Nagyvilág

Pusztító tűzviharba került a NASA leggyorsabb űrszondája

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

A NASA történetének leggyorsabb űrszondája a Nap koronáját vizsgálja, és az átrepülések során pusztító tűzviharokat kell kiállni.

Hirdetés

A NASA Parker-missziója 2018-as indítása óta évről évre közelebb került a Naphoz, és már eddig is kulcsfontosságú adatokat szolgáltatott a naptevékenységek változásairól – írja a France24 beszámolója

A 2024-es év végére az űrszonda új rekordot állít majd fel azzal, hogy alig több mint 6 millió kilométer távolságból súrolja a Napot, miközben az első ember alkotta eszköz lesz, ami átrepül a csillag külső gázburkán, amit a tudósok koronának neveznek. 

Az út során elképesztő sebességre gyorsul a fel a Solar Probe elnevezésű űrhajó. Az óránkénti 700.000 km-es gyorsaság azt jelenti, mintha egyetlen perc alatt száguldana egy repülő New Yorkból Tokióba. 

Az egység ezzel a történelem leggyorsabb ember alkotta eszköze lesz, amelynek eléréséhez a Vénusz körül keringve a bolygó gravitációját használja fel. 

„Ez a küldetés felér az 1969-es Holdra szállással, egy csillagot érünk el” – mondta a Parker-projekt tudósa, Dr. Nour Raouafi.  

A Parker küldetésében a legnagyobb kihívást a korona rendkívüli hőmérséklete jelenti, mivel ez a tudósok által nem teljesen ismert okokból sokkal forróbb, mint a Nap felszíne. A több ezer fokos hőmérséklettel és a nagy energiájú részecskékkel töltött napszéllel szemben a szonda különleges szénkompozitból álló burka nyújt védelmet.

A küldetés célja a napkitörések pontosabb feltérképezése, mert ezek megzavarhatják bolygónk mágneses mezejét, ami kommunikációs zavarokat okozhatnak a földön és veszélyt jelentenek az űrhajósok számára is. Az biztos, hogy a misszió hasznosabb lesz az emberiség számára, mint az a terv, amikor a NASA atombombát akart robbantani a Holdon.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek