Az iratok, amelyek az elsők a több mint 200 közül – amiket várhatóan a következő napokban fognak nyilvánosságra hozni – a Virginia Roberts Giuffre sértett által benyújtott rágalmazási per részét képezik. Maxwell ugyanis korábban hazugnak nevezte Giuffre-t, miután a nő azt állította, hogy Epstein és Maxwell molesztálta őt. (Az ügyet végül 2017-ben rendezték, de Maxwell-t később 20 év börtönre ítélték, amiért fiatal lányokat kerített Epstein számára szexuális kizsákmányolásra egy Epstein halála után folytatott bűnügyi nyomozás keretében.)
A most nyilvánosságra hozott bírósági dokumentumokban olyan nagy nevű személyiségek is szerepelnek, akiket korábban kapcsolatba hoztak Epsteinnel, például András herceg, valamint Donald Trump és Bill Clinton volt elnökök,
azonban ezek a nyilvánosság számára már ismert információkon kívül kevés újdonságot tartalmaznak.
Egyes dokumentumokat már korábban is nyilvánosságra hoztak más bírósági ügyekben, Epstein nagy nyilvánosságot kapott kapcsolatairól pedig már korábban is sokat cikkezett a média, írja a Time.
Decemberben Loretta Preska amerikai kerületi bíró elrendelte a dokumentumok kiadását, bár január 1-jéig adott időt az embereknek arra, hogy fellebbezzenek a végzés ellen, ha nem szeretnék, hogy a nevük nyilvánosságra kerüljön.
Azoknak az áldozatoknak a nevét, akik kiskorúak voltak, amikor a visszaéléseket elszenvedték, nem hozták nyilvánosságra, bár néhányan korábban már nyilatkoztak Epstein tetteiről a médiának adott interjúkban.
Amit a dokumentumok elárulnak
A dokumentumok többnyire keveset árulnak el az Epsteinen kívüli személyek által tett lépésekről, bár van egy 2016-os vallomás Johanna Sjobergtől, Epstein egyik áldozatától, amely politikusokat és más híres személyiségeket említ az Egyesült Államokban és külföldön.
Bár olyan hírességek, mint Bruce Willis, Cameron Diaz, Cate Blanchett, Kevin Spacey, Naomi Campbell és Leonardo DiCaprio is szerepelnek a feljegyzésekben, őket nem vádolják azzal, hogy bármilyen minőségben segítették volna Epsteint. Sjoberget csak arról kérdezték, hogy találkozott-e az említett személyekkel, amit ő tagadott.
Az Epsteinhez fűződő kapcsolatok miatt korábban magas rangú vezetők, köztük a Barclays vezérigazgatója, Jes Staley is lemondott pozíciójáról. Jean-Luc Brunel francia modellügynök, akit azzal gyanúsítottak, hogy Epstein számára lányokat keresett, 2022-ben öngyilkos lett egy párizsi börtönben, miközben nemi erőszakkal kapcsolatos vádak miatt bírósági tárgyalásra várt.
A szerdán közzétett dokumentumok megerősítették Epstein állítólagos szexkereskedelmi hálózatának méreteit. András herceg – III. Károly király öccse – egyike volt a dokumentumokban említett neveknek, akit egy tanú a mellének megérintése miatt említett.
András herceget korábban azzal is megvádolták, hogy tinédzserkorában megerőszakolta Giuffre-t. Giuffre 2021-ben benyújtott keresete után és a nyilvánosság növekvő nyomása közepette András kénytelen volt lemondani katonai címeiről és közfeladatairól – még akkor is, amikor többször is tagadta a vádakat. A két fél 2022-ben megegyezett a perben, miután a herceg meg nem nevezett összeget fizetett Giuffre-nak.
Az Epstein elleni ügy
Jeffrey Epstein egy elítélt szexuális bűnöző volt, aki fiatal lányokat csábított el azzal, hogy masszázsokat kért, amelyek aztán „egyre inkább szexuális jellegűvé váltak” – áll az ellene szóló 2019-es vádiratban. Jennifer Araoz, az egyik áldozat azt mondta, hogy Epstein meghívta őt a házába, és több száz dollárt fizetett neki a látogatás után. Míg kezdetben az életéről és a céljairól beszélgettek, a férfi később erőszakossá vált, mondta Araoz.
Epstein sokáig elkerülte, hogy tetteiért bármilyen következménnyel szembesüljön. Először 2005-ben indult ellene vizsgálat szexuális visszaélés miatt, miután egy nő azt állította, hogy molesztálta tizenéves mostohalányát.
A Palm Beach-i rendőrség végül 2006 májusában vádat emelt Epstein ellen kiskorúval való törvénytelen szexuális kapcsolat létesítésével, de Barry Krischer államügyész akkor az ügyet az esküdtszék elé küldte, amely egy rendbeli prostitúcióra való felbujtással vádolta meg. A vád csekély volt, ami sok kritikát váltott ki, és arra késztette az FBI-t, hogy szövetségi nyomozást indítson Epstein ellen.
Epstein azonban végül 2008-ban rövid, 18 hónapos büntetését töltötte le egy kiskorú lány prostitúcióra való toborzása miatt, miután vádalkut kötött Alexander Acosta amerikai ügyésszel, hogy elkerülje a szövetségi vádakat.
Epstein később, 2018-ban ismét vizsgálat alá került, miután Miami Herald megvizsgálta Acosta szerepét az Epstein rövid büntetésének kialkudásában. 2019 júliusában Epsteint letartóztatták, miután a szövetségi ügyészek megvizsgálták a 2002 és 2005 közötti viselkedését.
Az ellene indított eljárás során kiderült, hogy az áldozatoknak, akik közül néhányan 14 évesek voltak, fizetett azért, hogy szexuális szolgáltatásokat nyújtsanak neki és barátainak, és hogy más fiatal lányokat toborozzon az áldozati körébe. Epstein alkalmazottai is szexuálisan zaklatták a fiatal lányokat.
Szexkereskedelem és összeesküvés miatt 2019 júliusában vádat emeltek ellene, amikor egy hónappal később öngyilkos lett egy New York-i szövetségi börtönben. A nyomozás a férfi halála után is folytatódott, és az ügyészek elítélték Maxwellt szexuális bűncselekmények miatt az Epsteinnel való üzérkedésével kapcsolatban.
Íme további, a dokumentumokban említett magasan jegyzett nevek:
Bill Clinton
A volt elnököt a szerdán nyilvánosságra hozott dokumentumokban Sjoberg vallomásában említették, miszerint Epstein azt mondta neki, hogy „Clinton fiatalon szereti őket” – a lányokra utalva. Azt is elmondta, hogy tudta, hogy Epsteinnek „dolga” volt Clintonnal, de a későbbi médiajelentésekig nem tudta, hogy barátok voltak.
A volt elnök és Epstein kapcsolata már régóta a média vizsgálatának tárgya, ami az üzletember vád alá helyezése után még inkább felerősödött. Kettejük kapcsolata még akkor alakult ki, amikor Clinton a Clinton Alapítvány nevű nonprofit csoportján dolgozott, és 2002-ben Epstein magángépén Afrikába utaztak.
2019-ben Clinton irodája azt mondta, hogy a volt elnök nem tudott Epstein „szörnyű bűncselekményeiről”, és hogy „jóval több mint egy évtizede” nem beszélt Epsteinnel. Clinton szóvivője szerdán a CNN-nek azt mondta, hogy „közel 20 éve már, hogy Clinton elnök utoljára kapcsolatba került Epsteinnel”.
A feljegyzések szerint Giuffre ügyvédei tanúvallomást akartak kérni Clintontól. Giuffre, a Maxwell elleni rágalmazási per felpereseként nem vádolta a volt elnököt azzal, hogy bármit is tett volna vele, de az ügyvédek úgy látták, hogy Clinton „kulcsfontosságú személy, aki információt szolgáltathat az alperessel és Epstein úrral való szoros kapcsolatáról, és cáfolhatja Maxwell asszony állításait”.
Donald Trump
A volt elnök – akinek Epsteinnel való kapcsolatáról szintén széles körben beszámoltak – ugyancsak szóba került Sjoberg 2016-os vallomásában. Sjoberg azt vallotta, hogy ő és Epstein egyszer a rossz repülési időjárás miatt rögtönzött megállót tartottak Atlantic Cityben.
Arra a kérdésre, hogy masszírozta-e Trumpot, Sjoberg nemmel felelt. Trump egyszer „fantasztikus fickónak” nevezte Epsteint, de később azt mondta, hogy összeveszett vele. „Azt hiszem, 15 éve nem beszéltem vele. Nem voltam a rajongója” – mondta Trump 2019-ben.
Michael Jackson
Sjoberg felidézte, hogy találkozott a néhai zenésszel, Michael Jacksonnal Epstein Palm Beach-i házában, de nemet mondott, amikor megkérdezték tőle, hogy masszírozta-e őt.
Sarah Kellen
Kellen, Epstein egykori asszisztense, az Epsteinnel való találkozásaikat részletező áldozatok vallomásaiban szerepelt. Állítólag ő segített a „masszázsok” ütemezésében, ami az áldozatok szerint a szexuális szolgáltatások eufemizmusa volt.
Egy bíró Kellen-t „bűnügyi szempontból felelős résztvevőként” jellemezte Epstein rendszerében.
Kellen ellen azonban soha nem emeltek vádat, és azóta is távol van a nyilvánosságtól. Kellen 2020-ban egy szóvivőjén keresztül azt mondta, hogy Epstein éveken át szexuálisan és pszichésen is bántalmazta.
Jean-Luc Brunel
Jean-Luc Brunel egy francia modellügynök, akit azzal gyanúsítottak, hogy lányokat keresett Epstein számára, 2022-ben öngyilkos lett egy párizsi börtönben, miközben nemi erőszak vádja miatt bírósági tárgyalásra várt.
Giuffre a vallomásában azt mondta, hogy Maxwell küldte őt, hogy „sok helyen” szexeljen Brunellel. Az iratokban az is szerepel, hogy Brunel már tizenkét éves lányokat is „szexuális célokra az Egyesült Államokba vitt, és a barátainak adta őket, különösen Epsteinnek.”
Bill Richardson
Bill Richardson, Új-Mexikó szeptemberben elhunyt volt kormányzója is szóba került. Giuffre a vallomásában azt mondta, hogy Maxwell utasította őt, hogy masszírozza Richardsont. A Las Cruces Sun News szerint 2019-ben Richardson szóvivője tagadta, hogy valaha is találkozott Giuffre-val.
Leslie Wexner
Leslie Wexner, az L Brands (amely a Victoria’s Secret és a Bath & Body Works tulajdona) milliárdos alapítója szintén szóba került Maxwell vallomásában. Amikor megkérdezték tőle, hogy adott-e valaha is „szexuális jellegű ruhát Les Wexner számára” Giuffre-tól, Maxwell azt mondta, hogy „kategorikusan nem”.
Epstein Wexner pénzkezelője és a Wexner Alapítvány kurátora volt. Egy 2019. szeptemberi L Brands befektetői konferencián Wexner „visszataszítónak” nevezte Epstein tettét. Wexner azt mondja, hogy 2007-ben megszakította a kapcsolatot Epsteinnel.
Glenn Dubin
A Hedge fund menedzser és milliárdos Glenn Dubin szerepel a dokumentumokban, és Giuffre azt vallotta, hogy „Ghislaine azt mondta nekem, hogy menjek el Glenn Dubinhoz, és adjak neki egy masszázst, ami szexet jelent” – mondta Giuffre a vallomásában.
Dubin korábban tagadta Giuffre állításait.
Dubin feleségére, Eva Andersson-Dubinra is hivatkoztak a nyilvánosságra hozott dokumentumokban. Maxwell a vallomásában azt mondta, hogy Andersson-Dubinnal barátok voltak.
Alan Dershowitz
Alan Dershowitz, Epstein ügyvédje is szerepel az újonnan nyilvánosságra hozott feljegyzésekben. A dokumentumok szerint Epstein többször kényszerített egy kiskorút arra, hogy szexeljen az egykori harvardi jogászprofesszorral.
A dokumentumok azt is rögzítik, hogy Dershowitz „szemtanúja volt számos más kiskorú szexuális zaklatásának, amelyet Epstein és több más Epstein-társa követett el.
Dershowitz később jelentős szerepet játszott az NPA-tárgyalásokban Epstein nevében.” Az NPA a non-prosecution agreement (nem vád alá helyezési megállapodás) rövidítése, amely lehetővé tette Epstein számára, hogy elkerülje a súlyos büntetés letöltését, amikor először vádolták meg kiskorúak prostitúcióra való felbujtásával.
„Természetesen rajta vagyok a listán, én voltam az ügyvédje. Én repültem a repülőgépén” – mondta Dershowitz a lista nyilvánosságra kerülése után a Youtube élő közvetítésében.
Marvin Minsky
Marvin Minsky informatikus és volt MIT-professzor is szerepel a dokumentumokban. Giuffre azt mondta, hogy megkérték, hogy szexeljen Minskyvel, amikor Epstein amerikai Virgin-szigeteki szigetére ment.