Bő egy hét múlva elkezdődnek az amerikai előválasztások, amelyekről sokáig úgy tűnt, hogy idén csak formálisak lesznek.
Mint arról beszámoltunk, rengeteg bizonytalanság van Donald Trump indulása körül, kezdve a 91 vádpontban ellene indított legalább négy különböző pertől a 2021. január 6-ai Capitolium elleni lázadásban való feltételezett felelősségéig, ami miatt két államban már le is tiltották nevét a jelölőcédulákról. Ez utóbbi ügyben a Legfelsőbb Bíróság fog döntést hozni.
Egy dolog azonban biztosnak tűnt, mégpedig az, hogy a republikánus választók minden botránya ellenére Trumpot akarják jelöltjüknek. Még azt is megengedhette magának, hogy egyetlen tévévitára sem ment el republikánus ellenfeleivel.
A felmérések szerint egészen a legutóbbi hetekig olyan hatalmas előnnyel vezetett minden kihívójával szemben, hogy az előválasztási folyamat formálisnak tűnt, a várakozások szerint már február végére megszerezhette volna a jelöltséghez szükséges küldöttszámot. Többen, köztük Mike Pence volt alelnök már vissza is léptek az indulástól.
Nagyjából karácsony körül azonban váratlanul elkezdett a felmérésekben erősödni Nikki Haley volt ENSZ-nagykövet, aki egyértelműen Trump legkomolyabb kihívójává lépett elő. A támogatottsága azonban még így is messze elmarad Trumppal szemben, de most váratlan helyről kaphat segítséget.
Egy demokrata-párti civil szervezet elkezdett lobbizni azért, hogy az Iowa után másodikként sorra kerülő államban, New Hampshire-ben Joe Biden támogatói közül minél többen szavazzanak Haley-re. Az államban ugyanis pártkötődéstől függetlenül bárki rész vehet az előválasztáson. (Iowában jelölőgyűlést tartanak, ahol csak regisztrált párttagok szavazhatnak.)
A Primary Power nevű csoport vezetője, Robert Schwartz a New Yorker magazin beszámolója szerint már 670.000 dollár adományt gyűjtött az általa „kisebbik rossznak” tekintett volt nagykövet melletti szavazás megszervezésére.
Schwartz, aki korábban maga is diplomata volt, azt mondta a lapnak, hogy Haley „úgy tűnik, tiszteletben tartja az alkotmányt, és jelöltsége esetén szabad és tisztességes választásokra kerülne sor”.
A cél meglehetősen egyszerű: ha sikerülne a New Hampshire-i republikánus előválasztáson Haley-nek győzni vagy legalább nagyon szoros eredmény elérnie, akkor más államokban is – ahol erre lehetőség van – szintén kampányolni lehetne mellette, és így a Trumppal szemben kritikus republikánusok is felbátorodhatnak a szavazásra.
Elemzők szerint erre egy korábban indult kampánnyal nagyobb esély lett volna, de még most sem lehetetlen, hogy mgváltoztassa a korábban biztosnak látszó kimenetelt.
A terv azonban kockázatot is rejt magában: Joe Biden idős kora és népszerűtlensége miatt igazából abban bízhat, hogy ha a novemberi választáson Trump áll vele szemben, akkor mindenki mellé állhat, aki nem akarja a volt elnök visszatérését.
A Trumphoz képest jóval mérsékeltebb Nikki Haley azonban valószínűleg nem mozgósítaná a „Never Trump (Soha többé Trump)” tábort, és a szavazókat azzal is meg tudná szólítani, hogy személyében az első női elnöke lehetne az Egyesült Államoknak.
Mint arról beszámoltunk, pont emiatt Trump legidősebb fia azt kérte apjától, hogy kérje fel alelnökjelöltjének Nikki Haley-t.
Mindenesetre nem kell már sokat várni arra, hogy kiderüljön, működik-e a terv. Iowában január 15-én tartanak jelölőgyűlést, New Hampshire-ben pedig nyolc nappal később, január 23-án lesz az előválasztás.