Az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kapnak a katonai fejlesztésekben a mesterséges intelligencia által vezérelt eszközök.
A Pentagon által eddig elsősorban hírszerzési, megfigyelési és felderítési adatgyűjtésre fejlesztettek robotokat, de az újabb kutatásokban a hangsúly a gyilkolni is képes, önálló döntéshozatalra került – írja a Daily Mail.
A brit lap értesülése szerint a Pentagon erőteljesen szorgalmazza arzenáljának modernizálását autonóm drónokkal, tankokkal és más fegyverekkel, amelyek emberi beavatkozás nélkül választják ki és támadják meg a célpontot.
Ezért új biztonsági protokollt sürgetnek az AI-fegyverek fejlesztői számára, és fokozott, több szintű ellenőrzést, mielőtt bármilyen rendszert telepíteni lehetne.
A Védelmi Minisztérium helyettes államtitkára, Michael Horowitz a közelmúltban egy konferencián elmondta, hogy az új „irányelv nem tiltja meg semmilyen rendszer fejlesztését”, de „világossá teszi, hogy mi megengedett és mi nem”, továbbá fenntartja a „felelős viselkedés iránti elkötelezettséget”, miközben a hadsereg halálos képességű autonóm rendszereket fejleszt.
Mark Brakel, a Future of Life Institute (FLI) nevű érdekvédelmi szervezet igazgatója a DailyMail-nek elmondta: „Ezek a fegyverek a nem szándékos eszkaláció hatalmas kockázatát hordozzák magukban”.
A szakértő szerint a mesterséges intelligenciával működő fegyverek félreértelmezhetnek valamit, például egy napsugarat, és azt fenyegetésként érzékelhetik, így ok nélkül támadhatnak olyan robbanásveszélyes helyszíneken, mint például a Tajvani-szoros.
A Pentagon azt szeretné, ha a „gyilkos robotok” fejlesztésére nemzetközi egyezményeket hoznának létre. A mesterséges intelligencia felelősségteljes katonai alkalmazásáról szóló politikai nyilatkozatot novemberig már 47 ország támogatta.
Az autonóm katonai rendszereket nem csak az USA fejleszti, hiszen Kína és Oroszország is rendelkezik saját, mesterséges intelligenciával működő arzenállal.