Magyarország maradhat az utolsó, aki megszavazza a svéd NATO-csatlakozást, ha a török nagy nemzetgyűlés a héten ratifikálja az egyezményt. Az Egyesült Államok az F-16-os repülőgépek eladásának előfeltételévé tette ugyanis Törökország jóváhagyását – írja a Bloomberg egy magas rangú, névtelenséget kérő kormányzati tisztségviselő forrásra hivatkozva.
Recep Tayyip Erdogan török elnök ezért a nemzetgyűlés jóváhagyását fogja kérni a svéd csatlakozás hosszú ideje várt ratifikálásához. A török jóváhagyás esetén Magyarország maradhatna a Szövetség északi bővítésének utolsó ellenzője. A török nemzetgyülés külügyi bizottsága december 26-án hagyta jóvá a svéd NATO-csatlakozást, tehát “csak” a zárószavazás van hátra Törökországban, ahogyan a magyar parlamentben is.
Gulyás Gergely legutóbb a Kormányinfón azzal érvelt, hogy ha Svédországnak nem fontos, akkor neki „miért kellene rosszul éreznie magát miatta?” Azaz, a svéd diplomáciai gesztusra vár a Fidesz-frakció – derült ki a kancelláriaminiszter szavaiból.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt reméli, hogy a nyárra, a washingtoni csúcstalálkozóra már Svédország is az Észak-Atlanti Szövetség tagja lesz, erről a német DPA hírügynökségnek nyilatkozott a főtitkár.
Ahogy megírtuk, a kormány tavaszi parlamenti jogalkotási programjában nem szerepel a svéd NATO-csatlakozásról a zárószavazás, de a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos kérdések nem is szoktak szerepelni a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által Kövér László házelnöknek megküldött levélben.
Az MSZP rendkívüli ülést kezdeményez
Az MSZP-frakció bejelentette: kezdeményezi az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását a Svéd Királyságnak az Észak-atlanti Szerződéshez való csatlakozásáról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényjavaslat elfogadása érdekében. Ezt azzal indokolják, hogy “a legfrissebb hírek szerint Törökország a héten elfogadhatja a svéd csatlakozásról szóló dokumentumot, így Magyarország utolsóként ratifikálhatja az egyezményt”.