Az orvosi kísérletek biztatóak, és a szakemberek szerint egy elérhető áron kínál megoldást az elhízás elleni küzdelemben. Az innovatív eszköz jeleket továbbít az agyba, ami teltségérzetet vált ki, és csökkenti a felhasználó étkezési vágyát – írja a kutatásról beszámoló cikkében a StudyFinds.org tudományos szakportál.
Az állatokon végzett kísérletek során a kapszula beadása 20 perccel az evés előtt mintegy 40 százalékkal csökkentette az ételfogyasztást. A tabletta a szervezet természetes mechanizmusainak működésével működik, így potenciális alternatívát jelent a veszélyes műtétek, a túlzott testmozgás vagy a kényelmetlen fogyókúra helyett.
„Ha valaki fogyni vagy az étvágyát kontrollálni szeretné, minden étkezés előtt be kell vennie egy ilyen kapszulát. A kúra előnye, hogy minimálisra csökkenti a mellékhatásokat, amelyeket a többi gyógyszeres kezelésnél látunk” – jelentette ki Shriya Srinivasan, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) adjunktusa.
A szakorvos szerint az ötlet alapját az adta, amikor azon gondolkodott, hogy „miként aktiválhatnánk a gyomorban lévő nyújtási receptorokat úgy, hogy rezgésbe hozzuk őket, és azt érzékeltetjük velük, mintha a gyomor már kitágult, hogy a teltség illuzórikus érzetét keltsük, ami módosíthatja a hormonokat és az étkezési szokásokat.”
A multivitaminhoz hasonló méretű kapszula úgy működik, hogy az agyat inzulin és specifikus hormonok termelésére serkenti, amelyek segítik az emésztést, elősegítik a teltségérzetet és visszafogják az evést. Ezzel párhuzamosan csökken a ghrelin, az éhségérzetet elősegítő hormon szintje.
A kapszulát egy apró ezüst-oxid elem működteti. Amint eléri a gyomrot, zselatinos külső rétege feloldódik, ami zárja az elektronikus áramkört, és aktiválja a vibráló motort.
Az eszköz hatékonyságának értékeléséhez a kutatócsoport állatoknak adta be a tablettát, és figyelte hormonszintjüket és étvágyukat. Az eredmények azt mutatták, hogy az állatok hormonszintje az étkezés utáni mintákat tükrözték, még akkor is, ha nem ettek.
A kapszula a gyomorba jutás után mintegy 30 percig rezeg, de a kutatók tervezik, hogy ezt hosszabb időtartamra módosítják, lehetővé téve a vezeték nélküli aktiválást is. Állatkísérletekben a kapszulák négy-öt napon belül átjutottak az emésztőrendszeren.
A kutatók szerint találmányuk megoldást jelenthet olyan esetekben amikor a diéta és a testmozgás nem elég hatékony, az orvosi lehetőségek pedig kockázatosak és költségesek.
Az eszköz engedélyeztetéséhez és széleskörű bevezetéséhez azonban még a humán kísérleteket is el kell végeztetni – írja az MIT sajtóközleménye.