A titkos projekthez kiválasztott helyszín a lehető legbiztonságosabb: 300 méter mélyen az Alpok hegyvonulata alatt húzódik egy 5,5 kilométeres alagútrendszer, barlangokkal és laboratóriumokkal, sőt a bázisnak még saját keskeny nyomtávú vasútja is van – írja a The Sun.
A beruházást szervező amerikai cég abból indult ki, hogy a norvégiai „Armageddon-magtárhoz” hasonlóan – amelyben egy katasztrófa esetére a világ minden részéről termő növények magvait gyűjtötték össze a sarkkörön túl szintén egy föld alatti barlangrendszerben – legyen az emberiség tudáskincsének esélye a túlélésre, akár egy atomháborút követően is.
Újdonság az is, hogy az adatokat – köztük a Wikipedia teljes tartalmát és a Rosetta nyelvi archívumot – lézerrel leolvasható nano adattárolókon őrzik, amelyek minden más hordozónál ellenállóbbak a külső hatásokra.
A jövőben folyamatosan bővítik a globális tudástárat, és a tervek szerint évente 100 000 könyvet, valamint több millió fényképet és illusztrációt rögzítenek majd, amelyek lefedik a világ kultúrájának, művészetének, irodalmának, tudományának, sportjának és történelmének minden fontos aspektusát.
A rendkívüli projekt szervezője, az Arch Mission Alapítvány azt tervezi, hogy minden kontinensen hasonló tárakat telepít.
Sőt nem csak a földön igyekeznek tárolni a dokumentumokat, egyik memóriakorongjuk a jövő hónapban indul a Holdra és a mindössze 7,5 cm-es lemezeket a Marsra, a Vénuszra és a földközeli aszteroidákra is tervezik elküldeni.