Hirdetés
Nagyvilág

Egy kézmozdulattal bármit, tényleg bármit elintézhetünk majd?

ATV.hu

Képzeljünk el egy olyan jövőt, ahol szinte bármit megtehetünk egy egyszerű kézmozdítással: vásárolhatunk, metróra szállhatunk, bemehetünk az irodába. A sencseni székhelyű technológiai óriáscég, a Tencent pedig ezt a világot hozza el nekünk, ugyanis kifejlesztettek egy olyan tenyérszkennelési szolgáltatást, amivel mindent el tudunk végezni a kezünkkel. Így innentől kezdve nincs szükség arra, hogy lakáskulcsot, pénztárcát vagy…

Hirdetés

 A CNN megjegyezte, bár maga a technológiai nem új, azonban Guo Rizen, a vállalat egyik vezetője szerint a Tencent akar az a vállalat lenni, amely végre mindennapivá teszi azt.

Talán nincs még egy vállalat Kínában, amelyik jobban értene a tömegek kiszolgálásához, mint a Tencent. A cég tulajdonában van a WeChat, a mindenütt jelenlévő kínai platform, amelyet „szuperalkalmazásként” emlegetnek, és amelyet a közösségi hálózattól kezdve az élelmiszerbeszerzésen át a digitális fizetésekig mindenre használnak.

Most pedig kifejlesztették a Weixin Palm Paymentet is, a WeChat testvéralkalmazását, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy például a metróra való felszálláshoz elég lesz csak a kezüket egy érzékelő fölé tartani. Az infravörös kamerák ezután elemzik az egyedi tenyérlenyomatokat és a bőr alatti erek egyedi mintázatát, így minden egyes felhasználó azonosítható, és a fizetés másodperceken belül feldolgozható.

A Goode Intelligence tanácsadó cég becslése szerint a globális biometrikus fizetési piac 2026-ra több mint 3 milliárd felhasználót és közel 5,8 billió dolláros értéket fog elérni.

A rendszer hasonló az arcfelismerő szoftverhez, csak Guo szerint sokkal pontosabb. „Az arcszkennelési technológia használata során az emberek nagyon hasonlíthatnak egymásra, mint az ikrek” – mondta, majd a saját fejlesztésük kapcsán megjegyezte, hogy azért lehet működőképes, mert még a hasonlóan kinéző testvéreknek is egyedi tenyérlenyomatuk van. 

A világjárvány miatt óvatosabbak az emberek

A vállalat azt is felmérte, hogy a világjárvány miatt az emberek óvatosabbak, és kevésbé hajlandóak arra, hogy a tenyerüket egy ilyen szkennelő eszközre nyomják, amit előtte egyébként százezrek, sőt, milliók használtak. Éppen ezért a Tencent úgy fejlesztette ki a szoftvert, hogy érintésmentes legyen. 

Az Amazon egyébként már 2020-ban elindította a saját tenyérszkenneres fizetési szolgáltatását, amelynek segítségével a felhasználók a tenyérlenyomatukat a hitelkártyához kapcsolhatják. Egy japán technológiai óriás, a Fujitsu szintén régóta kínál érintésmentes rendszert, de ők a kiberbiztonság érdekében vezették be ezt. 

A Tencent azonban nagyobb dolgot akar a piacra dobni, éppen ezért azon dolgoznak, hogy a platformot a mindennapi élet részévé tegyék. Azt remélik, hogy az alkalmazás megkíméli az embereket attól, hogy mindig mindent cipelniük kelljen magukkal, így kényelmesebbé válhat az életünk. Guo elmondása szerint a Tencent munkatársai például arra használják a rendszert, hogy a biztonsági kártyájuk nélkül mozogjanak az irodán belül. 

A kínai edzőteremláncnál, a Supermonkey-nál például 2000 felhasználó regisztrált már a tenyérszkennelés használatára, hogy azzal lépjen be a létesítménybe. 

Bár Guo optimista az eddigi reakciókat illetően, hangsúlyozza, hogy a szolgáltatás még csak az elején jár. „A piaci kereslettől és a visszajelzésektől függ, hogy széles körben bevezetjük-e” – mondta, hozzátéve, hogy a Tencent még nem döntött arról, hogy kiterjeszti-e a használatát Kínán kívülre is.

Felmerültek adatvédelmi aggályok a rendszer kapcsán

A szakértők arra figyelmeztettek, hogy egy ilyen technológia rengeteg kockázatot hordoz magában. Edward Santow, a Sydney-i Műszaki Egyetem technológiai professzora szerint az emberek nem akarnak részt venni valamiféle megfigyelésben, és nem akarják, hogy megjelenjen egy hivatalos nyilvántartásban, ha fizetnek valamiért. 

Ráadásul Santow szerint az információgyűjtés a csalókat is vonzza. „Amikor a személyes adatokat nagy mennyiségben gyűjtik össze, az egyfajta mézesmadzagot hoz létre a kiberbűnözők számára. Ha pedig ezeket az információkat illegálisan szerzik meg, akkor a feketepiacon eladhatják, és ez hatalmas problémákat okozhat” – jegyezte meg.

A Tencent minderre úgy reagált, hogy a biztonság és a magánélet a legfontosabb prioritás a vállalat számára, a felhasználók biometrikus adatait pedig a felhőben tárolják, a biztonság érdekében pedig még titkosítják is azokat. A vállalat vezetője megjegyezte azt is, hogy szerinte a fizikai tárgyak folyamatos magunknál tartása nem biztonságosabb. 

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek