Hetek óta traktorokkal bénítják Németországot az adókedvezményeik kivezetése ellen tiltakozó gazdák. A pénzügyminiszter a múlt héten azt mondta: nem ígérhet nekik több állami támogatást. A leghangosabb fújolást akkor kapta, amikor Ukrajna támogatásáról beszélt.
Az alkotmánybíróság egy novemberi döntésével előírta, hogy a kabinet vizsgálja felül a 2024-es költségvetés kiadásait. Kiss J. László a Heti Világhíradóban elmondta: a kormány letett a gazdák járműadójáról, de az agrárdízel állami támogatását fokozatosan kivezetné.
„Németországban körülbelül egymillió, szűken egymillió ember dolgozik az agrárgazdaságban, ez körülbelül a különböző ágazatokban dolgozók 2%-a, és a GDP-hez körülbelül 0,7%-kal járulnak hozzá. Tehát a gazdák szempontjából ez egy rendkívüli érzékeny pont, strukturálisan gyakorlatilag a fennmaradásuk, az agrárágazat és az ő személyes gazdasági fennmaradásuk van veszélyben” – mondta a Németország-szakértő.
Múlt héten a szélsőjobboldal ellen is tüntetni kezdtek, miután kiderült, hogy novemberben az AfD egy bevándorlók deportálásról szóló javaslatról tárgyalt Potsdamban. A terv alapján olyan bevándorlókat is kitoloncolhatnának, akik állampolgárságot kaptak, de nem illeszkedtek be.
Erről egy oknyomozó portál írt, amely szerint a potsdami találkozón neonácik és üzletemberek vettek részt. Az AfD nem tagadta, hogy két vezetője ott volt a találkozón, de szerintük a terv nem a programjuk része. Kiss J. László szerint a hír megjelenését tudatosan időzítették.
„Az AfD ellen az alkotmányvédelem rendkívül intenzív vizsgálatokat folytat, lehallgatják, beépülnek és hogy mikorra időzítenek egy eseményt ilyen tekintetben, az nagyban az egész kommunikációs tértől függ. Hozzáteszem azt, hogy most a gazdatüntetés tölti be ezt a dolgot, valóban az AfD hivatalos programjába ez nem szerepel” – mondta Kiss J. László.
A szakértő azt is elmondta, hogy a deportálási terv híre nem ront az AfD megítélésén, sőt, a párt inkább előnyt kovácsol a társadalmi elégedetlenségből. 2025-ben parlamenti választás lesz, de ha az AfD-t szövetségi szinten szélsőséges szervezetnek nyilvánítják, be is tilthatják.
Országosan második helyre mérik őket, és az idei tartományi választásokon is jó eséllyel indulnak. A felmérésekben első helyen a 2021-ig kormányzó konzervatív CDU áll, amely elítélte a szélsőjobboldalt és tagadta, hogy tőlük bárki ott lett volna a novemberi találkozón.