyesült Államokban, hanem a Halálbüntetési Információs Központ szerint az egész világon.

Az 1996-ban halálraítélt férfi ügyvédei szerda este a BBC-nek azt nyilatkozták, hogy újabb fellebbezést nyújtanak be az ország legfelsőbb bíróságához az utolsó pillanatban történő haladék reményében.

Mint írták, a tiszta nitrogén oxigén nélküli belégzése a sejtek lebomlását okozza, ami rövid időn belül halálhoz vezet. Alabama állam a bírósági beadványában azt írta, arra számítanak, hogy az elítélt másodperceken belül elveszíti az eszméletét és perceken belül meghalt.

Azonban a nitrogéngáz használatát egyes egészségügyi szakemberek elítélik és arra figyelmeztetnek, hogy heves görcsrohamtól kezdve a vegetatív állapotban való túlélésig számos katasztrofális végkimenetele lehet. Ennek ellenére Alabama és két másik amerikai állam is jóváhagyta a nitrogén-hipoxia alkalmazását alternatív kivégzési módszerként, miután a halálos injekciókhoz használt gyógyszerek beszerzése egyre nehezebb lett, ami hozzájárult a kivégzések számának csökkentéséhez is az országban.

Két évvel ezelőtt már megpróbálták kivégezni Smitht a halálos injekcióval, ám végül mégsem tudták végrehajtani az ítéletet.

A BBC felidézte azt is, hogy Smithet és a társát 1989-ben a 45 éves Sennett meggyilkolásáért ítélték el. A nőt egy kandallószerszámmal verték meg, majd mellkason és nyakon szúrták. Halálát úgy rendezték meg, hogy az betörésnek tűnjön. A nő férje, Charles Sennett, az eladósodott prédikátor szervezte meg a gyilkosságot, hogy a biztosítók kifizessék neki a nő életbiztosítását. A férfi bérgyilkosként fogadta fel Smithet és a társait, akiknek 1000 dollárt fizetett.

A nő férje öngyilkos lett, amikor a nyomozók megtalálták. Smith bérgyilkos társát, John Forrest Parkert 2010-ben végezték ki. A tárgyaláson Smith elismerte, hogy jelen volt, amikor az áldozatot megölték, de állítása szerint ő maga nem vett részt a támadásban. 

Az ENSZ emberjogi főbiztosa szerint Smith kivégzési módja kínzásnak minősül, emellett kegyetlen, embertelen és megalázó bánásmódnak írta le, ezért az eljárás leállítására szólította fel az amerikai feleket. 

Smith ügyvédei keresetet nyújtottak be a Legfelsőbb Bírósághoz, azzal érvelve, hogy az elítéltek többszöri kivégzési kísérlete sérti az amerikai alkotmány nyolcadik kiegészítését, amely véd a „kegyetlen és szokatlan” büntetés ellen.

Szerdán a bírák elutasították a fellebbezés tárgyalását, emellett elutasították a kivégzés leállítására irányuló kérelmet is. Egyetlen bíró sem ellenezte nyilvánosan a döntést. Ezt követően Smith külön jogi panasszal fordult az alacsonyabb szintű 11. amerikai fellebbviteli bírósághoz is, ahol az alabamai nitrogéngáz protokoll jogszerűségét vitatta. Ez a bíróság azonban szerda esti ítéletében szintén elutasította a rab tiltó végzés iránti kérelmét.

Smith ügyvédei közölték, hogy ismét a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak.

Az elítélt jogi csapata továbbra is azzal érvel, hogy a nitrogéngázos kivégzési módszer még csak nemrég jelent meg és nem tesztelték, így fennáll a veszélye annak, hogy Smith a saját hányásában fog megfulladni.

Steve Marshall államügyész korábban „talán a valaha kitalált leghumánusabb kivégzési módszernek” nevezte a nitrogéngázos megoldást.

A BBC kiemelte az írásában, hogy Smith lelki tanácsadója, Jeff Hood tiszteletes jelen lesz a szobában, amikor a kivégzésre sor kerül. A lapnak elmondta, hogy szerinte veszélyben lesz, ha a nitrogén kiszivárog.

Kiderült a cikkből az is, hogy Alabama államban az egyik legmagasabb az egy főre jutó kivégzési arány az Egyesült Államokban, és jelenleg 165 ember ül a halálsoron. Az államban 2018 óta három olyan elrontott halálos injekciós kísérletet hajtottak végre, amelyekben az elítéltek túlélték a kivégzést.

A kudarcok belső vizsgálathoz vezettek, amely nagyrészt magukat a rabokat tette felelőssé.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek