Ahogy arról nemrég az atv.hu is beszámolt, III. Károly király kórházi kezelésre szorul, ugyanis prosztatamegnagyobbodása miatt egy kisebb műtétre szorul. Ez pedig azt jelenti, hogy rövid ideig mellőzniük kell a briteknek az uralkodójukat, aki a következő hetekben nem tud nyilvános szerepléseket vállalni. Ebből pedig az következik, hogy valakinek helyettesítenie kell a királyt.
Bár az Egyesült Királyság politikai berendezkedése miatt arra nincs szükség, hogy valaki átvegye az uralkodó helyét, ugyanis nincs politikai hatalma, így a miniszterelnök és a kormány a király nélkül is ugyanúgy tovább tudják vinni az ország ügyeit.
A HVG kiemelte, hogy most egy olyan helyzet áll fent, amit az 1937-ben kiadott Régenstörvény szabályoz. Ebben leírták, hogy ha az uralkodó nem töltötte még be a 18. életévét, vagy teljesen cselekvésképtelen, akkor a trónöröklésben soron következő embert nevezik ki régensnek. Már amennyiben betöltötte a 18. életévét. Amennyiben nem, akkor tovább haladnak a trónöröklési listán. Abban az esetben, ha csak ideiglenesen nem lehet számítani az uralkodóra, régensre sincs szükség. Ilyenkor őt az úgynevezett államtanácsosok képviselik.
Mint írták, a törvény engedélyezi azt is, hogy az uralkodó bizonyos királyi funkciókat átruházzon az államtanácsosokra, amennyiben nem tartózkodik az országban vagy beteg. A törvény értelmében az uralkodó házastársa, valamint a trónöröklési sorrendben álló első négy felnőtt, azaz a 21. életévét betöltő ember szerepel, ennek alapján ez a lista így néz ki most: Kamilla, Vilmos, Harry, András, Beatrix. Azonban III. Károly csavart egyet a történeten, ugyanis 2022 novemberében kérvényezte a brit parlamenttől, hogy Anna hercegnő és Eduárd herceg is legyen államtanácsos.
A Buckingham-palota azonban közölte, nem lesz szükség az államtanácsosok közreműködésére, amíg Károly kórházban van.