Az, hogy a mesterséges intelligencia segítségével képes-e bárki beavatkozni a választások integritásába, azóta ad okot aggodalomra, hogy a Microsoft által támogatott vállalat két terméket is kiadott: a ChatGPT-t, amely meggyőzően tudja utánozni az emberi írást, és a DALL-E-t, amelynek technológiája „deepfake”-ek, azaz valósághűnek tűnő, hamisított képek létrehozására használható – írja a New York Post.
Az aggódók közé tartozik egyébként az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman is, aki még tavaly májusban, a kongresszus előtt vallotta azt, hogy „ideges” a generatív mesterséges intelligencia azon képessége miatt, hogy „egy az egy elleni interaktív dezinformáció” révén veszélyeztetheti a választások integritását.
A San Franciscó-i székhelyű vállalat most a blogbejegyzésben kiemelte, hogy az Egyesült Államokban – ahol idén elnökválasztást tartanak -, együttműködik az államtitkárok nemzeti szövetségével, egy olyan szervezettel, amely a hatékony demokratikus folyamatok, például a választások előmozdítására összpontosít.
„A ChatGPT bizonyos választásokkal kapcsolatos kérdések esetén a CanIVote.org oldalra irányítja a felhasználókat” – olvasható a hét elején megosztott bejegyzésben.
A vállalat emellett bejelentette azt is, hogy már dolgozik azon, hogy a DALL-E segítségével egyszerűbbé tegye az emberek számára a mesterséges intelligencia által készített képek felismerését: egy „cr” ikont fognak elhelyezni az alkalmazással készített képeken, amely jelzi, hogy nem a valóságot ábrázolják az adott fotók. Emellett azon is dolgoznak, hogy a DALL-E által generált tartalmakat a képek módosítása után is azonosítani lehessen.
Az OpenAI blogbejegyzésében kihangsúlyozta azt is, hogy a vállalat irányelvei tiltják, hogy a technológiát olyan, általa potencionálisan visszaélésszerűnek ítélt módon használják, mint például a magát valódi embernek tettető chatbotok létrehozása vagy a szavazás befolyásolása. Azt is megtiltja, hogy a DALL-E valódi emberekről, köztük politikai jelöltekről is képeket készítsen.
A vállalatnak a választások közeledtével súlyos kihívásokkal kell szembenéznie, hogy átlássa és ellenőrizni tudja, mi is történik valójában a platformján.
A New York Post cikke végül kiemelte, hogy amikor a Reuters tavaly megpróbált képet készíttetni a mesterséges intelligenciával Donald Trumpról és Joe Bidenről, akkor a kérésüket elutasították és egy olyan üzenet jelent meg, miszerint „a kérés nem felel meg az irányelveinknek”. Ugyanakkor a Reuters legalább egy tucat másik amerikai politikusról, köztük Mike Pence volt alelnökről is tudott képeket készíteni.